« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ferrari'nin lastiklerden öğrenecek çok şeyi var

Ferrari'nin lastik mühendisi Hirohide Hamaşima, bu seneki Pirelli lastiklerinden en iyi şekilde faydalanma konusunda hala öğrenecekleri çok şey olduğunu söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

turkiyef1.comTakımın şu ana kadar lastikleri anlama konusunda kaydettiği ilerlemenin etkileyici olmasına rağmen, Hamaşima, hala önlerinde uzun bir yol olduğunu belirtti.

Hamaşima, "Lastiklerin nasıl çalıştığı ve en iyi şekilde performans göstermeleri için nasıl bir hazırlık süreci geçirdiği üzerinde yoğun olarak çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

Bridgestone'un eski motor sporları patronu olan Hamaşima, Pirelliler'in Bridgestone lastiklerinden oldukça farklı olduğunu belirterek, lastik ömrünü uzatabilmenin performanslarını azami seviyeye çıkarmak için kritik olduğunu ifade etti.

Hamaşima, "Benim şu ana kadar anladığım şey şu: Daha önceki firmanın lastikleri doğrusal bir çalışma grafiğine sahipti. Mevcut lastikler ise (inişli çıkışlı) zirve ve dip yapan lastikler. Dolayısıyla lastikleri uygun şekilde hazırlamak önemli. Pilotların da lastikleri en iyi şekilde değerlendirmek için çaba harcaması gerekiyor. Bu faktörler gelecek için çok önemli olacak" dedi.

Hamaşima ayrıca, Alonso'nun lastikleri anlama konusundaki yeteneğini överek, "Fernando'nun şu an şampiyona lideri olmasının ana sebebi, yine Fernando'nun kendisidir" diye konuştu.

İtalyan ekibinin Malezya'da lastikleri çok iyi kullandığını söyleyen Hamaşima, "Fernando bu yarışta kazandı. Valencia'da da lastikleri çok iyi kullandığını düşünüyorum. Bu, çok zorlu bir yarışı nasıl kazandığını açıklıyor" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz