Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fenerli misin, kardeşim?

'Vatan Şairi', 'Mavi Gözlü Dev', 'Güzel Yüzlü Şair' sıfatlarıyla anılan Nazım Hikmet'in bugün 113'üncü doğum yıldönümü. Nazım Hikmet, ölümsüz eserleri arasına birkaç tane de futbol yazısı yerleştirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Nazım Hikmet'in 1931 yılında Yenigün Gazetesi'nde Orhan Selim takma adıyla yazdığı köşe yazısı...

FENERBAHÇE-GALATASARAY'A DAİR

– Fenerli misin, kardeşim?
– Eyvallah Fener’deniz!..
– Galatasaraylı mısın, monşer?
– Natürelman!..
– Ben, iki gözüm ne “Eyvallah” Fener’denim, ne de “Natürelman” Galatasaray’dan… Ne yalan söyleyeyim, kardeşim, Taksim Stadyumu’nun eşiğini geçmemişim hani!… Kumar oynamam, at yarışına meraklı değilim, horoz dövüşünden anlamam!.. İster sinema olsun, ister atletizm, yıldızların tercüme-i halini ezbere bilmem, anacığım… Bütün bu işlerin cahiliyim ama, bu son günlerde, kanım biraz Fenerlilere kaynıyor gibi… Galatasaray’ı alt etmişler, diye değil alimallah!.. Bilakis be, iki gözüm… Bu işe biraz kızıyorum bile! Demokrasiya devrinde her sene Fener’in şampiyon olması doğru mu ya / Hem sonra, efendim, mağluba yardım, şanımızdandır. Malum a! Fener’e kanımın kaynamaya başlaması başka sebepten…

Son yaptığım içtimai, felsefi, harsi, kozmografi tetkikat neticesinde, anladım ki, Fener, İstanbul, Kadıköy, filan semtlerinin mümessilidir… Galatasaray Beyoğlu, Şişli semtlerinde taraftar sahibidir… Fener’in kaptanı Sirkeci’de dükkan açmış… Galatasaray’ınki Beyoğlu’nda.

Ben, iki gözüm, spordan anlamam ama, şimdi neden, Fener’in taraftarı, Galatasaray’ın balosu, müsameresi çoktur bunu anladım işte.

Sporda da olsa, halka dayanalım vatandaşlar!. Halka, kapılarımızı geniş açalım iki gözüm!


İlişkili Haberler