Fiat'ın Yeni MPV'si 500L Türkiye'ye geliyor

A.A
08.07.2012 - 14:34 | Son Güncelleme:

Beş yılda global anlamda satışları 800 bin adeti geçen Fiat 500'ün tasarım ögelerini taşıyan yeni MPV modeli Fiat 500L, 2013 yılı itibariyle Türkiye'de de satışa sunulacak.

Ekim ayında üretimine başlanmasının ardından Avrupa pazarlarında kademeli olarak satışına başlanacak olan Fiat 500L, Fiat 500'ün 5. yaş günü etkinlikleri kapsamında İtalya'nın Torino kentinde uluslararası basın lansmanı ile görücüye çıktı.

Fiat'ın yeni müşteri taleplerini karşılama hedefinin bir parçası olarak önce 2012 Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Fiat 500L, hem bir MPV hem de küçük bir SUV'u andıran tasarım ögelerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Fiat 500L, Türk otomobil severlerin karşısına ilk olarak İstanbul Autoshow 2012 kapsamında çıkacak.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fiat Marka Direktörü Okan Baş, Fiat'ın yeniden küçük MPV sınıfına dönüşünü müjdeleyen Fiat 500L modeliyle yeni yıla hızlı bir giriş yapmayı amaçladıklarını kaydetti.

Baş, “Kendini tüm dünyada sevdiren tasarım ikonu Fiat 500'ün hatlarını ve bir MPV'nin fonksiyonel yönlerini bünyesinde barındıran Fiat 500L'yi ilk olarak fuar kapsamında sergileyerek, Türk müşterilerin beğenisini ölçümlemeyi amaçlıyoruz” dedi.

Fiat 500L'yi, Türkiye'de hem 1,3 litre ve 1,6 litrelik Multijet dizel motor seçeneklerinin yanı sıra 0,9 litrelik TwinAir ve 1,4 litre benzinli motor seçeneğiyle pazara sunacaklarını bildiren Baş, iddialı bir fiyat stratejisiyle pazara giriş yaparak daha ilk yılında bin adetten fazla Fiat 500L'yi müşterilerle buluşturmak istediklerini dile getirdi.

Baş, bu aracı daha geniş ailelerin tercih edeceğini dile getirerek, Fiat 500 modelinin 3 kapılı olması nedeniyle daha geniş ailelere yayamadıklarını, ancak Fiat 500L ile daha geniş ailelere hitap edeceklerini kaydetti.

Bu tür araçların segment olarak Türkiye'de 10 bin adetler civarında satıldığını ifade eden Baş, Fiat 500L modeli ile segmentte etkin söz sahibi olmaya çalışacaklarını belirtti.

“Pazar öngörüler doğrultusunda gidiyor”

Okan Baş, Türkiye otomotiv pazarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, otomotiv pazarının beklentiler doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

Bu yılın ilk yarısındaki düşüşün geçen yıla göre yaklaşık yüzde 20 civarında olduğunu anımsatan Baş, bu durumun çok kötü olmadığını, pazarın öngörüler doğrultusunda gittiğini ifade etti.

Baş, yıl sonunda toplam otomotiv pazarının 750-800 bin aralığında olacağı öngörüsünde bulunarak, bu durumun da kötü olmadığını belirtti.
Bu sene uygulanacak “model yılı”nın üretim yılı olması uygulamasının 2012'yi çok fazla etkilemeyeceğine işaret eden Baş, dolayısıyla yılın ikinci yarısında pazarda bu durumdan kaynaklanan bir düşüş beklemediklerini söyledi.

Baş, hafif ticari araç satışlarındaki yaklaşık yüzde 30'luk düşüşün ise bir miktar bu araçlarda geçen yıl yapılan ÖTV artışından kaynaklandığını, bunun olumsuz yansımalarını hafif ticari araçların yaşadığını sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı