Gündem Haberleri

  Ferzan Özpetek ilk kez gay'lerden bahsetmedi

  Reha ERUS
  02.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Daha önce çevirdiği her filmde gay temasına yer veren Ferzan Özpetek, yedinci filmi "Mükemmel Bir Gün"de, ilk kez gay teması kullanmadı.

  Reha Erus'a konuşan Özpetek, "Benim gibi gay'lerle ilgili çok film üretmek ve bir ikon haline gelmek insanı tüketir. Ama ben filmlerimde gay'liği değil, duyguları anlatıyorum ve duyguların cinsiyet kimliği yoktur" diyor.

  "Mükemmel Bir Gün" filminin İtalyan Parlalentosu'nda gösterilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Ferzan Özpetek ilk kez gaylerden bahsetmedi
  - Filmimin, prestijli bir parlamentoda ders olarak gösterilmesi beni çok mutlu etti. Ayrıca filmin içeriğinin aile içi şiddet, tecavüz tacizle ilgili Adalet Komisyonu'nca ele alınan bir yasa tasarısının oluşturulmasında örnek olarak gösterilmesi benim ve mesleğim için onurlu bir durum.

  "Mükemmel Bir Gün", yedinci filminiz ve bir tarz değişikliği var. Daha karanlık bir yapıt, üstelik gay teması da yok.
  - "Saturno Contro"dan sonra bir yıl boyunca sinemadan uzak bir şekilde hayatımı yaşamaya karar vermiştim. Ama birden Domenico Procacci'nin önerisi geldi. Yeni bir nişanlılık devri gibi. Her şey baştan başladı. Yeni heyecan, yeni duygular. Üstelik ilk kez kendi yazmadığım bir eseri beyazperdeye aktaracaktım. Tonu sıra dışı ve daha trajik bir eser. Tabii romana oranla yazar Melenia G. Mazzucco'nun izniyle değişiklikler yaptım. Hatta gay olan öğretim üyesini olgun bir kadına dönüştürdüm. Sanki o karakter özellikle benim için yazılmış gibiydi ama çok üstünkörüydü.

  Evet gay teması yok ilk kez bir yapıtınızda.
  - Benim gibi gay'lerle ilgili çok film üretmek ve bir ikon haline gelmek insanı tüketir. Seyirci bir yerde artık hikâyeyi görmeyip sadece onunla ilgili konuşur. Ama ben filmlerimde tanıdığım bir yaşantıyı anlatıyorum, gay'liği değil. Diğer yandan sadece gay öyküleri anlatsaydım şimdiki ünüme asla kavuşamazdım. Ben duyguları anlatıyorum ve duyguların cinsiyet kimliği yoktur.

  İtalyan yazar Violetta Bellocchio, "Ferzan Özpetek bir İtalyan yönetmendir" iddiasında bulundu ve büyük bir tartışma başlattı. Bu polemiğe son noktayı koyar mısınız?
  - İtalya'da son nesil yönetmenler arasında sivrilince doğal olarak sinema muhiti sizi sahipleniyor. Bunu normal karşılamak lazım. Çünkü bende bu ülkede sevildiğimi hissediyor ve biliyorum. Ancak diğer taraftan damarlarımda Türk kanı taşıyorum ve Türk oğlu Türk'üm. Onların beni İtalyan olarak görmesi doğal. Ben İtalya'da yaşamını sürdüren bir Türk'üm ve bundan gurur duyuyorum. Violetta Bellocchio sanırım burada kendi adına konuşmuş.

  Annenizin "Mükemmel Bir Gün" için "Evladım bu filmi çevirme" dediği doğru mu?
  - Aslında ben Türkiye'de Türk oyuncularla bir film çevirmeyi kafama takmıştım ki, bu öneri geldi. Senaryoyu okuyunca değişim zamanımı bu filmle yapmaya karar verdim. Anneme anlattım. Annem de "Televizyonu her açtığımda böyle trajik konularla karşılaşıyorum. Aile içi şiddet, kadınların çilesi. Hor görülmesi. Hemen kanal değiştiriyorum. Bu konu sana göre değil" dedi. Belki ilk kez annemi dinlemedim çünkü konu bana göre çok anlamlı ve günceldi.

  GALATASARAY TARAFTARIYIM

  Serra Yılmaz ve Sezen Aksu'nun şarkılarını da unutmayalım...
  -
  Aslında Serra'ya daha önemli bir rol vermek isterdim. Ama başka tiyatro ve dizi çalışmaları vardı. Filmde sadece bir dakikalık bir rolü var. Serra benim maskotum, inancım, her şeyden öte olağanüstü bulduğum bir sanatçı. Sezen Aksu ise çok değer verdiğim bir başka sanatçı. Bu konuda şartlandım galiba. İkisi olmadan filmlerime başlamıyorum.

  Roma’ya düşkünlüğün biliniyor adeta bu kentle özdeştiniz.
  - Evet, Roma beni çok büyülüyor. Oturduğum Ostiense semti. Orada ki Gazhane. Her filminde o muhteşem demir denklemi bir settir adeta.

  Bu arada Roma derken hangi takımı tutuyorsunuz Roma mı, Lazio mu?
  - Roma elbette. Çünkü Türkiye’de koyu bir Galatasaray taraftarıyım. Her ikisinin de renkleri sarı -kırmızı.

  Hiç spor içerikli bir film çevirmeyi düşündünüz mü?
  - Zamanında Ricky Tognazzi’nin "Ultra" adlı fanatik taraftarları anlatan filminde yönetmen asistanlığı yaptım. Oyuncuları ben seçmiş hatta maçlara, deplasmanlara gidip bu fanatik taraftarlarla iç içe yaşamıştım. Neden olmasın?

  "Üç Maymun"un Oscar'larda Türkiye’yi temsil etmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
  - Çok doğru bir karar ve bence Nuri Ceylan Bilge’nin yapıtı iddialı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı