Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ferai Tınç: Türkiye ağır geldi

Ferai TINÇ

NİCE

‘TÜRKİYE’nin bu listede bulunmaması tam bir skandal.' 'Off the record söylüyorum bunu' diyen bir AB yetkilisi, Türkiye'nin ‘Avrupa çatısından’ dışlanmasını bu sözlerle dile getiriyordu.

Bir İtalyan gazeteci ise, ‘İki gün önce burada Türk bayrağı da diğer adayların bayraklarıyla birlikte dalgalanıyordu, Başbakan Bülent Ecevit ilk kez Avrupa Konferansı’na katıldı. Avrupa tam Türkiye'ye doğru bir adım atarken takati yetmedi, hemen kendisini geri çekti' diyordu.

‘Türkiye’yi dışlıyor musunuz?' soruma ise yetkililer, ‘Hayır, Türkiye ile başlayan süreç devam ediyor’ yanıtını verdiler ama geleceği Avrupa'sında neden Türkiye'nin adının geçmediğini izah edemediler.

* * *

TÜRK Dışişleri Bakanlığı'nın sözcüleri ve yetkililer Ecevit ile birlikte Avrupa Zirvesi'ni terk ettiklerinden ne olup bittiğini anlamak için AB üyesi ülkelerin peşine düşen biz Türk gazetecilere yapılan açıklamalardan biri de, ‘Türkiye tam üyelik görüşmelerine henüz başlamadığı için diğer aday ülkelerle aynı biçimde değerlendirilmedi’ oldu.

Fransa'nın Dönem Başkanı olarak Ankara'nın talebi üzerine durumu düzeltecek sözlü ya da yazılı bir belge yayınlayacağı haberleri de asılsız çıktı. Fransa bu sözü Ankara'ya vermiş olmasına rağmen, sözlü bir beyan yapılmadığı gibi, Dışişleri Bakanı Vedrin basın toplantısında, Türk gazetecilerin sorusuna kısa ve soğuk bir yanıt verdi: ‘Türkiye’nin durumu özel. Tam üyelik görüşmelerine başlamadığımız için listede yer almadı' dedi.

Vedrin, ‘Türkiye’nin durumu özel' sözcüklerinin üzerine basa basa söylüyordu.

Oysa, Helsinki'de Türkiye'ye ‘Siz de diğer adaylarla eşit statüye sahipsiniz’ denmemiş miydi?

* * *

BUNDAN sonra yapılacak her açıklama Helsinki'nin bir adım gerisinde olacaktır.

Ve eğer bugün Fransızların sunduğu belge kabul edilirse, Türkiye için ileride ayrıca hükümetlerarası bir konferans yapmak gerekecek.

Çünkü, Nice anlaşması adını alacak olan belge resmileşecek .

Yeni bir Hükümetlerarası zirve ise, güçlükle görüşbirliğine varmış olan 27 ülkenin yeniden pazarlık masasına oturması demek olacak.

Nice, AB yetkilisinin dediği gibi, Avrupa açısından bir skandal.

Avrupa Türkiye'yi hazmedemedi.

Biz de hazımsızlığı arttırmak için elimizden geleni yaptık doğrusu.

X