Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Festival'de Brecht'e saygı

  Hürriyet Haber
  01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.04.1998 - 00:01

  Festivale katılan Alman sanatçı Gisela May (yanda), unutulmaz Brecht oyunlarının şarkılarından örnekler sunacak.

  İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, 19 Mayıs ile 4 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Oyun yazarı ve tiyatro kuramcısı Bertolt Brecht'in doğumunun 100'üncü yılı nedeniyle bu yılki festivalde Brecht yorumları ağırlıkta. Festivalin açılışı da Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda usta Brecht yorumcusu Milva'nın Milva Yeni Bir Brecht Söylüyor- Ay Her Zaman Parlamaz adlı gösterisiyle yapılacak.

  Bir başka Brecht yorumcusu Gisela May de Brecht'ten Brel'e adlı gösterisiyle festivale konuk oluyor. Bu yılki tüm festivallere yayılan Fransa ile Buluşma bölümünde yeralan Centre Dramatique National d'Orleans, Kentlerin Ormanında adlı oyun ile 100'üncü yılında Brecht'e Fransız usülü bir selam gönderiyor.

  Festivalde yerli Brecht yorumları da yeralıyor: Zeliha Berksoy'un rol aldığı Yosma ile Şehir Tiyatrosu'nun Kafkas Tebeşir Dairesi.

  Dans tiyatrosunun kraliçesi Pina Bausch, kendi kurduğu Tanztheater Wuppertal'in yeni yapımı Cam Temizleyicisi, Fransa'dan Deschampes et Deschampes, Moliere'in Gülünç Kibarlar adlı oyunlarıyla festivalde.

  Festivalin ilginç gösterilerinden birini de Fransız oyuncu Dominique Sanda yapacak. Susan Sontag'ın Norveçli yazar Henrik İbsen'in aynı adlı eserinden yola çıkarak yazdığı Denizden Gelen Kadın'ı sunacak Sanda. Sanatçının oyunda giyeceği kostümler ise ünlü bir modacının, Giorgio Armani'nin imzasını taşıyor.

  Çağdaş Japon tiyatrosunun önemli temsilcilerinden biri olan Tadashi Suzuki ise Dionisos adlı oyunu sunacak festival seyircisine.

  İstanbul Devlet Tiyatrosu, Bir Casusa Ağıt, Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu, Alacaklılar, Tiyatro Stüdyosu, Balkon, Ankara Sanat Tiyatrosu, Akrep, 5. Sokak Tiyatrosu, 80060 adlı oyunlarla festival seyircisiyle buluşacak. Şehir Tiyatrosu'nun sahneleyeceği Güz Bitiminde Moliere ya da Kibarlık Budalası ise bir başka Moliere uyarlaması.

  Kapanış oyunu ise İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun sahneleyeceği Kuvayı Milliye.

  Festivalin Onur Ödülleri bu yıl Melih Cevdet Anday ile Rus tiyatrocu Yuri Lubimov'a verilecek.

  Gösteriler Atatürk Kültür Merkezi, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Taksim Sahnesi, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Kenter Tiyatrosu, Aksanat ve Aziz Nesin Sahnesi'nde yapılacak.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı