Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ferai Tınç: Almanya barışıyor

Ferai TINÇ

Almanya tarihi ile barışma sürecinde çok önemli bir adımı da Türkiye ile ilişkilerini geliştirme girişimiyle atıyor.

Almanya milenyuma, Avrupa'nın kendisiyle ve çevresiyle barışık en büyük gücü olarak girmeye hazırlanıyor. İşte bu vizyonda Türkiye ile ilişkiler önem kazanıyor.

Almanya, uzun bir soğukluk dönemini Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fisher'in çok iyi hazırlanılmış ziyretiyle noktalıyor.

Fisher çarşamba akşamı İstanbul'da yaptığı temaslarda, ‘‘Ben gerçekçi bir politikacıyım. Dış politika çıkar temelinde yapılır. Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek de Almanya'nın çıkarına olduğu için ben bu konuda elimden geleni yapacağım’’ diyor.

Nitekim dün Ankara'da Alman Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyonda, Sedat Ergin ile birlikte bir süre sohbet ettiğimiz Fischer ilginç bir açıklama yapıyor: ‘‘Kendimizi Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesine hasrettik’’.

* * *

KOHL döneminin ayak sürüyen tavrından oldukça farklı bir ton bu. Ama ne kadar samimi?

Köln toplantısı öncesi Başbakan Ecevit'in gönderdiği mektuba rağmen hiçbir şey değişmedi.

Kötümser olmadan önce o dönemde bütün bu girişimlerin çok sıkışık bir zaman dilimine sığdırıldığını unutmayalım. Önce Alman seçimleri, sonra Türkiye'de seçimler lobi faaliyeti için yeterli zaman bırakmamıştı.

Şimdi ise durum daha farklı. zaten Fisher, sohbetimizde bu konuya dikkat çekiyor. ‘‘Biz Helsinki için umutluyuz. Ama tabii tek başına karar vermiyoruz. Diğer üyeleri de ikna etmek durumundayız.’’

‘‘Peki Helsinki için ikna turlarına başladınız mı?’’ soruma ‘‘Evet’’ yanıtını veriyor.

Türkiye'ye gelmeden önce Atina'ya gittiğini anlatıyor. ‘‘Yunanistan AB içinde ortağımız. Tabii ki Yunanistanla dayanışma yapmak durumundayız. Ama her iki taraf da sorunları çözmek için fedakarlık yapmalı. Biz bu mesajı sadece Ankara'ya değil, Atina'ya da veriyoruz.’’

Fisher Kıbrıs konusunda da ilginç bir tavır sergiliyor. ‘‘Kıbrıs öğrendiğim kadarıyla çok karışık bir konu. Bazıları işgal diyor bazıları barış operasyonu. Tabii bu konuda karar vermeden önce o noktaya getiren olayları da yaşananları da gözden kaçırmamak gerekiyor’’ diyor.

* * *

ALMAN Dışişleri Bakanı Türkiye ziyaretini Öcalan konusuyla gölgelenmemesi için özen gösteriyor. İdam kararının infaz edilmemesini sadece bir ‘‘dilek’’ olarak ortaya atıyor. ‘‘Bu Türkiye'nin sorunudur. Yasal sürece müdahale etmek istemiyoruz. Ama çok iyi bir geleneği var Türkiye'nin. 16 yıldır idam cezası uygulanmıyor. Bu geleneğin devamını diliyoruz.’’ İtalyan hükümeti gibi bu konuyu AB adaylığı için bir önkoşul olarak masaya getirmiyor.

İnsan Hakları konusunda Türkiye'nin adım atmaya başlamasının Helsinki öncesi işlerini kolaylaştıracağı mesajını veren Fischer, PKK'nın, iki ülke ilişkilerini gölgelemesinin artık önüne geçilmesini istiyor.

Çünkü Almanya'da 2.5 milyon Türk yaşıyor. Türkiye'nin sorunları eninde sonunda Almanya'yı da etkiliyor.

Almanlığı ırkçı çağrışımlardan kurtarıp Türkleriyle birlikte yeni bir vatandaşlık kavramı yaratmaya çılışırken, topraklarında Türk-Kürt sürtüşmelerinin alevlenmesini istemiyor.

Fisher, temaslarında ve verdiği mesajlarda olumlu atmosfer yaratmaya özen gösteriyor, ziyaretini dayatmalarla gölgelemekten dikkatle kaçınıyor.

Ankara da ziyaretten memnun gözüküyor.

Bu başlangıcı ileri götürmek için iki tarafın da somut adımlar atması gerekiyor.X