Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Fiat Linea yenilendi... İşte ilk fotoğraflar

09 Nisan 2012 - 11:25Son Güncelleme : 09 Nisan 2012 - 16:46

Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen Linea 5 yıl aradan sonra yenilendi.

 

Üretimde 41. yılını kutlayan Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları AŞ, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Temel Atay, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen ve Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Kamil Başaran'ın katıldığı törenle, Yeni Linea'yı, banttan indirdi.

İŞTE YENİ MODEL FIAT LINEA / FOTO GALERİ

Mustafa Koç, törende yaptığı konuşmada, 2007 yılında üretimine başladıkları Linea'nın, yeni versiyonunun banttan iniş töreni için bir araya geldiklerini belirterek, bugün burada olmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Kurucuları Vehbi Koç'un 1968 yılında Türkiye'ye bir otomotiv fabrikası kazandırma hayaliyle temellerini attığı Tofaş'ın, sektördeki 44 yıllık birikim ve tecrübesiyle, global bir oyuncu olarak Türkiye'nin öncü ve yenilikçi kuruluşları arasında özel bir konuma sahip olduğunu anlatan Koç, Tofaş'ın 1971 yılında, yılda 20 bin adetlik üretim kapasitesiyle, 600'e yakın çalışanıyla mütevazi bir fabrikada “Murat 124” modeliyle üretime başladığını hatırlattı.

2011'de 410 milyon dolar dış ticaret fazlası

Koç, Tofaş'ın bugün ise yılda 400 bin adetlik üretim kapasitesi, 8 bini aşkın çalışanıyla, 5 marka için 80'den fazla ülkeye ihracat yapan otomotiv sektöründe global bir oyuncu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Üstelik Tofaş, Türkiye'nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek firması. 2011 yılında 308 bin adetle Türk otomotiv sanayi üretiminin yüzde 28'ini gerçekleştirdi. 181 bin adetle de sektör ihracatından yüzde 23 pay aldı, 2,6 milyar dolarlık ihracat cirosu elde etti. Bunun sonucu olarak, 410 milyon dolar dış ticaret fazlası sağladı. Tofaş, son 5 yıl toplamında ise 2,6 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Özellikle ekonomimizde cari açık konusunun gündemde olduğu bu dönemde, gerçekleşen bu rakamların çok olumlu ve kayda değer olduğunu belirtmek isterim.”

Tofaş'ın, istikrarla atılımlarına devam ettiğini, 2011 yılında imzalanan Opel/Vauxhall anlaşması ile üretim yaptığı marka sayısını Fiat, Peugeot ve Citroen'in ardından 5'e çıkardığını belirten Koç, firmanın, Doblo'nun Kuzey Amerika'ya ihracatı için de iyi niyet anlaşması imzaladığını bildirdi.

“900 milyon dolar Ar-Ge harcaması”

Koç, 2013 yılında “Ram” markasıyla Doblo'yu ihraç etmek için gerekli yatırımları başlatan Tofaş'ın, fikri ve sınai mülkiyet haklarına sahip olduğu bu projeler sayesinde Fiat'ın 3 önemli üretim ve Ar-Ge merkezinden biri olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tofaş'ın tüm bu başarılarının altında, son 5 yılda yapılan 1,6 milyar dolarlık yeni model ve teknoloji yatırımının önemli bir rolü var. Dünyada Ar-Ge'ye en fazla yatırım yapan bin şirket arasındaki 3 Türk şirketinden biri olan Tofaş, 2005-2011 yılları arasında yaklaşık 900 milyon dolar Ar-Ge harcaması yaptı. Bu dönemde Tofaş, gerçekleştirdiği Ar-Ge faaliyetleri neticesinde 'Minicargo, Linea ve Yeni Doblo' olmak üzere 3 yeni aracı geliştirip pazara sundu. Bugün 5 global markaya üretim yapan Tofaş, sahip olduğu üretim kalitesi, teknolojisi, Ar-Ge yetkinliği ve bu alanlarda yaptığı yatırımlarla Türkiye'nin önde gelen otomotiv üreticisi konumundadır.”

