Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Festival "gezmeye" devam ediyor

  Hürriyet Haber
  05.10.2005 - 16:36 | Son Güncelleme:

  Ankara Sinema Derneği tarafından bu yıl 11.si düzenlenecek Avrupa Filmleri Festivali 11 Kasım'da Ankara'da başlıyor. Ankara'da 11-17 Kasım tarihlerinde Kızılay Büyülü Fener Sinemaları'nda gösterime girecek olan filmler, sırasıyla Bursa'da 18-24 Kasım, İzmir'de 25 Kasım-1 Aralık ve Kars' da 2-4 Aralık tarihleri boyunca beyaz perdede yolculuğuna devam edecek.

  Festival yine dolu ve zengin bir progam sunuyor sinemaseverlere. Göç Filmleri, Anarşizm ve Sinema adlı bölümler ile İtalyan senaryo yazarı Tonino Guerra'nın filmlerinin yer alacağı toplu gösterimler yer alacak.

  GÖÇ ÖYKÜLERİ

  Göç Filmleri, Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) katkılarıyla gerçekleştirilecek ve İsviçre'li yönetmen Xavier Coller'in 1991 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar alan, başrollerini Türk oyuncuların paylaştığı Umuda Yolculuk adlı uzun metrajlı filmi dışında 7 adet kısa film içerecek. Bu bölümün amacı, göç olgusu ve insan kaçakçılığı konularında izleyicilerin dikkatini çekmek.

  BÜTÜN ANARŞİSTLER BURADA

  Anarşizm ve Sinema bölümünde, anarşiyi ve topluma yansımalarını konu edinen uzun metrajlı filmler arasında usta yönetmen Jean-Luc Godard'ın Week-End  (Haftasonu) adlı filmi,bir başka Fransız sinemacı Jean Vigo'nun yönettiği Zero De Conduite (Hal ve Gidiş Sıfır), İngiltere'den Lindsay Anderson'un If...( Eğer), İtalyan yönetmen Guiliano Montaldo'dan Sacco ve Vanzetti adlı yapımı ve bir başka usta Fransız yönetmen Robert Bresson'un Mouchette adlı filmi yer alacak.

  Bu bölümde ayrıca Man Ray'in Emak Bakia ve L'etoile de Mer (Deniz Yıldızı) adlı iki filmi, Jean Vigo'nun yönettiği A Propos de Nice (Nice Üzerine), Rene Clair' in yönettiği Entr'acte (Perde Arası) ve Claude Miller'in La Question Ordinaire (Sıradan Bir İşkence) adlı çalışmaları gösterilecek.

  FELLİNİ, TARKOVSKY VE DİĞERLERİ

  Toplu gösterim bölümünde ise Fellini, Antonioni, Rosi, Tarkovsky, Angelopoulos, De Sica ve Taviani kardeşler için yazdığı senaryolarla İtalyan ve dünya sinemasına damgasını vuran ve sinemanın şairi olarak anılan ünlü senarist Tonino Guerra' nın senaryolarından yola çıkılarak çekilen 6 uzun metraj film yer alacak. Paolo ve Vittorio Taviani'nin yönettiği Kaos, Francesco Rosi'nin yönettiği Il Caso Mattei (Mattei Olayı) ve Antonioni'nin La Notte (Gece) Fellini' nin E la Nave Va (Ve Gemi Gidiyor) adlı yapıtları bu bölümde yer alan uzun metrajlı filmler.

  Festival gezmeye devam ediyor
  Sinema büyücüsü Federico Fellini'den Ve Gemi Gidiyor


  Ayrıca yine senaryosunu Tonino Guerra'nın yazdığı ve Fellini'nin çizgilerinden yola çıkılarak yaratılan Il Leone Dalla Barba Bianca (Beyaz Sakalın Aslanı) ve Il Lungo Viaggio (Uzun Yolculuk) adlı iki Rus canlandırma filmi de yine bu bölümde izleyicilerle buluşacak.

  AVRUPA AVRUPA

  Her yıl “Avrupa Avrupa” başlığı altında düzenlenen ve artık bir gelenek haline gelen bölümde ise Avrupa' da çeşitli festivallerde ödüller almış, birçoğu 2005 yapımı filmlerin gösterimi yapılacak.

