MUĞLA HABERLERİ

Fethiye’de Belediye Kiracılarını Üzen Karar

IHA
21.07.2015 - 10:28Son Güncelleme :

BU KARAR FETHİYENİN HUZURUNU KAÇIRACAK

IHA

Fethiye Belediye Başkanı Behcet Saatcı, belediyenin kiracısı konumunda olan dükkan sahiplerini ilgilendiren bir konuyu kamuoyu ile paylaştı.
Kendilerine ulaşan yazı ile bundan sonra Belediyenin sahip olduğu mülklerin sözleşmeleri sona erdiği tarihten itibaren, yerin tahliye edilip yeniden ihaleye çıkarılması gerekeceğini belirten Saatcı, ”Bu uygulamada Fethiye’de huzuru bozar ve büyük olaylara neden olur. Burada Belediyenin kiracısı konumunda bulunan şahıslar, dededen babadan kiracı olarak bulunan kişiler. Biz Türkiye’nin hemen her yerinde yapılan uygulamalarda olduğu gibi, devletimizi, belediyemizi zarara uğratmadan, kamu hakkını gözeterek, her yıl tefe-tüfe oranında zam yaparak sözleşmeleri devam ettiriyoruz. Gelen yazı ile bize dur dendi. Neymiş efendim yanlış yapıyormuşuz. Ne yapmamız gerekiyormuşuz? Her 3 yılda bir ihale süresi bittikten sonra ihaleye çıkmalıymışız. Arkadaşlar bu savaş ilanıdır. Belediye mülkü elbette kimsenin tapulu malı değildir ama gelenekselleşen sosyal yaşantımız var. Bizden istenen uygulama huzuru kaçırır. Her mülk neredeyse dededen toruna geçmiş. Kasap oğluna, Manav,dededen toruna bırakmış.Herşeyi bitirdik Türkiye’de sadece bu sorunumuz mu kaldı? Biz Pazar devirlerini yaparken bile insanlardan GBT almaya çalıştık. Neden? Yanlış kimseler, çakallar huzuru bozmasın diye. Şimdi bu uygulama ile bunların önü açılıyor. Yetkilileri bir kere daha bu kararı gözden geçirmeye davet ediyorum. Hukukçu arkadaşlarımız bu konuda uygulamaları araştırıyor.Umarız esnafımıza zarar vermeden bu kararları uygulayabiliriz.Ama bu sürede sözleşmesi biten yerleri de ihaleye çıkmamız gerekecek" dedi.
ÇİFTE STANDART VAR
Türkiye’de hukuk ve idare de çifte standart olduğunu vurgulayan Başkan Saatcı, hukuk şemsiyesinin herkese eşit olarak daralması gerektiğini söyledi. Devletin,idarenin ikilem yaşamadan,senci benci demeden herkese eşit mesafede olma zorunluluğu var. Özellikle İstanbul’da bir çok belediyenin elinde geniş yetkiler olduğunu söyleyen Saatcı, “İsim vermeyeyim. Yanlış anlaşılmasın. Bazı belediyeler 2019’a kadar istediğine , istediği şekilde yer veriyor. Örnekler var. Şimdi ben soruyorum; Türkiye’nin her yerinde bütün belediyeler 3 yıl sonunda aynı uygulamayla mülklerinin hepsini ihaleye mi çıkarıyor? Eğer öyleyse diyecek bir şeyim yok" diye konuştu.
ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKANI MEHMET SOYDEMİR’DE TOPLANTIDA YER ALDI
Başkan Mehmet Saatcı ile basın toplantısında yer alan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir’de, bu uygulamanın Fethiye’nin küçük ve orta ölçekli esnafına büyük zararlar vereceğini ve kaos ortamının oluşacağını belirtti. Soydemir, özellikle devlet büyüklerinden ve bölge milletvekillerinden bu kararların değişmesi için çaba sarf etmelerini istedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Fethiye’de Belediye Kiracılarını Üzen Karar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fethiye’de Belediye Kiracılarını Üzen Karar haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:03
  • Guneş
   07:43
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:02
  • Yatsı
   19:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı