Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fetih-Hamas mutabakatı çatırdıyor

  AA
  08 Temmuz 2012 - 10:51Son Güncelleme : 08 Temmuz 2012 - 10:51

  Fetih ve Hamas arasındaki, “milli mutabakat hükümeti” kurarak, fiilen ikiye bölünmüş Filistin'i tek yönetim altında birleştirmek üzere altı ay içinde seçimlere gitme konusundaki uzlaşı çalışmaları çıkmaza girdi.

  Fetih Hareketi Yönetim Kurulu üyesi Yahya Rabah, Hamas'ın, Merkezi Seçim Kurulu'nun Gazze'de tekrar çalışmaya başlaması için dört şart öne sürdüğünü ve bunların yerine getirilmesinin imkansız olduğunu belirtti.

  Hamas, 2 Temmuz itibarıyla seçmen kayıt işlemini dışarıda, Batı Şeria ve Gazze'de eş zamanlı olarak ve sorunsuz yürütülebileceği ortam oluşana kadar geçici olarak durdurmuştu.

  "HAMAS UZLAŞMA KONUSUNDA CİDDİ DEĞİL"

  Rabah, “Şu an Arap ülkelerindeki siyasi ortam Filistinli seçmenlerin kaydının başlamasına müsait değil. Batı Şeria'daki seçmen kayıtlarını ise seçim kurulu daha önce yapmıştı” ifadelerini kullandı.

  Gazze emniyet güçlerinin Fetih'in görevlilerine uyguladığı siyasi tutuklamaların, Fetih'in Batı Şeria'da, Hamas mensuplarına uyguladığından daha fazla olduğunu bildiren Rabah, Hamas'tan, Gazze'deki siyasi tutuklamalara son vermesini istedi.

  Hamas'ın, Merkezi Seçim Kurulu'nun Gazze'deki çalışmalarını askıya almasını “çarpıcı” olarak niteleyen Rabah, “Hamas her geçen gün uzlaşma konusunda ciddi olmadığını bir kere daha ortaya koyuyor” diye konuştu.

  "SEÇİM ÇALIŞMALARININ ASKIYA ALINMASININ NEDENLERİ VAR"

  Öte yandan, Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri ise Gazze'de, Merkezi Seçim Kurulu'nun çalışmasının askıya alınmasının sebeplerini sıraladı. Ebu Zühri'ye göre, bunların en önemlisi Hamas mensuplarının yargılamalar ve usulsüzlüklerden dolayı sıkıntılı anlar yaşaması ve bunun da onların seçme haklarını yerine getirmelerine engel olması.

  Ebu Zühri, AA muhabirine, Hamas mensuplarının Batı Şeria'da (Ramallah) seçim sandıklarında denetim görevlerini yerine getirememesinin, Gazze'deki çalışmasını askıya almaya sebep olduğunu bildirdi.

  Ebu Zühri, Fetih'in mutabakat anlaşması maddelerine uyması ve seçim kayıt çalışmaları konusundaki usulsüzlükleri düzeltmesi durumunda, Gazze'deki seçim hazırlık çalışmalarının yeniden başlayabileceğini de dile getirdi.

  Fetih ile Hamas, 20 Mayıs'ta masaya oturarak milli mutabakat hükümeti kurulması görüşmelerinin başlaması ve Merkezi Seçim Kurulu'nun Gazze'de çalışma başlatması konusunda anlaşmaya varmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı