Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Festivale buruk başlangıç

  Hürriyet Haber
  30 Eylül 2013 - 11:33Son Güncelleme : 30 Eylül 2013 - 12:16

  Geçtiğimiz akşam Rusya’nın kültür başkenti St. Petersburg’da gerçekleştirilen açılış töreni geceye buruk başladı.

  Tören öncesi gerçekleştirilen basın toplantısında sinemanın usta oyuncusu Tuncel Kurtiz’in ani bir şekilde hayatını kaybetmesi törene katılan yakın arkadaşı Yönetmen Reis Çelik, TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil, oyuncu Zafer Algöz ve Yönetmen Semir Aslanyürek’i derinden üzdü.

  Basın toplantısında Tuncel Kurtiz’in hayatını kaybetmesinden duyulan üzüntünün paylaşılmasının ardından, TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil ’in moderatörlüğünde festivale katılan konuklar Rusya ve Rus-Türk Sineması hakkında düşüncelerini dile getirdiler.

  Yönetmen Reis Çelik, Rusya’ya ve Rus Sinemasına hayranlığını dile getirirken, Yönetmen Semir Aslanyürek akıcı Rusçasıyla Rus basından alkış aldı. Oyuncu Zafer Algöz yıllar önce oyunculuğa ilk başladığı zamanlarda Rus edebiyat yazarları hakkındaki fikirlerinden bahsederken “ Önceden Shakespear oynamak bize daha kolay gelirdi, Anton Çehov ise en zor olandı, ancak Anton Çehov’un oyunlarını en iyi oynayanların ise Türkler” olduğunu Ankara’daki bir anısını paylaşarak dile getirdi.

  Çoğunluğunu Rus izleyicilerinin oluşturduğu açılış kokteyli ve törenine St Petersburg Başkonsolosluğu’ndan vice consul Nilüfer Aksoy ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Moskova Kültür ve Tanıtma Ateşesi İlker Özkan’da katıldılar. 30 Eylül’e kadar devam edecek festivalin ise tüm biletleri günler öncesinden satıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı