Ferhat'ın villası

Yarın akşam Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde hayranlarıyla buluşacak olan Ferhat Göçer, “İşte benim dünyam” dediği Beykoz sırtlarındaki Boğaz manzaralı, havuzlu, asansörlü, stüdyolu villasının kapılarını Hafta Sonu dergisine açtı. Ünlü sanatçı, konserden yakında çıkacağı Avrupa turnesine, doktorluğundan Ömür Gedik’le beraberliğine her şeyi anlattı.

Röportaj: Yüksel ŞENGÜL Fotoğraflar: Göksel MENTEŞOĞLU
27.09.2012 - 04:00 | Son Güncelleme :

İŞTE FERHAT GÖÇER'İN VİLLASI FOTO-GALERİ

Öncelikle yeni konseri konuşalım. Harbiye Açıkhava’da o gece neler olacak?     

- Cuma akşamı, Glee Müzikali’nden esinlenerek hayata geçerdiğim Symphonie D’Orient ile Ferhat Göçer konseri Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sergilenecek. 60 kişilik dev bir orkestrayla sahnede olacağım. Klasikleşmiş albüm şarkılarımın yanında, albüm öncesinde de seslendirdiğim aryalar, klasik batı eserleri, aynı zamanda Amy Winehouse, Gotye, Sting, Pink Floyd gibi son dönemde dünyada en çok dinlenen şarkıcıların şarkılarını da kendi etnik sazlarımızla yorumlayacağım. Müzikal sürprizlerle dolu bir iş bu. Tahmin ediyorum ki, konsere gelenlere hoş vakit geçirteceğiz.

Sürprizler olacak mı?

- Elbette sürprizlerimiz var. Mesela, büyük hayranlık duyduğum Türkan Şoray da büyük bir aksilik olmazsa beni dinlemeye geleceğini bildirdi.

Koyu bir Türkan Şoray hayranısınız yani...

- Onun filmlerini, o filmlerde okuduğu şarkıları unutmak mümkün mü? En büyük hayalim onunla düet yapmak.

ÜNLÜLERİN ÇALIŞMA ORTAMLARI


ÖMÜR’LE AVRUPA’DA AŞK TAZELEYECEĞİZ

Çıkacağınız Avrupa turnesini konuşalım mı?

- Bu konserin hemen arkasından Avrupa turnesine çıkıyorum. 1,5 ay sürecek. Bükreş’ten Londra’ya kadar 18 Avrupa kentinde konserlerim olacak. Danimarka’dan Romanya’ya, Bulgaristan’dan Fransa’ya, Almanya’dan Belçika’ya, Hollanda’dan Avusturya’ya kadar her yeri, bütün Avrupa şehirlerini dolaşacağım. 2 Ekim günü turnem başlayacak, 12 Kasım’da sona erecek.

Epey yorulacaksınız...

- Yorucu bir turne olacak. Aslında en güzel yanı Ömür’le (Gedik) birer-ikişer günlük küçük küçük molalar verip, enerjimizi, moralimizi yenileyecek olmamız. Avrupa kazan biz kepçe aşkımızı tazeleyeceğiz.

Bu arada “Yanına Kalmaz” şarkısına klip çekmişsiniz.

- Evet, geçen hafta klibi çektik. Şarkının doğasına uygun olarak terk edilen erkeğin ayrılık acısını anlatan bir klip hazırladık. O terk edilme sancısını, o dönem yaşanan kızgınlığı, kırgınlığı aktarmaya çalıştık.

Şarkının özel bir öyküsü var mı?

- Eyüp Mercimek’in yaşadığı hayatın aynısı. Ayrıca yönetmenim Emir Khalilzadeh de şarkıyı dinledikten sonra bana hemen hikayesini anlattı. Kendi yaşanmışlıklarından oluşan bir kurgu hazırladı. Bunu yaşamayan insanın çok az olduğunu düşünüyorum, böyle bir yalnızlık ve terk ediliş hikayesi hepimizin başına gelmiştir.

ERKEKLER TERK EDİLİNCE DARMADAĞIN OLUYOR

Her erkek hayatında en azından bir kez terk edilme acısını yaşar diyorsunuz.

- Kadınlar, o ayrılık sürecini erkeklerden daha iyi saklayabiliyorlar. Biz nedense darmadağın oluyoruz. Erkeğin terk edildikten sonra kendini toparlaması daha zor. Kadın bu konuda erkeklerden daha güçlü. İçin için yansa bile anlayamıyorsunuz. Yakın çevresinde birkaç kişiyle paylaşsa bile, bir şekilde saklıyor.

Özel konular açılmışken, sözü Ömür Gedik’le yaşadığınız beraberliğe getirmek istiyorum. Hayranlarınızın bir bölümü evlenmenizi istiyor, bir bölümü istemiyor. Bu kararsızlık sizi de etkiliyor mu?

- Evlenmeye karar verdiğimizde bunu açıklarız. Kendi iş dengelerimiz içinde bunun planlamasını yapacağız.

Sol elinizin yüzük parmağında “Ömür” dövmesi var. Gerçekten de bu bir alyanstan çok daha anlamlı görünüyor.

- Evet, özellikle yüzük parmağımda olsun istedim. Derinden sevdim, büyük aşk yaşadım Ömür’le, halen de yaşıyorum. Hayatımın en mutlu ve huzurlu dönemindeyim. 42 yaşındayım ve ne istediğimi biliyorum.

Kaç yıl oldu?

- Tam yedi yıldır birlikteyiz.

EVDE BİRBİRİMİZİ KIYASIYA ELEŞTİRİRİZ

Hayranlarınız zaman zaman kıskançlıklarını hissettiriyorlar mı?

- Eğer beni takip ediyorlarsa, seviyorlarsa, mutlaka mutluluğumu arzu edeceklerdir. Yaşadığım aşkı, takdirle ve sevgiyle karşılayacaklarını sanıyorum.

Ömür Gedik’le atışma, tartışma, kavga yaşamıyor musunuz hiç?

- Hiç yaşanmaz olur mu! Ömür’le fikirlerimizin uyuşmadığı, birbirimizle ters düştüğümüz noktalar oluyor. İkimiz de sonuçta belli bir eğitimi, belli bir kariyeri, belli bir vizyonu, farklı değer yargıları ve stilleri olan insanlarız. Birbirimizi ne kadar sevsek de iki farklı insanın birlikteliği öyle tahmin edildiği kadar kolay olmuyor. Mücadele oluyor ama işin güzelliği ya da değeri o mücadeleler sonrasında ortaya çıkıyor. Bir işin kavgasını ne kadar yaparsan, değerinin de o kadar arttığını düşünüyorum. Elbette dozu kaçmadan, kırıcı boyutlara ulaşmadan.

Birbirinizi eleştirir misiniz?

- Hem de nasıl! Kıyasıya eleştiririz. Ömür gazeteci olduğu için ona hak veriyorum. Ancak eleştirmeye ben de alıştım. Şimdi ben de onu eleştiriyorum.

DOKTORLUK YAPARKEN ÖLÜMÜNE ÇALIŞIYORDUM

Siz uzun yıllar hekim olarak görev yaptınız. Elinizde neşter vardı, onu bırakıp mikrofonu aldınız. Bir yanda buz gibi ameliyathaneler, diğer yanda sımsıcak şarkılar. Bu geçiş zor olmadı mı?

- Zorlandım. Cidden çok zor dönemler geçirdim. Şu an burada keyifle konuşuyoruz ama bunun arkasında gece nöbetleri, sayıları binleri aşan operasyonlar, uykusuz günler, yorgunluklar, seyahatler var. Burada her şey güzel gibi geliyor ama 40 senenin sonrasında böyle oldu. Anlatsam, hayatım dizi olur. Karar vermeler, ikilemler, hata yapma korkuları... Ölümüne çalışıyordum. Gece 02.00’de, 03.00’te hastane koridorunda bir sedyenin üstünde kısa uykularla dinlenmeye çalışıyordum. Uykusuz gecelerin sabahında dimdik viziteye çıkıyordum. Akşam 16.00’da konservatuvara koşuyordum. Arada konserler... Bu ortam 18 yıl sürdü.

TRT Müzik’te “Ferhat Göçer İle” adlı bir programınız vardı... Ne oldu?

- Daha öncesinde farklı kanallarda da programlarım oldu. Yani toplam altı senelik bir televizyon maceram var. Ama şu an program yapmıyorum. Keşke telif hakları yasaları düzgün işlemiş olsaydı.

OYUNCULUK YAPMAYA HİÇ NİYETİM YOK

Oyunculuk konusuna nasıl bakıyorsunuz?

- Hiç iyi bakmıyorum! Gelen hiçbir teklife sıcak bakmadım bugüne kadar. Oyunculuk yapmaya hiç niyetim yok.

Bir gazeteciyle bir şarkıcının aşkı dizi olsa ve Ömür Gedik’le Ferhat Göçer oynasa...

- (Gülüyor) Oyunculuğu gerçekten hiç düşünmedim bunu. Çünkü o konuda yeteneğim olduğunu sanmıyorum. Ben kendi kliplerimde bile hep şarkı söyleyen adam olurum, hep profesyonel oyunculara devrederim bu konuyu.

GAZETECİYLE OLMAK ZORDUR HER SÖZÜNDE MANŞET ARAR

Bir gazeteciyle birlikte olmak da kolay olmasa gerek...

- Hiç kolay değil. Çünkü konuştuğunuz şeylerde manşet ararlar. “Sen şunu mu demek istiyorsun?” diye giriverir konuya! Bu alışık olduğum bir şey değil. Ömür’le beraber farklı bir diyalog sistemi içine girdim. Bu yedi yıl içinde ondan çok şey öğrendim. Esprileri, bakış açıları, konuya yaklaşımları, sorgusallıkları, öğrenme açlığını giderebilme çabası inanılmazdır. Her türlü bilgi onda olmalıdır.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün