« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fener'le Cimbom birbirine girdi

Fenerbahçe Kulübü, dün akşam Galatasaray Cafe Crown-Fenerbahçe Ülker takımları arasında oynanan derbi maçta çıkan olaylarla ilgili açıklama yaparak, "Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yaşadığımız dehşet dolu manzara, bu dehşeti yaratanları bugüne kadar destekleyen ve hala desteklemeye devam eden bir anlayışın eseridir" dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Dedehayır: Efes maçında olanlar neydi?

Derbide olaylar çıktı / Süleyman Arat ve Adem Kabayel'in objektifinden

Fenerbahçe taraftarının büyük çoğunluğunun, yönetimle birlikte sürdürdüğü olağanüstü mücadele sonucunda, ev sahibi oldukları müsabakalardaki saha ve seyirci olaylarının en aza indirildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Son olarak Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde olaylara karışanları tespit edip, gerekenin yapılması için ilgili makamlara başvurduğumuz spor kamuoyunun bilgisindedir. Buna karşın Galatasaray Spor Kulübü yöneticilerinin sonu gelmeyen sorumsuz demeçleri, Galatasaraylı kanaat önderlerinin bu konudaki yanlı açıklama ve yazıları, dün yaşadığımız tabloya sebebiyet vermiştir. Daha geçen hafta, hiç alakası olmayan bir zamanda ve yerde, geçmişte bakanlık yapmış bir Galatasaray yöneticisinin yaptığı açıklama, yaşanan facianın işaretlerini daha o günden bizlere göstermiştir. Sayın Yiğit Şardan'ın sıcağı sıcağına yaptığı açıklama, Galatasaray Kulübü'nün olaya yaklaşımındaki vahameti göstermektedir. Sahaya giren, arkasındaki güruha güvenerek oyuncularımıza saldıran holiganın yaptığına sahip çıkan, yapılanı 'ama' şeklinde yan sebeplerle açıklama gayretinde olan bir yönetim anlayışının, bu tip olayları önleme gücü elbette olamaz."

"ÖNCE HOLİGANLARI TEMİZLEMELERİ LAZIM"

Açıklamada, iki sezon önce, maç günü yapılan yemek daveti ile bu tip olayların sona ereceğini düşünen bir zihniyetin, öncelikle içindeki holiganları temizleyerek mücadeleye başlaması gerektiği ifade edildi.

Bu olayın, Efes Pilsen maçında yaşanan üzücü olaylar ile karşılaştırılmasının ise endişe verici olduğu dile getirilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Bu maçta yaşanan olaylar, öncekinden farklı olarak maç oynandığı sırada meydana gelmiş, oyuncularımız linç baskısı ve tehdidi altında maçı tamamlamak zorunda kalmışlardır. Efes Pilsen maçının ardından çıkan olaylar sonrasında yapılacak kupa töreni için tüm salon boşaltılırken, Galatasaray maçında, kısa bir süre önce bizzat linç girişiminde bulunan bir güruhun, son derece kritik dakikalarda hala salonda olması ve bunu bilen sporcuların son dakikalardaki psikolojisini, önceki olay ile bir ve aynı görmek son derece vahimdir.

Ev sahibi olduğumuz her Galatasaray maçının ardından medyada ilgili ilgisiz herkesin açıklama yaptığı, cezanın en ağırının verilmesini istediği bir gerçekken, bugün olayın spor basınında ele alınma şekli, bu olaylarla mücadele konusunda bizleri umutsuzluğa itmektedir. Spor alanlarında küfür ve şiddet olayları ile alakalı 10 yılı aşkın bir süredir süren mücadelemizi sözde destekleyenler, rakip sahalarda yaşananları görmezden geldiği ve 'sizin olayınız', 'bizim olayımız' şeklinde ayrımcılık yaptığı sürece bu olaylara karşı yaptığımız mücadelede yalnız kalacağız."

"SALDIRGANLARIN YAKASINA HUKUK MERCİLERİ ÖNÜNDE SARILACAĞIZ"

Açıklamada, sahaya inen ve sporcularına saldıranlara, hukuk önünde hesap sorulması için gerekenin yapılacağı da vurgulandı.

Polis güçleri tarafından yakalanıp, adliyeye götürülen şüpheliler hakkında kulüp olarak da suç duyurusunda bulunulduğu kaydedilen açıklamada, "Kulüp olarak, sahaya inen, sporcularımıza saldıranların yakasına hukuk mercileri önünde sarılacağız. Adli makamlardan isteğimiz, bu zavallıların ardındaki organize gücü tespit etmeleridir. Bu kişilere bilet vererek, organize bir şekilde salona girmelerini sağlayanlar, bunların arkasında olanlardır. Galatasaray Kulübü bu olaylarla mücadele konusunda samimiyse, bunları organize edenleri bularak adli mercilere teslim etmelidir. Olaylarda tribünleri tahrik ettiği belirtilen kişinin de kulübümüzle herhangi bir alakası olmadığını ve hangi takımı tutarsa tutsun, davranışının tasvip edilemez olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu tip kişiler hakkında da gereken hukuki süreç işletilmelidir" ifadelerine yer verildi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Açıklamada, bu olayların çözülebilmesi için artık yapılması gerekenler de dile getirildi.

Fenerbahçe Kulübü'nün, olayların önlenebilmesi için önerileri şöyle:

-Gündemdeki şiddet yasasının bir an önce hayata geçirilmesi ve bu olaylara karışanların bireysel suç kapsamında cezalandırılması gerekmektedir. Mevcut yasalarla bu olayların önünün alınması mümkün değildir.
-Medya tüm organlarıyla objektif bir şekilde bu olayların üzerine gitmelidir. Yapılan tartışmalar, haberler maalesef renklerin arasındaki çatışma boyutundan, polemik boyutundan öteye gidememektedir.
-Kulüpler ve yöneticiler başta olmak üzere tüm spor kamuoyu da mutlak Fair Play anlayışı içinde bu yeniden yapılanma sürecine samimiyetle destek vermelidir. Bir kez daha tekrar ediyoruz ki, Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bu çerçevede tıpkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de üzerimize ne düşüyorsa, yapmaya hazırız.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz