« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ferdi Baba'yı bırak Demba Ba'ya bak

Beşiktaş’ı attığı 3 golle Devler Ligi’nde play off’a taşıyan Demba Ba’yı yere göğe sığdıramayan UEFA, Senegalli’nin Ferdinand’tan 25 yıl sonra Beşiktaş’ta kült olan ikinci isim olabileceğini belirtti.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

BEŞİKTAŞ’ın flaş transferi Demba Ba UEFA’nın internet sitesinin manşetini süsledi... İstanbul’da siyah beyazlı taraftarla buluştuğu ilk maçta Feyenoord’a attığı üç golle yıldızlaşan ve siyah beyazlıların Şampiyonlar Ligi’nde play off’a kalmasında büyük pay sahibi olan Demba Ba, UEFA resmi sitesinde de manşete taşındı.
Senegalli yıldızın bu formunu koruması halinde 1988-89 sezonunda Queens Park Rangers takımından kiralanan Les Ferdinand gibi Londra’nın batısından gelerek Beşiktaş’ta ‘kült’ olan ikinci futbolcu olabileceği kaydedildi. Siyah beyazlı takımın gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından olan Ferdinand, Beşiktaş’la Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kaldırmıştı.

‘TAM KAPASİTEYE ULAŞMADI’

SENEGALLİ yıldızın Şampiyonlar Ligi’nde hat trick yapan ilk Beşiktaşlı futbolcu olduğuna dikkat çekilen yazıda Ba’nın henüz tam kapasitesine ulaşmadığına da vurgu yapıldı.
Hugo Almeida ile yolların ayrılmasından sonra yerine kimin geleceğine dair bir çok dedikodunun yapıldığı belirtilen haberde, bunlardan biri olan Demba Ba’nın taraftarları heyecanlandırdığı gibi sakatlığı bulunduğu iddiaları nedeniyle bazı endişelere de neden olduğu kaydedildi. Ancak transferin sonunda gerçekleştiği ve Ba’nın önce Feyenoord deplasmanında sonra da önceki gece Olimpiyat’ta sahne aldığı belirtilen yazıda Olcay Şahan’ın ve Slaven Bilic’in Senegalli yıldızı öven ifadelerine de yer verildi.

EFSANE OLMASINI BEKLEMiYORUM

İlker Yasin

FERDINAND tipinde değil. Fuleli, süratli koşarak oynayan bir stli yok. Nokta vuruşu yapan bir golcü. Biraz da ağır ama golü koklayan ve vuruşu iyi yapan biri. Ferdinand ile stilleri farklı. Benzetme yapmak lazımsa 1999’da Trabzon’a gelen Kevin Campbell’a daha çok benziyor. Sakatlığı var ve tam hazır değil. Sakatlığı müzmin değilse ve çabukluğunu kazanırsa daha iyi olacaktır. Fakat bir sembol veya efsane olmasını beklemiyorum.

YERiNi ALMAZ YENi YER YAPAR

Kenan Başaran

FERDINAND, rüzgâr gibi gelip geçti Beşiktaş’tan. Sonrasında gelen yabancıların bir çoğu genelde beklentileri aşamayınca Ferdinand hep anılır oldu. Demba Ba, evet üç gollük bir giriş yaptı; fakat şimdiden son sözü söylemek doğru değil. Tarzları farklı ve açıkçası Ferdinand topla birlikte daha ‘yakışıklı’ydı! Ba, başarılı olursa da Ferdinand’ın yerini almayacak o kendine ayrı bir yer edinecek, tıpkı Amokachi gibi.

1- Kendisine ve ailesine bakmak için savaşan Demba Ba, mücadelesinde yanında olan insanları unutmuyor. Babası Senegal’de yaşayan Ba’nın annesi yılda 5 ay ülkesine giderek ihtiyaç sahibi köylere yardımda bulunuyor.
2- Arkadaşı Gauthier Diafutua tarafından Watford’a önerilen Demba Ba, parasızlıktan cips ve su ile beslenmek zorunda kaldığı günleri hiç unutmuyor.
3- İnançlı bir aileden geliyor. Anne ve babasının dışında 6 kardeşi daha bulunan Demba Ba, günde üç öğün yemek ve beş vakit namazı hayatın değişmez bir parçası görüyor.
4- Demba Ba çıktığı yolda büyük zorlukları arkasında bırakırken zafer, para ve sahte insanların kendisi için birer illüzyon olduğuna inanıyor.
5- Sow ile şampiyonluk için iddiaya giren Demba Ba, kazanması halinde vatandaşından bir saat alacak. Kaybetmesi halinde de saati hediye edecek kişi kendisi olacak.
6- Kendini genç yaşlarda Patrick Vieira’ya benzeten Ba, o dönemlerde defansif orta saha olarak oynuyordu. Ancak Thierry Henry’yi izledikten sonra tüm düşünceleri değişti ve forvet oldu.
7- İngiltere’de yaşadığı dönemde evinin bahçesine büyük bir spor salonu ve küçük bir futbol sahası da yaptıran Ba, sabahları ip atlayarak karın kaslarını güçlendirirken kalp atışlarını da bu şekilde düzene sokmayı tercih ediyor.
8- Demba Ba’nın meşhur diz sakatlıkları onu hiçbir zaman yıldırmadı. Hemen her röportajda en güzel cevabı verdi: Senin hayatın, benim hayatım ve herkesin hayatı birer saatli bomba. Ne zaman gideceğinizi asla bilemezsiniz.
9- Demba Ba güne başlar başlamaz yumurta yiyor. Bunun dışında ise sabah öğünlerinin başında Senegal’e özgü “Thiarky” geliyor. Bu yiyecek yoğurt , kuskus, şeker ve tarçın eklenerek hazırlanıyor.
10- Hayat tarzı, yaşayışı ve kişiliğiyle farklı bir portre çizen Ba bir düzen çerçevesinde yaşıyor. Uykusundan, çalışma programına, ailesinden özel hayatına kadar her şeyi belirli saatler ve plan çerçevesinde yapıyor.

Taraftar onu hiç unutamadı

BEŞİKTAŞ’ta oynadığı futbolla taraftarların gönlünde taht kuran Les Ferdinand hâlâ unutulmadı.


Bunları da Beğenebilirsiniz