Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fener'in Pele'si

Altyapıya büyük önem veren F.Bahçe, geleceğin yıldızlarını yetiştirmek için düğmeye bastı. Rıdvan Dilmen’in keşfettiği Danone’li Birindar’ı transfer eden yönetim, genç oyuncunun eğitimini de üstlendi. Futbolda transfere milyon dolarlar harcayan kulüpler, altyapıya büyük önem vermeye başladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yıllarca altyapıdan yetişen oyuncular ile Avrupa’da fırtınalar estiren Ajax’ın modelini seçen bir çok kulüp, son dönemlerde oyuncu yetiştirmek için büyük çaba harcıyor.

Brezilyalı ve Afrikalı oyunculara yönelen Avrupa kulüpleri arayışlarını sürdürerken, Fenerbahçe de altyapıya büyük önem vermeye başladı. Sezon başında Hollandalı Joop Lensen’i getiren başkan Aziz Yıldırım, önümüzdeki yıllarda A takıma oyuncu kazandırmak için kolları sıvadı.

Geçtiğimiz günlerde 11 yaşındaki bir oyuncu transfer edildi. Adı Birindar Güneş. Bursa’da bir giyim mağazasında çalışan 34 yaşındaki Abdülhamit Güneş’in 1994 doğumlu oğlu, 15 milyarlık bonservis bedeli ödenerek Fenerbahçe’ye getirildi. Siirt kökenli ailenin 4 çocuğunun en büyüğü olan Birindar’ı ilk keşfeden Rıdvan Dilmen.

Yavuz Selim kulübünde top koşturan Birindar’ın Danone takımında hocalığını yapan Dilmen, başkan Aziz Yıldırım’a ‘Müthiş bir yetenek. Gelecek vaadediyor. Ne pahasına olursa olsun alınmalı’ önerisini yaptı. Bu sözler üzerine Lensen ve ekibi Birindar’ı yakın takibe aldı. Kısa sürede karar verildi ve Birindar’ın transferi gerçekleştirildi.

Yedinci sınıfta okuyan Birindar, artık Dereağzı Tesisleri’nde kalıyor. Sarı lacivertli kulüp genç oyuncunun tüm masraflarını karşılıyor. Ayrıca eğitimi de Fenerbahçe’nin kontrolü altında devam edecek.

Her iki ayağını da iyi kullanabilen 11 yaşındaki Birindar, Barcelona’da oynayan Portekizli Deco’nun hayranı. Ümit Özat’a benzetilen Birindar, sarı lacivertli takımın kaptanı için ‘Onun kişiliğini örnek alıyorum’ diyor.

FUTBOL DÜNYASI’NIN MİNİK YILDIZLARI

FREDDY ADU (Ganalı)

14 yaşındaki Ganalı Freddy Adu, ABD’nin DC United takımına 500 bin dolara transfer oldu. ABD’nin en genç ve pahalı oyuncusu. Matheaus ile Stoiçkov gibi isimlerin forma giydiği ligde top koşturuyor.

JEAN CARLOS CHERA (Brezilyalı)

10 yaşında. Brezilya’nın ADAP kulübünde yetişti. M.United, İnter, Porto istedi. Santos 6 yıllık sözleşme yaptı. Maradona lakabını aldı. Üstün meziyetleriyle internet dünyasındaki görütüleriyle tüm dünyanın tanıdığı bir isim oldu.

ERİK LAMELA (Arjantinli)

12 yaşındaki Arjantinli futbolcu, River Plate alt yapısında yetişiyor. Barcelona Erik Lamela’nın ailesine yıllık 120 bin dolar olmak üzere 4 senelik sözleşme teklif etti. Ancak ailesi öğrenimi nedeniyle bunu kabul etmedi.
Sadi Kemal YAŞAR

Bunları da Beğenebilirsiniz