Gündem Haberleri

  Festival zamanı

  Hürriyet Haber
  06.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Festival bu kez de eğitim misyonunu yükleniyor. Bu kapsamda bu yıldan itibaren belgesel filmlere ve sessiz sinema dönemi de dahil klasiklere ağırlık verilecek. Bu yılın programında da çok sayıda belgesel film yeralıyor.

  Sinemacılar Üstüne de bu temelden hareketle eklendi festivale. Ingmar Bergman, Lars von Trier, Ken Loach, Hou- Hsiao Hsien, Paul Cox, Sergei Paradjanov ve Sergei Eisenstein'ın yaşamlarını ve sanatlarını konu alan yedi belgesel film bu bölümde yeralıyor.

  Dünya Sinemasının Genç Yıldızları bölümünde, yeni kuşakların ürünlerini sunan festival gençlere özel bir bölüm daha ayırıyor bu yıl: Gençlik Farklıdır.

  Bu yılın yeniliklerinden biri de Fransa ile Buluşma adlı bölüm. Sessiz sinemanın efsanevi yönetmeni Louis Feuillade'ın Vampirler'inden, Godard'ın Alphaville'ine kadar geniş bir yelpaze sunuyor bu bölüm de.

  Uluslararası Yarışma bölümünde 11 film Altın Lale için mücadele edecek. Bunlar arasında ünlü yazar Oscar Wilde'ın yaşamını anlatan Wilde ile Fransa'dan Tony Gatlif'in Çılgın Yabancı'sı dikkat çekenler.

  Ulusal yarışma bölümünde de Deniz Bekliyordu, Kasaba, Masumiyet, Solgun Bir Sarı Gül, Yanlış Saksının Çiçeği, Hamam, Kuşatma Altında Aşk ve Çökertme ödül için yarışacak.

  Film Festivali, bu yıl Bakırköy'e de geliyor. Gösterimlerin yapılacağı Beyoğlu Emek, Fitaş 1, Alkazar ve Beyoğlu ile Kadıköy Moda sinemalarına Bakırköy Sinema 74'de eklendi.

  Bilet fiyatları, hafta ortası tam 750 bin, öğrenci 500 bin hafta sonu ise tam 900 bin öğrenci 600 bin lira olarak belirlendi.

  Dünyanın çeşitli ülkelerinden 151 filmin gösterileceği Uluslararası İstanbul Film Festivali, 18 Nisan'da başlayacak. Bir yandan sinema tarihinin önemli yapıtlarını, bir yandan da genç kuşakların farklı ürünlerini sunan festival, 3 Mayıs tarihine kadar sürecek.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı