Gündem Haberleri

  Festivali, Müzik Milli Takımı açtı

  İhsan YILMAZ / ESKİŞEHİR
  13.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali önceki akşam, tüm dünyada kendilerini kanıtlamış ünlü Türk sanatçılardan oluşan Uluslararası Eskişehir Festival Orkestrası'nın konseriyle başladı. Her biri kendi alanında uluslararası ün sahibi sanatçıların oluşturduğu orkestrayı Betin Güneş'in yönettiği konserde, kemancı Ayla Erduran ve viyolonselci Alexander Rudin solist olarak yeraldı. Konser programı, Brahms'ın 100'üncü ölüm yıldönümü nedeniyle ünlü bestecinin eserlerine ayrıldı. Brahms'ın Akademik Festival Uvertürü ile başlayan konserde, daha sonra Erduran ve Rudin, bestecinin Keman ve Viyolonsel İçin İkili Konçertosu'nu seslendirdi. Açılış konserinin son parçası ise Brahms'ın Üçüncü Senfonisi'ydi. Seyircinin yoğun ilgisi üzerine iki kez bis yapan orkestra, şef Betin Güneş'in bestesi olan Karadeniz Kıyıları'nda'yı seslendirdi.

  gençler de festivalde

  Açılışta bir konuşma yapan Zeytinoğlu Eğitim Bilim ve Kültür Vakfı başkanı Yavuz Zeytinoğlu, ‘‘Bu festivalle bir düşü gerçekleştirdik’’ dedi. Zeytinoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Eskişehir'e uluslararası alanda ün yapmış sanatçılardan oluşan dünya çapında bir orkestra kazandırdık. Bundan dolayı da çok mutluyuz. Biz sanayiciler dünyayla globalleşmenin ticaret alanında olacağını düşünürken sanatçıların bunu çok daha önceden başarmış olduğunu gördük. Bu da Atatürk'ün yaktığı çağdaşlık meşalaseninin hiç sönmeyeceğinin bir göstergesidir.’’

  Zeytinoğlu konuşmasında, Türkiye'nin en genç orkestrası olan Anadolu Üniversitesi Konservatuarı Gençlik Orkestrası'nın da müjdesini verdi sanatseverlere. En büyüğü 16 yaşında olan müzisyenlerden oluşan bu orkestra festivalin kapanış konserini verecek.

  3. Uluslararası Eskişehir Festivali, yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla 19 Ekim'e kadar sürecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı