Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fethullah Gülen'e soruşturma açıldı

  Hürriyet Haber
  20.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.03.1999 - 00:01

  Kapatılan RP'nin Lideri Necmettin Erbakan'a, ‘‘Anayasal devlet düzenini bozmaya teşebbüsten’’ idamla fezleke hazırlığını sürdüren Ankara DGM Başsavcılığı, dün de Nur Cemaati liderlerinden Fethullah Gülen'e de aynı iddiayla soruşturma açtı.

  Gülen hakkında, Erbakan ve RP'liler hakkında hazırlanan ‘‘Milli Görüş İddianamesi’’ ile bağlantılı olarak laik devlet düzenini yıkarak, teokratik (din esasına dayalı devlet düzeni) devlete geçmek için faaliyet gösterdiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Gülen'in 1980 yılından itibaren teokratik devlete geçişe ilişkin çalışmalar yaptığı iddia ediliyor.

  Soruşturma çerçevesinde Gülen'in, ‘‘Hoşgörü toplantıları’’ da masaya yatırıldı. Bu toplantıların, ‘‘Anayasal devlet düzeninin yıkılması ve din devletine geçmenin ön hazırlıkları’’ ve ‘‘kandırmaca amaçlı’’ olup olmadığı araştırılıyor.

  Gülen ve adamlarına ait çok sayıda kasetin deşifreleri, şimdiye kadar kamuoyuna hiç yansımayan bazı olaylar ve dökümanlar, DGM tarafından mercek altına yatırıldı. Refahyol dönemindeki Genelkurmay brifiginde gündeme gelen ‘‘irticai sermaye’’ ile ilgili bazı bilgilerin de soruşturmaya ışık tuttuğu öğrenildi.Soruşturma sonunda Gülen hakkında yeterli delil toplanması halinde, TCK'nın, 146/1 maddesindeki, ‘‘Devletin Anayasal düzenini yıkma’’ suçundan idamla veya bu suça teşebbüsten 22.5 yıla kadar ağır hapisle dava açılabileceği öğrenildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı