"İlker Yasin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "İlker Yasin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
İlker Yasin

Ferrari hediyesi

İKİ adam, Ferrari ve Alex maçın kaderini belirledi. Ferrari, öndeki Beşiktaş’ı, gördüğü kırmızı kartla bitirdi. Alex, geriye düşen Fenerbahçe’yi diriltti. Bir de teknik adam Schuster, maçı resmen seyretti.

Güzel maç oldu. Sayısız gol pozisyonu vardı. Ama maç 3 dakikada bitti. 60. dakikada bomboş Almeida, kaçırılması çok zor olan golü atsa, farkı ikiye çıkarsa, her şey değişecekti. Ve de 3 dakika sonra Ferrari’nin Lugano’ya yaptığı hareket, profesyonelliğin kitabında yok. Kontrolsüz güç, güç değildir. Televizyonlardan izleyebilirsiniz...
Sayın Schuster’e 3 sorum var:
Soru 1: Ferrari ve Toraman’ın yedeği yani bir stoper nasıl olmaz böyle bir maçta yedekler sırasında?
Soru 2: Skor 2-2’ye geldiğinde Fenerbahçe’ye karşı 10 kişi oynayan Beşiktaş’ın yok mu bir alternatif oyun planı?
Soru 3: Almeida’ya nasıl dayanıyorsunuz?
İkinci yarıya müthiş başlayan, kırmızı kartın dakikasına kadar Fenerbahçe’yi sürklase eden ve skoru 2-1’e getiren Beşiktaş’a karşı, sahaya bakan ve dalan Kocaman’ın imdadına, Ferrari yetişti. Futbolda zamanı ve alanı çok iyi değerlendiren takımlar başarılıdır.
B planı yoktu
İlk yarının birinci bölümünde, müthiş kontrataklarla Fenerbahçe, sayısız gol pozisyonunu harcadı. İkinci yarı aynı kontralarda Beşiktaş gole çok yaklaştı. Şahsi beceriler, sporun ruhudur. Bu takım oyunlarında da böyledir.
10 kişi kalan Beşiktaş’a karşı, ilk yarının pasif ismi Alex, sahne aldı. Futbol yeteneklerini, tecrübesini, döktürmeye başladı. Tabii Alex’in bu oyun rahatlığında, saha kenarındaki Schuster’in B planının olmaması büyük etken oldu.
Ünlü İngiliz antrenör Terry Venadles, “Futbol basit bir oyundur. Onu karmaşık hale getiren futbolculardır” der. Ferrari, dünkü maçı karıştıran değil, hediye eden futbolcu oldu. Fenerbahçe, şampiyonluk yolunda çok ciddi bir engeli geçerken Beşiktaş, çok şeyi sorgulamak zorunda. En başta da teknik heyeti... Bu galibiyetin primi milyon doları bulacak. Ama hediye, “Ferrari hediyesi”.

BEĞENDiM

Fenerbahçe’nin sakin, ne istediğini bilen futbolunu.

BEĞENMEDiM

Schuster’in skor 2-2’ye geldikten sonra alternatif oyun şablonunu ortaya koyamamasını.

DİKKAT

Şampiyonlar Ligi’nde ve Avrupa Ligi’nde bu kadar kolay sarı karta başvurulmuyor. Cüneyt Çakır, bir standart yakalamak zorunda.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI