Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fethullah Hoca tartışması

  Hürriyet Haber
  28 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mart 1998 - 00:01

  Dini cemaat lideri Fethullah Gülen, dünkü MGK toplantısında gündeme geldi. Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ile komutanların, Gülen'e farklı bakış açıları zaman zaman tartışmaya yol açtı.

  MGK'nın asker üyeleri, Gülen ve cemaatinin devlet yanlısı görüntüsü altında laik cumhuriyete karşı ilerde önemli bir tehlike odağı olacağını vurguladılar. Komutanlar, devrim yasalarının tekke ve zaviyelerin çalışmasını yasakladığını ve bu yönde faaliyet gösterenlere karşı alınması gereken tedbirlerin de yasalarda bulunduğuna dikkat çektiler. Komutanlar, Gülen'in birçok ülkede okullar açtığını, sermayesinin uluslararası boyuta ulaştığını, cemaate ait vakıflarda kendi görüşleri doğrultusunda öğrenci yetiştirdiklerini belirttiler. Komutanlar, bu cemaatin özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sızma girişimlerinden duydukları kaygıları belirterek, polis içinde bu cemaatin etkin bir konuma geldiğini de belirttiler. Ancak askerlerin görüşlerine karşı çıkan Ecevit, Gülen'in devlet için bir tehlike oluşturmadığını ve radikal dinci örgütler ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Ecevit'in bu yaklaşımına karşı çıkan askerler, Gülen ile ilgili ellerindeki belgelerin bunu doğrulamadığını kaydettiler.

  Mütedeyyin nedir?

  Mütedeyyin sözcüğü dün yapılan MGK toplantısıyla birlikte Türk siyasi literatüründe özel bir önem kazandı. ‘Mütedeyyin’ sözcüğü Osmanlıca-Türkçe Lügat ile Türkçe Sözlük'te, ‘dine bağlı, dindar, belirli bir dini kabul etmiş’ diye açıklanıyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı