Gündem Haberleri

  Fetih kutlamasında şeriatçıya izin yok

  Hürriyet Haber
  18.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Valiliği, her yıl gerici gösteriye dönüşen, 29 Mayıs İstanbul'un fethi kutlamalarına el koydu. Valiliğin bu yıl siyasal içerikli kutlamalara izin vermeyeceği öğrenildi. Bu kararla, sarıklı, cüppeli, çarşaflı, yeşil bayraklı kişilerin, Necmettin Erbakan'ın da katılımıyla geçtiğimiz yıllarda gövde gösterisi yaptığı İnönü Stadı'ndaki kutlamalar bir daha tekrarlanamayacak. İnönü Stadı'ndaki gösterileri düzenleyen ve Valiliğin bu kararından haberi olmayan, kapatılan Refah Partisi'nin gençlik kolları görünümündeki Milli Gençlik Vakfı, bu yıl da böyle bir gösteriye hazırlanıyor. Yine bu karardan haberi olmayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ın ise daha önceki yıllardaki gibi bir stat kutlamasına sıcak bakmadığı ve böyle bir törenin düzenlenmesi durumunda katılmayacağı öğrenildi. Erdoğan'ın, bu kutlamalar sırasında meydana gelebilecek gelişmelerden çekindiği için sadece surlarda yapılacak tören ile mehter takımının birkaç konserini yeterli bulduğu belirtildi. Kentin fetih yıldönümü olan 29 Mayıs'ta sadece resmi kutlama yapılacak.

  FARKLI TÖREN

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yıl İstanbul'un fethi nedeniyle sempozyumlar, spor ve müzik etkinlikleri düzenleyecek, fethi tanıtan kitaplar yayınlayacak. Erdoğan, İstanbul Valiliği tarafından İstanbul surlarının Belgrad Kapı bölümünde gerçekleştireceği kutlama törenlerine katılacak.

  1994 Yerel Seçimleri'nde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın yanı sıra, çok sayıda ilçe belediye başkanlığının da kazanılması, RP'lilerce, ‘İstanbul’un ikinci fethi' olarak tanımlanmıştı. Türkiye'nin tüm illerinden özel otobüslerle taşınan türbanlı, çarşaflı, sakallı, cübbeli, şalvarlı konuklar, ikinci fetih olarak nitelenen yerel seçim zaferini kutlamışlardı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı