MUĞLA HABERLERİ

Fethiye’de Kayaköy’ün İsmine Halk Karar Verecek.

IHA
17 Eylül 2015 - 10:00Son Güncelleme : 17 Eylül 2015 - 10:01

KAYAKÖYÜN İSMİ İÇN REFERANDUM

IHA

Fethiye Belediye Meclisi, Kayaköy Mahallesinin isminin “Kayı” olarak değiştirilmesiyle ilgili talep üzerine, en iyi kararı bölge halkının vereceği düşüncesiyle, Kayaköy’de mini referandum kararı vermişti. Oy birliği ile alınan karar doğrultusunda, 20 Eylül 2015 Pazar günü Kayaköy’de referandum yapılacak.
Referandum için hazırlıklar tamamlanırken, oy kullanma işlemi saat 08.00 ila 17.00 arasında yapılacak. Bölge sakinlerinin vereceği kararla mahalle ismi ya Kayaköy olarak kalacak ya da Kayıköy olarak değiştirilecek.Yörük Türkmen araştırmacısı ve sosyal bilimler öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu’nun, Kayaköy adının ’Kayı’ olarak değiştirilmesini öngören dilekçesini Mart ayı olağan meclis toplantısında görüşmüştü.Kayaköy sakinleri Köyün isminin yine Kayaköy olarak kalacağını belirtirlerken dedelerinden bu yana Kayaköy olan ismin değiştirilmesi yerine sorunlarının çözümlenmesini istediler.
Kayaköy sakinlerinden Cengiz Ekiz, "Kayaköy ismi ile uğraşılmasının anlamını bilemiyoruz. 100 yıldan bu yana Kayaköy olan Dünya’nın Kayaköy markası olarak bildiği köyümüzün adının değiştirilmesine karşıyız. Pazar günü referandum’da köyümüzün ismi yine Kayaköy olarak tescil edilecektir. Kayaköy ismi aynen kalacaktır.Değiştirilmesini istemiyoruz" diye konuştu.
Kayaköy Mahallesi sakinlerinden Cumhur Erçetin de, "Referandum’da hayır çıkacaktır. Kayaköy’ün ismi değişmeyecektir. Kayaköy’ün başta su, imar, gölet sorunları bulunmaktadır. Öncelikle bu sorunların çözümlenmesini bekliyoruz. Kayaköy ismi Dünyaca bilinmektedir. Referandum’da köyün ismi değişmeyecektir. Halkımız Kayaköy’lüdür isminin değişmesini istemiyor" dedi.
NEDEN KAYI?
Fethiye Belediye Meclisi, Yörük Türkmen araştırmacısı ve sosyal bilimler öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu’nun, Kayaköy adının ’Kayı’ olarak değiştirilmesini öngören dilekçesini Mart ayı olağan meclis toplantısında görüşmüştü. Eroğlu’nun gerekçesi ise, Rum köyü Kayaköy’ün Osmanlı arşivlerinde ’Kayı’ adında Türk köyü olduğu iddiası... İmar ve Diğer İşler Komisyonu tarafından incelenen ve referandum yapılması önerilen dilekçe, meclisin aldığı oy birliği kararıyla kabul edilmişti. Belediye meclisi Kayaköy mahallesinin isminin değiştirilip, değiştirilmemesiyle ilgili kararı Kayaköy sakinlerine bırakmış oldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Fethiye’de Kayaköy’ün İsmine Halk Karar Verecek. hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2015 tarihinde saat 10 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fethiye’de Kayaköy’ün İsmine Halk Karar Verecek. haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:36
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:20
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı