« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fener'in Avrupa Şampiyonluğunu çaldılar

Dünya yıldızları Taurasi ve Taylor’u trajikomik biçimde kaybeden Kanarya, en büyük hayaline veda etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Önce “dopingçi” damgası vurulup, sonra “hata yapmışız” denilen Taurasi ve aynı akıbete uğramaktan korkarak kaçan Taylor’un yokluğunda, sarı lacivertliler, S. Moskova’ya iki maçta da yenilip elendi.

VE sonunda beklenen oldu; Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı, FIBA Avrupa Ligi çeyrek final rövanş maçında konuk olduğu Spartak Moskova Region’a 74-56 yenilerek elendi.
Son 4 yılın şampiyonu olan Rus ekibine elenmek ilk bakışta normal bir sonuç gibi gelebilir. Ama işin aslı hiçte öyle değil. Çünkü sezon başında bu kupanın 1 numaralı favorisi Fenerbahçe idi. Bunun da sebebi dünyanın 1 numaralı kadın basketbolcusu olan Diana Taurasi ve Penny Taylor’un sarı lacivertli formayı giyiyor olmasıydı.
Trajikomik olaylar
Fakat Fenerbahçe bu iki süper yıldızı Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki Türkiye Doping Kontrol Merkezi’nin neden olduğu trajikomik olaylar sonucu kaybetti. Dilerseniz şimdi biraz geriye gidelim ve sarı lacivertli takımı Avrupa Şampiyonluğu’ndan eden akıl almaz hatalar zincirini kısaca bir hatırlayalım...
Sözleşmesi feshedildi
-  10 Aralık 2010’da, Türkiye Doping Kontrol Merkezi (TDKM), Fenerbahçe’nin 13 Kasım’da İstanbul Üniversitesi ile oynadığı lig maçı sonrası doping testi uyguladığı Diana Taurasi’nin A numunesinin pozitif çıktığını bildirdi. Sarı lacivertli kulüp de bunun üzerine ABD’li basketbolcuyu maçlarda oynatmamaya başladı.
-  2 Ocak 2011’de, Taurasi’nin yakın arkadaşı Penny Taylor, Beşiktaş Cola Turka maçı sonrası, TDKM’ye güvenmediğini söyleyerek, doping testine girmek istemedi. Avustralyalı yıldız, testlerin Köln’deki laboratuvarda yapılacağı garantisi üzerine numune vermeyi kabul etti.
-  6 Ocak 2011’de, Taurasi’nin B numunesinde de ‘modafinil’ adlı yasaklı maddenin bulunduğu duyuruldu. Fenerbahçe bunun üzerine sporcunun sözleşmesini feshetti ve ABD’li Angel McCoughty’yi transfer etti.
Taylor da ayrıldı
-  17 Ocak 2011’de, Taurasi’ye komplo kurulduğunu ve aynı şeyin kendisinin de başına gelebileceği korkusunu yaşadığını söyleyen Taylor, Fenerbahçe’den ayrıldı. Sarı lacivertli kulüp, bu oyuncunun yerine de Letonyalı Anete Jekabsone’i getirdi.
-  16 Şubat 2011’de, TDKM Taurasi’nin doping testlerinde hata yapıldığını duyurdu. Bu, ABD’li basketbolcunun temiz olduğu anlamına geliyordu. Ne var ki, iş işten geçmiş, Taurasi çoktan ülkesine dönmüştü bile.
-  Ve dün... Fenerbahçe, 22 Şubat’ta İstanbul’da 86-78 yenildiği Spartak Moskova’ya, Rusya’daki rövanşta da 18 sayı farkla 74-56 yenilip elendi.

-  SALON: Vidnoje  -  HAKEMLER: Ivo Dolinek (Çek Cumhuriyeti), Alexandru Olaru (Romanya), Gentian Cici (Arnavutluk) -  1.PERİYOT: 20-16, -  DEVRE: 34-27, -  3. PERİYOT: 56-37


Bunları da Beğenebilirsiniz