  Bu filmler arasında Almanya'dan Fred Kelemen'in Krisana (Yitik), Slovakya ve Çek Cumhuriyeti ortak yapımı Martin Sulik'in The City of the Sun (Güneş Kenti), İsviçre'den G.Ziglinski'nin Tout un Hiver Sans Feu (Uzun Soğuk Bir Kış) yine bir Çek yapımı olan Petr Zelenka'nın yönetmenliğini yaptığı Wrong Side Up (Ters Yüz Sıradan Delilik Öyküleri), Polonya'dan Piotr Trzaskalski'nin Mistrz / Usta, Kosova'dan da Isa Qosja'nın Kukumi adlı filmi ve Bulgaristan-Estonya-Almanya ortak yapımı olan Lost and Found ( Bir Varmış Bir Yokmuş) sayılabilir. Bunların dışında Danimarka'dan, Dagur Kari 'nin yönettiği "Dark Horse (Tutunamayanlar) ile Eric Clausen'in yönettiği Villa Paranoia da Avrupa Avrupa bölümünün diğer filmleri.

  KISA İYİDİR

  Kısa İyidir-Avrupa Panoraması bölümünde, yaklaşık 800 kısa film arasından seçilen, 2004-2005 yapımı, çoğu uluslararası festivallerde ödüller almış 30 kısa film yer alıyor. Bu bölümde izleyicilerin oylarıyla seçilecek en iyi filme 1000 Euro tutarında izleyici ödülü verilecek.

  Gezici Festivalde geçen yıl başlayan ve yoğun ilgi çeken Çocuk Filmleri bu yıl da sürüyor. Bu filmler, festivalin düzenleneceği tüm kentlerdeki Belediyelerin katkılarıyla her sabah 10.30'da öğrencilere ücretsiz olarak gösterilecek, Hiroshima Canlandırma Film Festivali Başkanı Sayoko Kinoshita çocuklara yönelik  workshoplar ile bu bölüme eşlik edecek.

  Festival gezmeye devam ediyor
  Chicken Run (Tavuklar Firarda) canlandıma sineması bölümünde.

  Bu yıl Canlandırma Sineması bölümünde ise sinemaseverlerin daha çok Chicken Run (Tavuklar Firarda) adlı filmden hatırlayacakları, canlandırma sinemasının en önemli isimlerinden biri olan Peter Lord' un yönettiği filmler ve Peter Lord’ un Gezici Festival için seçtiği filmlerden oluşan bir toplu gösterim yer alacak.

  Gezici Festival, geçen yıllarda olduğu gibi Kodak Türkiye ve Fono Film’in katkılarıyla Türk Sinema tarihinden önemli bir filmin yeni kopyasını bastırarak festival kapsamında izleyicilere sunmayı sürdürüyor.  Ertem Eğilmez'in yönettiği, Münir Özkul ve Tarık Akan'ın başrollerini paylaştığı, çevrildiği 1975 yılında gişe rekorları kıran Hababam Sınıfı 30 yıl sonra yeni kopyasıyla izleyicilere sunulacak.

  Festival Komitesi bu yıl da film gösterimleri dışında farklı kültürel etkinliklere imzasını atıyor. Dost Kitabevi Yayınları'nın işbirliğiyle her yıl festivalle eşzamanlı olarak iki de kitabın yayımlanmasını sağlayan Ankara Sinema Derneği, Kurtuluş Özyazıcı'nın derlediği, Münir Özkul'un hayatını ve filmlerini konu alan bir kitapla Ayla Kanbur'un editörlüğünde hazırlanacak olan bir Lütfi Akad incelemesini sinemaseverlerle ve okurlarla buluşturacak. Ayrıca, Agah Özgüç'ün hazırlayacağı, biri Lütfi Akad'ın film afişlerinden, diğeri de Münir Özkul'un rol aldığı filmlerin afişlerinden oluşan iki sergi de yine festival kapsamında sergilenecek.

  Gezici Festival’e Ankara’da Çankaya Belediyesi, Bursa’da Bursa Büyükşehir Belediyesi, İzmir’de İzmir Sanat ve Kars’da Kars Belediyesi ev sahipliği yapacak.

   

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı