Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ferai Tınç: Ankara-Lefkoşa arası paket gerginliği

Ferai TINÇ

HAVA sıcak. Onlar serinlik geldi diyorlar ama bana göre hava hálá sıcak. Lefkoşa'da eylül başı.

O, yıllardan beri gördüğüm bezginlik atmosferi artıyor mu, yoksa ben mi beziyorum. Tam bilemiyorum. Ama buralarda bir şeylerin sıkıştığını fark ediyorum.

‘Bakın biz de IMF reçetelerini uyguluyoruz, bu işin başka yolu yok ki’ diye karşı çıkmaya çalışıyorum ben, sözümü kesiyor.

‘Ama Cottarelli hep Ankara’da. Kararları hükümetle birlikte, danışarak alıyorlar.'

KKTC Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı ile Lefkoşa'da, makamında görüşüyoruz.

Akıncı, Türkiye'de hükümetin ekonomik önlemler konusunda isteksiz olduğuna dair bir izlenim bulunduğunu ama bunun doğru olmadığını söylüyor.

‘Recep Önal ve heyetiyle birlikte burada çalışmalar yapmıştık, bunun sonucu bir paket hazırlandı, bazı itirazlarımız olduğunu söyleyip revizyon istedik, ama paket aynen geri geldi. İzah etmemiz gereken bazı şeyler var. Başbakan Eroğlu, görüşme talebinde bulundu hükümetle, gönderdiği mektup yanıtsız kaldı. Randevu verilmedi. Çözmemiz gereken sorunlar var. Bunu nasıl yapacağız? Basın aracılığıyla mı konuşacağız Ankara ile?’

* * *

KKTC hükümeti görüşme talebine yanıt beklerken, geçen hafta Ankara'dan gelen mektupla karşılaşıyor. ‘Niyet mektubunuzu imzalayın’ deniyor orada.

Paket kabul edilir edilmez Türkiye'den para gidecek. Belki bankalar krizi aşılacak ama o acı reçeteyi topluma dayatmak zorunda kalan hükümete de faturası ağır olacak.

‘Olmaz böyle şey. Her ay başı Türkiye’den gelecek parayı beklemek olmaz' diyor Akıncı, ‘Biz kurtulmaya kararlıyız.’

Yıl başından beri hükümetin köklü kararlar aldığını söylüyor Akıncı. Uzun bir liste sayıyor.

Telefona % 70 zam gelmiş, elektrik % 75 zamlanmış, benzin ve mazota sürekli zam yapılıyor, bankalar yasası, karapara aklamayı önleme yasası, offshore lisans ücretinin artırılmasını öngören yasa Meclis'te kabul edilmiş. Merkez Bankası daha özerk hale getirilmiş, sigara, içki, otomobil alım ve cep telefonlarına fon uygulaması gelmiş, yurtdışına gidecek olan hastalarla ilgili kararı önceden bakanlar kurulu veriyormuş, bu olanak partiler tarafından siyasi amaçla kullanıldığı gerekçesiyle hükümet uygulamayı değiştirmiş. Şimdi doktorlar karar veriyor kimin tedavi için ülke dışına gönderileceğine. KDV yeniden düzenlenmiş, kamu görevlileri, milletvekilleri ve bakanlara otomobil alımında tanınan 36 aylık vade kaldırılmış, gümrük muafiyeti sınırlanmış, yılbaşında cari bütçede yüzde 15 kısıntı yapılmış.

‘İktidara geldiğimizden beri de hiç kimseyi işe almadık, bu siyasi irade beyanı değil mi?’ diyor Akıncı.

* * *

ÖNLEMLER tabii ki KKTC devletini ayakları üzerinde durabilecek bir hale getirmeye yeterli değil.

Bunca yıl, ‘rantiye devlet’ yaratma esasına dayanan sistemi bir hamlede değiştirmek, üretken devlete çevirmek zor iş. Yine de hükümet bir an önce bu paketi hayata geçirmeli. Bunun için ilk adım paketi halka anlatıp benimsetmek olmalı. Rantı dağıtanın iradesinin hakim olduğu sistem içinde hantallaşan memur toplumunun silkinmesinin başka yolu yok.

KKTC'yi gerçekten bağımsızlaştıracak ekonomik seferberlik için bu paketin Eroğlu hükümetini düşürme maksadıyla sunulmadığını kavratmak da Ankara'ya düşüyor. Paket geriliminin bir an önce aşılması herkesin yararına.

X