Tofaş'ın, Ar-Ge, üretim ve ihracat alanlarındaki atılımlarının yanı sıra, iç pazarda 6 markayı temsil ettiğine de değinen Koç, şu bilgileri verdi:

“Alfa Romeo, Ferrari ve Maserati'nin yanı sıra Fiat, Crysler yapımı araçlarla güçlenen Lancia ve son olarak Jeep markaları... Bünyesindeki markalarla yüzde 15 pazar payına sahip olan Tofaş'ın sattığı araçların yüzde 90'ı Bursa'da üretiliyor. Bu anlamda Tofaş, Türkiye'de üretim yapan global markalar arasında 'toplam satışta yerli üretim oranı en yüksek şirket. Bursa'da üretilen Fiorino, Doblo ve Linea Türkiye'de sınıflarının en çok satan modelleridir. Böylelikle Tofaş, hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üretimindeki başarısını elde ettiği tüm sonuçlarla kanıtlamıştır.”

Yeni Linea'nın Ar-Ge'sinin yüzde 70'i Tofaş'ın

Koç, bugün burada bir araya gelinmesini sağlayan Linea projesinin 5. yılını kutladıklarına dikkati çekerek, Linea'nın, yollara çıktığı 2007 yılından bugüne kadar yaklaşık 120 bin adetlik üretim ve 35 bin adetlik ihracat rakamına ulaştığını bildirdi.

Linea'nın, geçtiğimiz yıl 33 bin adedi aşkın satış ile iç pazarda kendi sınıfının en fazla tercih edilen otomobili olduğunu vurgulayan Koç,

“Şimdi ise Türk işçisinin ve mühendisinin ürünü olan yeni Linea'yı banttan indiriyoruz. Ar-Ge'sinin yüzde 70'i Tofaş tarafından gerçekleştirilen yeni seri Linea projesinde, öncelikli olarak Türk tüketicisinin güncel ihtiyaç ve beklentileri göz önünde bulunduruldu. Türkiye'de gördüğü yüksek talep ve beğeni seviyesiyle başarısını kanıtlayan Linea'nın, yenilenen özellikleriyle, performansını daha da yükselteceğine, 2012 yılında da Türkiye'nin en çok satan binek otomobili olacağına inancımız tamdır. Tofaş'ın yüksek Ar-Ge kabiliyetiyle Bursa'daki modern fabrikasında üretilen Linea, yerli otomobil üretimi konusunda bir başarı örneğidir. Ülke ekonomisine olan katkısı da artarak devam edecektir.

Tofaş yöneticileri ve işçilerine de seslenen Koç, konuşmasını “Yenilenen Linea ile şimdiye kadar imza attığınız tüm başarılı projeleri, bundan sonra gerçekleştireceklerinizin bir taahhüdü olarak gördüğümü bilmenizi isterim” diye tamamladı.

 

 

İKİNCİ EL FIAT LINEA FIRSATLARİ İÇİN TIKLAYIN

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 16 Yorum }
 • cüneyt şişman 9.4.2012 13:51:37
  35 bin TL'ye ne bekleniyor anlamadım. Olacak en iyi araba bu biraz daha fazla verirseniz daha iyisi de olur :)
 • berk baki 9.4.2012 13:17:15
  Yeni Linea eski Jetta !! Bir fark yok gibi ama olsun buna da şükür. Hayırlısı olsun , kazasız belasız olsun.
 • ali er 9.4.2012 13:02:43
  Foto Galeriye bakıpta eleştiren katılımcılara şaşırıyorum. Ne bekliyordunuzki :)
 • Mehmet Emre 9.4.2012 12:53:36
  yahu bu KOÇ grubu kuş serisinden beri, arabanın tamponunu değişip yada kapı kolunu değişip allayıp pullayıp piyasaya sunmaya bayılıyo.
 • Erhan Erhan 9.4.2012 12:51:29
  Fotoğraflardan sadece dışı gözüküyor ancak içi de yenilendi. Burada olumsuz yorum yapan arkadaşlara motoru hariç tamamı yerli otomobil olan Lineaya bir daha bakmalarını öneririm. Çamur atarak bir yere varamayız.
 • caner kahraman 9.4.2012 12:50:51
  sanki inanılmaz bir araç yapmışlar aynı tipsiz araç işte... fiat bu kafayla türkiye de tutar çünkü bizim milletimiz almanya da 5000 euro olan araca burada 35000 tl yi rahatlıkla veriyoruz... ne ülke be vallahi kafam artık basmıyo verilir mi bu kadar paralar...
Sayfa Başı
Haberlerkara sevdakara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümO Hayat BenimO Hayat Benim 112. bölüm fragmanıO Hayat Benim son bölümÖSYM