Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ferai Tınç: İtalyanlar bize neden düşmanca davranıyor?

Ferai TINÇ

Öcalan davasının idam kararıyla sonuçlanmasından sonra sol eğilimli İtalyan gazetelerinde Türkiye ile ilgili gerçekdışı haber ve yazıların yer almasının ardında, D'Alema hükümetinin sol seçmene kendisini affettirme çabalarının yattığı ileri sürülüyor. Hükümete yakın gazetelerin de bu operasyonu destekledikleri belirtiliyor.

İtalyanın saygın gazetelerinden La Stampa'nın köşe yazarlarından Maurizio Molinari, sol gazetelerde görülen Türkiye aleyhindeki havayla ilgili şunları söyledi:

‘‘D'Alema hükümeti, Kosova savaşı sırasında NATO ittifakı içinde zoraki yer aldı. İtalyan solu, NATO operayonlarına karşıydı ve hükümeti Amerikancılıkla, NATO'ya teslimiyetle ağır biçimde suçladı. Nitekim, Avrupa Parlamentosu seçimleri sırasında bu politikanın bedelini de yenilgi ile ödedi. Sol zeçimlerden yenik çıktı. İşte şimdi bu yüzden hükümet Apo'ya sahip çıkarak, Kosova'yı telafi etmeye çalışıyor. Sol basın da bu operasyona destek veriyor.’’

Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilerin Apo yüzünden yara almasına ordu ve büyük sanayi çevrelerinden tepkiler olduğunu söyleyen Molinari'ye göre, D'Alema hükümeti kendini fazla yükümlülük altına da sokmadan Öcalan ile solculuk yaparak, soldaki aydınların ve sol seçmenin desteğini yeniden kazanmaya çalışıyor.

SEMBOLİK MESAJ

Yarın D'Alema'nın İtalyan Parlamentosu'nda Öcalan ile ilgili soruları yanıtlayacağını hatırlatan Molinari, önümüzdeki günlerde bu konunun hükümet tarafından daha yüksek sesle gündeme getirilebileceğini belirtiyor. Ve ‘‘Aslına bakılacak olursa bunu Türkiye ile İtalya arasında bir sorun olarak görmemek lazım. Bu tamamen D'Alema hükümetinin meselesi. İtalyan usulü bir iş’’ diyor.

Öte yandan çarşamba günü Öcalan'ın siyasi sığınma isteğiyle ilgili mahkemenin karar vermesi bekleniyor. Bu kararın, verilirse hukuki olmaktan çok siyasi bir yönü olacak. İtalya, Öcalan'ı bir terörist değil bir siyasi şahsiyet olarak gördüğünü kesinleştirecek. Avrupa'da ilk kez bir devlet, Öcalan'ı, kendi ülkesinde takibata uğramış, yargılanmış ve idama mahkûm edilmiş bir muhalefet politikacısı olarak kabul edecek.

İtalyan mahkemelerinin bu kararı, İnsan Hakları Mahkemesi açısından da bir referans noktası teşkil edecek.

Öcalan'dan kurtulmak için onu tehdit bile eden D'Alema hükümeti, şimdi terör örgütü liderine ‘‘politikacı’’ kimliği hediye ederek, ‘‘solculuğunu’’ kurtarmaya çalışıyor.

GAZETECİ TEPKİSİ

Öte yandan görüşlerine başvurduğum, ancak kimliklerinin açıklanmasını istemeyen bazı İtalyan gazeteciler de Öcalan davasına alınmamış olmalarını gerekçe olarak gösterdiler.

İtalyan gazetecilerin davayı izlemelerine Türkiye tarafından izin verilmemiş olmasını, ‘‘bilgiye ulaşmanın engellenmesi’’ olarak değerlendiren İtalyan meslektaşlarım, ‘‘Bu tavır, Türkiye'ye bakışta gerginlik yaratmış olabilir’’ dediler.X