"Ece Sükan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ece Sükan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ece Sükan

Festival üniformaları

Müzik festivalleri stili de birçok moda kavramı gibi bir kutuya kondu, güzelce paketlendi, kendi stillerini oluşturdu. Peki hangi etkinliğe, ne giyelim?

Moda haftalarındaki sokak stili bloglarının, web sitelerinin müzik festivallerine dadanması ve buralardan sürekli içerik üretmeye çalışmasıyla, konserlere gitme konsepti hayli değişti. Çabasızmış gibi görünen ama aslında moda dergilerinin stil kutularının kodlarını yerine getirmeye çalışan kombinlerle doldu festivaller.
70’lerin ‘Woodstock’ ruhunu temsilen çiçekli elbiseler altına giyilen postallar, etnik desenlerle buluşan püsküllü yelekler, çiçekli saç aksesuarları, deri ceketlerle kombine edilen jean şortlara son yıllarda Amerika Batı yakasını temsilen ‘Coachella’ festivalinin de stil kodları eklendi. Yani biraz Rihanna vurdumduymazlığı katılmış hali.. Neon renkler, renkli camlı gözlükler, plastik aksesuarlar, minicik şortlarla kombin bikiniler...
Glastonbury Festivali ise topraklarının getirdiği müzik kültürü ve İngiltere’nin yağmurlu havasıyla mücadeleyi de içeren fonksiyonel stiliyle moda sayfalarının en büyük ilham kaynağı olmuştur her zaman. ‘Hunter’ plastik yağmur çizmelerinin kupkuru havalı festivallerin üniforması olması da bu sebeptendir.

KATE MOSS DEVRİMİ

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ve stili ile her zaman öne çıkan Glastonbury Festivali’nde ise bu sefer ‘üniforma festival stili’ yerini çeşitliliğe bırakmıştı. Klasik festivalciler Kate Moss, Sienna Miller gibi geleneksel festival üniformalıların yanı sıra daha genç jenerasyonun klasik festival kodlarının dışında stilleri göze çarpıyordu. Daha şehirli, daha trendy, daha kişiselleştirilmiş ve daha aykırı. Tabii bu ikinci grubun ortaya çıkışında moda bloglarında bolca yer alabilme umudu da yadsınamaz.
Birkaç örnek verelim: Son dönemin gözde R&B şarkıcısı Rita Ora, etkinliğe Stella McCartney elbisesi veya bir diğer gün giydiği kalem eteğiyle geldi. ‘Mumford&Sons’ grubunun solisti ile evlenen ünlü oyuncu Carey Mulligan, baştan aşağı siyah kombini seçti. Yine son dönemde yeni Kate Moss olarak lanse edilen model Cara Delevingne’ın Adidas Y-3 tulumu da olay oldu. Genel tercih olarak klasik eskimiş bir Converse ayakkabı yerine rengarenk Nike Air Max giyenler veya çapraz asılan çanta tercihini püsküllü deri veya bez çanta yerine Chanel’den yana kullananlar gibi...
Zamanında Hunter plastik çizmeleri festival ikonu haline getiren Kate Moss bu sefer bir kural daha bozdu ve ülkemizdeki takipçilerini de çok sevindirecek şekilde festivale topuklu çizmeyle gitti.
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Budapeşte’nin ‘Sziget’ festivali ise 1993’ten beri Doğu Avrupa’nın önemli bir festivali olmasına rağmen stil olarak bu sene ilk defa uluslararası moda web sitelerinin ve blogların kadrajına girdi. Daha çok kültürel bir festival olarak da bilinen Sziget, henüz diğer festivaller gibi karakteristik bir tarz tanımlamasına oturmasa da Doğu ve Kuzey Avrupa stillerinin izlerini, komünizm sonrası özgürleşme hareketi olarak Woodstock ilhamlı çıplaklığı bolca görebiliyoruz.

Almanız gerekenler

Aynalı / renkli camlı gözlükler

Çiçekli saç aksesuarları, saç bantları

Skinny jean üzeri tişört varyasyonları: sloganlı, eskitilmiş, göbeği açıkta bırakan, müzik grubu/ efsane konser tarihli

Hunter plastik yağmur çizmeleri

Çapraz asılan çantalar
(bez, deri, suet veya hatta Chanel)

X