Fiat, ‘Küçük Maseratti’yle ekonomik krizden çıkıyor

Murat TOSUN-TORİNO
09.09.2005 - 01:40 | Son Güncelleme:

İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın yeni yüzünü temsil ettiği açıklanan ve tamamı yenilenen üçüncü nesil Punto (Grande Punto), 2006 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunuluyor.

İtalya’nın otomobil üretim üssü şehri olan Torino’da tüm dünya basınına dev bir şölenle tanıtılan Fiat Grande Punto’nun İtalya’daki satış fiyatı 11 bin 111 Euro’dan başlıyor.

12 YILDA 6 MİLYON SATTI:

Özellikle ön bölümde taşıdığı benzerlikler nedeniyle ‘Küçük Maserati’ olarak adlandırılan Grande Punto, Fiat’ın bir diğer temsilcisi Alfa Romeo’dan da izler taşıyor. Birinci nesil Punto’nun da tasarımını yapan Giugiaro tarafından tasarlanan üçüncü nesil Punto oldukça etkileyici bir görünüme sahip. Üç ve beş kapılı karoser seçeneğine sahip olan Grande Punto’nun bundan önceki iki nesli 1993 yılından bugüne kadar altı milyonun üzerinde satış grafiği yakalamıştı. Şimdi yeni modelle bu rakamın daha da yukarılara çekilmesi planlanıyor. Grande Punto’nun aynı zamanda Fiat’ın tüm dünyada kalktığı atağın ilk temsilcisi olduğu belirtiliyor.

EKONOMİK KRİZ SONA ERDİ:

Fiat’ın Başkanı Luca Di Montezemolo Torino’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Grande Punto’nun Fiat’ın yeni yüzünü temsil ettiği için kendileri adına büyük bir önem taşıdığını dile getirdi. Montezemola, Fiat’ın yaşadığı ekonomik krizin artık sona erdiğini ve bundan sonra satışa sunulacak yeni modellerle Fiat’ın liderlik yolunda atağa kalkacağını dile getirdi.

FİYATI BEŞ YILDIZ BELİRLEDİ:

Grande Punto’nun İtalya’daki fiyatının 11 bin 111 Euro olarak açıklanmasının ise beş tane biri bir araya getirerek Fiat’ın liderliği hedeflediği ve aynı zamanda Euro NCAP’ten alınan beş yıldızın beş tane birin yan yana getirilmesiyle temsil edildiği belirtiliyor.

ALTI MOTOR SEÇENEĞİ:

Fiat Grande Punto’nun B segmentinde yer alan bir model olmasına rağmen sahip olduğu ölçülerle neredeyse C segmentini yakaladığı belirtiliyor. İtalyan stilinin yeni temsilcisi olduğu belirtilen Grande Punto’da ikisi benzinli, dördü dizel olmak üzere altı motor seçeneği bulunuyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı