GeriSpor FIA V6 motor planını resmen onayladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FIA V6 motor planını resmen onayladı

FIA V6 motor planını resmen onayladı
refid:18143952 ilişkili resim dosyası

Geçtiğimiz hafta sonu Avrupa Grand Prix'de son şekli sunulan ve FIA Dünya Motor Sporları Konseyi (WMSC) tarafından kabul edilen 1.6 litre V6 motorların 2014 sezonundan itibaren kullanılması resmen onaylandı.

turkiyef1.com'un haberine göre FIA'dan yapılan açıklamada, WMSC üyelerinin, yeni motor kurallarının, 2014'ten itibaren hayata geçirilmesine oy birliği ile onay verdiği açıklandı.

Açıklamada, "Dünya Motor Sporları Konseyi, üyelerinin faks yoluyla yaptığı oylamanın ardından, Formula 1'in karar vericileri ile istişareler çerçevesinde kararlaştırılan yeni motor kurallarını onaylamıştır" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Yeni motorlar, enerji geri dönüşüm sistemine sahip V6 1.6 litre turbo üniteler olacak. Bu yeni kural, 2014 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası sezonunun başından itibaren yürürlüğe girecek" ifadeleri kullanıldı.

Takımlar Valencia'daki toplantının ardından, önerilen motor devir sayısının 12,000 rpm'den 15,000 rpm yükseltilmesini isteyeceklerinin işaretini vermişti. FIA tarafından yapılan bu son açıklamada, devir sayısı konusunda bir bilgi verilmedi. Benzer şekilde, 2013 için belirlenen yeni şasi kurallarının hayata geçirilmesinin ertelenmesi konusundaki belirsizlik de devam ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle