Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ferai Tınç: Ecevit: Akıllarınca Kıbrıs'a nizam veriyorlar

Ferai TINÇ

Ankara

Başbakan Bülent Ecevit, Kıbrıs konusunun tekrar gündeme getirilmesi karşısında soğukkanlılığını bozmuyor.

BM Güvenlik Konseyi'nden çıkan kararın G-8'lerin yaklaşımı çerçevesinde geliştirilmiş olması, Türkiye'nin Kıbrıs tezine taban tabana zıt bir durum ortaya çıkartıyor. Pazarlık marjı bile bırakmıyor.

Başbakan Bülent Ecevit, bu konudaki sorularımı yanıtlarken son derece kararlı.

Ecevit, ‘‘Kıbrıs sorunu diye bir sorun yok’’ diyor. ‘‘Türkler için de yok. Aslında Rumlar için de. Çeyrek yüzyıldır iki kesimde de barış, demokrasi, kalkınma var.’’

* * *

BAŞBAKAN'ın Kıbrıs konusundaki kararlara yanıtı çok sert.

‘‘Şimdi Kıbrıs'ta dünyanın başını daraltacak bir durum yok. Ayrıca G-8'lerin de bu konuyla hiçbir ilgileri yok. Ama kendi akıllarınca bir nizam vermeye çalışıyorlar.’’

Ayrıca dikkat çekiyor:

‘‘Rusya da oraya girmeye ve yerleşmeye niyetli.’’

Başbakan'ın, kendi kibar üslubu içinde gönderdiği mesajların tonu aslında çok sert.

Çünkü Ecevit'e göre KKTC artık Türkiye'nin güvenliği için vazgeçilmez bir koşul.

‘‘Sadece Türkiye KKTC'nin değil, KKTC de Türkiye'nin güvencesi. Çünkü Yunanistan güneyde büyük ölçüde silahlandı. İki büyük üs verildi Yunanistan'a. Bu nedenle KKTC de Türkiye'nin güvencesidir.’’

* * *

CUMHURİYET tarihinde Kıbrıs sürecine en keskin damgayı vuran siyasi lider sıfatı taşıyan Başbakan Bülent Ecevit, Ankara'daki görüşmemizde dünyayı uyarıyor.

‘‘Eğer Kıbrıs'ta bugünkü düzeni değiştirecek adımlar atılırsa Bosna'ya benzer müdahaleler için dünyaya çağrı yapılmış olur.’’

Gerçekten de dünyadaki siyasi rüzgarlar tahlil edildiğinde Akdeniz'in güçlü bir fırtına merkezi haline gelmekte olduğu görülüyor.

* * *

DENKTAŞ, Birleşmiş Milletler nezdinde başlayacak görüşmelere katılmak için Ada'da iki ayrı devletin varlığının tanınması koşulunu getiriyor.

Başbakan Bülent Ecevit, ‘‘Bana sorarsanız, ben bir başka koşul daha getirirdim. Ama Sayın Denktaş'ın kararlarına saygım var. Onun arkasında duruyorum’’ diyor.

Ecevit'in kafasındaki koşul ambargoyla ilgili.

Başbakan, ‘‘KKTC'ye uygulanan ambargo kalkmadan görüşme masasına dönmemiz anlamsız. Çünkü çok haksız bir davranış var ortada’’ diyor.

Ancak Başbakan, her şeye rağmen KKTC ekonomisinin her geçen gün biraz daha güçlendiğine inanıyor. Kişi başına milli gelirin Türkiye'den fazla olmasına dikkat çekiyor. 200 bin nüfuslu bir bölgede 7 ünversitenin bulunduğunu söylüyor.

* * *

ECEVİT'in diğer önemli açıklaması ise KKTC'de bazı koşullar çerçevesinde kumarhanelere izin verilmesi. Ve buna kendisinin de ılımlı yaklaşması.

Reel politika, çoğu zaman insanı hayallerinin ötesine götürebiliyor.

Başbakan Ecevit, Türkiye'de Kıbrıs konusunda en tavizsiz çizgiyi temsil ediyor.

Ama uluslararası platformda da öylesine ahmakça ve tek yanlı adımlar atılıyor ki, bu durum reel politikaya bile olanak tanınmıyor.X