« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fiat Rallisi’nin galibi Renault

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın yedinci, Türkiye Ralli Şampiyonası’nın beşinci ayağı olan Fiat Rallisi’nin galibi son etapta belli oldu. Son etaba kadar yarışın lideri olarak gelen Fiat Punto Super 1600 pilotu Mirco Baldacci son etapta sorun yaşayınca, geçtiğimiz yılda bu yarışı ilk sırada tamamlayan Renault Clio Super 1600 pilotu Simon Jean Joseph ikinci kez arka arkaya zafere uzanmış oldu.

Murat TOSUN mtosun@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME
Mirco Baldacci yarışı üçüncü sırada tamamlarken, bir diğer Fiat Punto Super 1600 pilotu Giandomenico Basso ise yarışı ikinci sırada tamamladı. Bu yarış için kiraladığı Renault Clio Super 1600 ile yarışan Burak Çukurova ise en iyi Türk pilot oldu.

TÜRKİYE’nin en eski uluslararası yarışı olan ve son beş yıldır en iyi ralli seçilen Fiat Rallisi, Avrupa Ralli Şampiyonası’nın yedinci ayağı olarak organize edildi. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Avrupa Ralli Şampiyonası’nın (ERC) 9 ayağından (İtalya, Polonya, Bulgaristan, Belçika, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Yunanistan, Fransa) yedincisi olan Fiat Rallisi, 9-11 Eylül 2005 tarihleri arasında İzmir’de koşuldu.

ŞAMPİYONLARDAN ERKEN VEDA

Fiat Rallisi’nin ilk gününde önemli sürprizler yaşandı. Türkiye Super 1600 Şampiyonluğu için mücadele veren önemli pilotlar yaşadıkları mekanik problemlere yenilerek yarışı terk etmek zorunda kaldı. İlk olarak Fiat Punto Super 1600 ile yarışan Volkan Işık yaşadığı motor problemine yenilerek yarışa erken veda etmek zorunda kaldı. Bu olayın yaşanmasından kısa bir süre sonra bu kez şampiyonayı lider olarak sürdüren Renault Clio Super 1600 pilotu Ercan Kazaz’da mekanik probleme yenilerek yarışı terk etti. Böylelikle şampiyonluk mücadelesi veren iki pilot yarışa erken veda etmiş oldu. Fiat Rallisi’nde Avrupa Ralli Şampiyonası’nın kuralları gereği WRC otomobiller ise start alamadı.

SİMON’DAN İKİNCİ ZAFER

Geçtiğimiz yıl koşulan Fiat Rallisi’ni ilk sırada tamamlamasının ardından sezonu Avrupa Şampiyonu olarak noktalayan Renault Clio Super 1600 pilotu Simon Jean Joseph bu sezonda rallinin galibi olmayı başardı. Son etaba kadar yarışı ikinci sırada sürdüren Simon Jean Joseph, son etapta yarışın lideri Mirco Baldacci sorun yaşayınca Fiat Rallisi’ni ikinci kez arka arkaya kazanma başarısını göstermiş oldu. Fiat Punto Super 1600 ile yarışan Giandomenico Basso yarışı ikinci sırada tamamlarken, Mirco Baldacci son etapta problem yaşayınca yarışı üçüncü sırada tamamlayabildi.

ÇUKUROVA EN İYİ TÜRK

Bu sezona Opel forması altında Corsa Super 1600 pilotu olarak başlayan Burak Çukurova bu yarışta takımı start almama kararı alınca kendi kiraladığı Renault Clio Super 1600 ile yarışta start aldı. Burak Çukurova sergilediği performansla yarışı genel klasmanda beşinci sırada tamamlayarak en iyi Türk pilot olmayı başardı. Fiat Palio Super 1600 ile yarışan Hamdi Ünal en iyi ikinci Türk pilot olurken, Mitsubishi Lancer Evo VII ile yarışan Ahmet Burkay hem en iyi üçüncü Türk pilot oldu hem de Grup N’i lider olarak tamamladı.

739 kilometre yarıştılar

Fiat Rallisi’nin ilk gününde Gödence (9.11 km), Seferihisar (10.42 km), Beyler (22.30 km) etapları ikişer kez, Tekedağ (20.61 km), Efe (20.79 km) ve Fiat Özel Seyirci Etabı (3.6 km) birer kez geçildi. İlk gün 128 kilometresi özel etap olmak üzere toplamda 441 kilometre geride bırakıldı. Yarışın ikinci ve son gününde de Güzelbahçe (16.42 km), Çatalca (23,50 km) etaplarını ikişer kez, Tekedağ (20.61 km) ve Efe (20.79 km) ise birer kez geçen ekipler, 121 kilometresi özel etap olmak üzere toplamda 297 kilometreyi geçmiş oldu. 11 Eylül Pazar günü saat 15.08’de start aldığı yer olan İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren yarışta ekipler 250 kilometresini özel etap olmak üzere, toplam 739 kilometre boyunca birincilik mücadelesi verdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler