Gündem Haberleri

  Ferhan Özmen'e 6 tatbikat

  Hürriyet Haber
  20.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara'da sorgulanan Mumcu, Üçok, Kışlalı ile iki İsrailli ve bir Amerikalı'ya düzenlenen bombalı saldırıyı bizzat organize ettiğini, Prof. Aksoy'u da kendisinin öldürdüğünü itiraf eden `Kudüs Savaşçıları' adlı örgütün üyesi Ferhan Özmen'e bugün 6 tatbikat yaptırıldı. Tatbikatların ilki Uğur Mumcu'nun Sokağı'ndaydı.

  Ferhan Özmen, saat 09.10'da Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş ile birlikte sadece gözlerinin göründüğü bir kar maskesiyle olay yerine getirildi. Özmen, Keleş'e olayı ayrıntılarıyla anlattı. Özmen'in tatbikatı, 10 dakika sürdü. Özmen, daha sonra bir minibüse bindirilerek götürüldü.

  İKİNCİ TATBİKAT

  İkinci tatbikat, Mısır Basın Ateşesi Abdullah Hüseyin Gurabi'nin bombayla ağır yaralandığı Sedat Simavi Sokağı Mesa Sitesi önünde yapıldı. Ferhan Özmen ile Necdet Yüksel'in yüzlerinin kar maskesiyle kapalı olarak katıldıkları yer gösterme tatbikatlarının Üçüncüsü ise İsrail Büyükelçiliği Güvenlik Amiri Ehud Sedan'ın öldürüldüğü 4. Basın Sitesi'nde gerçekleştirildi.

  İki sanık daha sonra, 28 Ekim 1991'de yönlendirilmiş bombayla öldürülen ABD'li Çavuş Marvich'in evinin bulunduğu Tomurcuk Sokak'a gittiler.

  KIŞLALI TATBİKATI

  Sanıklar bugün daha sonra beşinci tatbikat için Muammer Aksoy'un evinin önüne götürüldü. Altıncı ve son tatbikat ise Ahmet Taner Kışlalı'nın evinin sokağında gerçekleştirildi.

  Burada Ferhan Özmen, Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş'e suikastı nasıl gerçekleştirdiğini anlattı.

  Tatbikat sırasında çevrede toplanan vatandaşlar da, ''Katiller, İran uşakları, İran'a gidin'' diye bağırarak zanlıları protesto ettiler.

  GAZETECİ YARALANDI

  Bu arada Özmen'in Kışlalı'nın sokağındaki yer gösterme sırasında TGRT kameramanı Murat Dinçer bahçe demirlerinin üzerine düştü. Sağ göğsüne saplanan sivri demirle ağır yaralandı.

  Radikal gazetesi foto muhabirlerinden Adem Altan da tatbikatı izlerken düşerek hafif şekilde yaralandı.

  İlgili haber:
  Özmen: Herkesi ben öldürdüm

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı