Gündem Haberleri

  Feyzi İşbaşaran'ın avukatı itiraz etti

  DHA
  10.12.2014 - 16:33 | Son Güncelleme:

  Eski milletvekili Feyzi İşbaşaran avukatı aracılığıyla tutuklamaya itiraz etti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarınca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına bulunulan şikayette, eski AK Parti Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran'ın daha önce Erdoğan'a birden çok kez hakaret ettiği, öte yandan "Sen kesinlikle ölümü hak ettin" beyanıyla da TCK'nın "Cumhurbaşkanına karşı diğer fiili saldırı" suçunu işlediği öne sürüldü.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları Ali Özkaya, Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği dilekçede, İşbaşaran'ın 7 Aralık'ta sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren tweetler attığı belirtildi.

  Erdoğan'ın, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak "Türkiye Cumhuriyeti'ni ve milletin birliğini temsil ettiği" belirtilen dilekçede, "Erdoğan'a karşı bu galiz küfürleri etmek, akabinde de 'ölümle tehdit' etmek, hukuki fiil ehliyetini haiz ve akli melekeleri yerinde olan insanların yapabileceği bir davranış olamaz" değerlendirilmesinde bulunuldu.

  İşbaşaran'ın daha önce de Erdoğan'a birden çok kez hakaret ettiği, soruşturma ve kovuşturmaların devam ettiği hatırlatılan dilekçede, şu değerlendirmelere yer verildi:

  "Cumhurbaşkanına karşı '... Sen kesinlikle ölümü hak ettin' şeklindeki beyanı da açıkca TCK 310/2'de ifadesini bulan 'Cumhurbaşkanına karşı diğer fiili saldırı' kapsamındadır. Kanunun gerekçesinde de, Cumhurbaşkanına karşı hakaretin dışında diğer saldırılar 'tehdit' dahil 'diğer fiili saldırı' olarak kabul edilmektedir. Şüphelinin bu beyanı TCK'nın 106. maddesindeki adiyen tehdit olarak görülemez."

  Dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

  "Şüpheli bu tutum ve davranışını alışkanlık haline getirerek önce paylaşımlarda bulunmakta sonrasında da bu paylaşımların hesabını ele geçirenlerce yapıldığını iddia ederek hukuki ve cezai sorumluluktan kurtulma peşindedir. Bu haliyle yapmış olduğu hakaretler, provokatif davranışları, halkı galeyana getirecek spekülasyon haberler bazen cezasız kalmaktadır. İş bu şikayete konu ifadeleri nedeniyle şüpheli henüz hesabının ele geçirildiğinden yahut kendisi dışındaki kişilerce yapıldığına dair herhangi bir beyanda bulunmamıştır."

  Dilekçede, İşbaşaran hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret ve Cumhurbaşkanına karşı diğer fiili saldırı" suçlarından dava açılması istenmişti.

  Hakkında yakalama kararı bulunduğu için gözaltına alındığı sırada, Erdoğan'a hakaret içeren tweetler attığı iddiasıyla mahkemeye sevk edilen İşbaşaran, dün tutuklanmıştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı