« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fener'i özledim

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Okocha ‘Vatanım’ dediği Türkiye’ye dönmeye hazırlanıyor

Kariyeri için Paris'e geldiğini anlatan Nijeryalı yıldız, <ı>‘‘Futbol yaşantımın en güzel günlerini Türkiye'de geçirdim. Türk pasaportu taşıyorum ve bununla da iftihar ediyorum’’ diye konuştu.

FRANSA'nın ünlü takımlarından Paris Saint Germain'de mücadele eden F.Bahçe'nin eski yıldız futbolcusu Jay Jay Okocha içini Hürriyet'e döktü. İstanbul'u, F.Bahçe'deki arkadaşlarını ve Türk misafirperverliğini unutamadığını söyleyen Nijeryalı futbolcu, bunu başta takım arkadaşları olmak üzere herkese anlattığını belirtti.

‘‘Türkiye burnumda tütüyor. En güzel günlerim orada geçti’’ diyen Okocha şöyle devam etti: Türkiye'den ayrıldıktan sonra dünyanın en güzel kenti olarak kabul edilen Paris'te inanın çok sıkıldım. Hep, İstanbul'daki arkadaşlıkları, samimiyeti, dostluğu aradım ve buraya ancak bir sezon sonunda zor alışabildim. Türk pasaportu taşıyorum ve bununla da iftihar ediyorum. Türkiye'de geçirdiğim günleri unutmam mümkün değil. Takım arkadaşlarıma Türk dostluğunu, misafirperverliğini, yabancıyı kendi insanıymış gibi bağırlarına basmasını anlata anlata bitiremiyorum.

AVRUPALI YANLIŞ TANIYOR

Nijeryalı futbolcu, takımı Paris Saint Germain'in geçtiğimiz yıl F.Bahçe ile özel maç yapmak için İstanbul'a gitmek istememesini, Türkiye'nin yanlış tanıtılmasına bağlıyor. Ve şunları söylüyor: 'Maalesef Türkiye'yi, Türk insanını yakından tanımayanlar ön yargılı davranıyor. Burada da Türkiye kötü tanıtılmış. İnanın, Türkiye'ye gitme konusu gündeme geldiğinde, takım arkadaşlarıma ve teknik heyete tek tek Türkiye'deki güzellikleri, insanlığı anlatmak için kendimi parçaladım. Onları ikna etmek için İstanbul'da geçirdiğim harika günleri anlatırken futbol yaşamımın en iyi günlerini Türkiye'de geçirdiğimi söyledim, şaşırdılar.'

HER ŞEYİNİ ÖZLEDİM

Türkiye'de gördüğü ilgiyi Fransa'da bulamadığını vurgulayan Okocha, özlemini şu ifadelerle dile getirdi: 'Türkiye'de futbolcuların peşinde daima çok güzel kızlar ve mankenler vardır. Ben aile yaşamına çok önem veren birisiyim. Türkiye'de futbolcular her gün spor sayfalarında en büyük yeri süslerler. Aldıkları paralar, bindikleri araçlar, hatta yaşadıkları evin içine kadar Televole'ler vasıtasıyla girilerek aile yaşamınıda kamuoyuna gösterirler. Burada böyle bir şey yok. Fransa'da özel gecelerde, antrenmanlarda, büyük maç öncesi ve sonrasında röportajlar yapılır ve biter, sonra halkın arasına karışırsınız, kimse görmez. Doğrusunu isterseniz Türkiye'de burnumuzun içine kadar giren, bazen hiçbir kural tanımayan, hatta bazı arkadaşları eşleriyle kavga edecek duruma sokacak haberler yapan gazeteci arkadaşları bile özledim.'

FUTBOLUN YERİ BAŞKA

Türk medyasının futbola verdiği öneme de değinen Okocha, ‘‘Türkiye'de futbolun beşiği kabul edilen birçok ülkeden fazla spor programları yapılıyor, gazeteler futbola sayfalarca yer ayırıyor. Bu futbolcuların, hakemlerin, teknik adamların maçlardan sonra yaptıkları hataları bir kez de kamuoyu önünde en ince detayıyla görmelerine neden oluyor. Bunu sporu kamuoyuna sevdirme ve yayma açısından son derece önemli buluyorum' diye görüş belirtti.

FENERBAHÇE’YE ÜZÜLÜYORUM

Çok güzel günler geçirdiği F.Bahçe'nin maçlarını yakından takip ettiğini belirten Okocha, sarı lacivertli takımın düştüğü duruma da üzüldüğünü söylemeden edemiyor. ‘‘Türkiye'nin en büyük takımlarından biri olan F.Bahçe'yi bu duruma düşürmemeliydiler’’ diyen yıldız futbolcu şunları söyledi: ‘‘F.Bahçe'nin durumu beni çok üzüyor. İnanın, küçük takımlar karşısında bile kötü sonuçlar aldıklarını duyduğumda içimden bir şeyler kopuyor. Ben, F.Bahçe'yi uluslarası kariyerim için bırakmak zorunda kaldım. Çok büyük bir trasfer ücretiyle Paris Saint Germain'e geldim. Benim için istenen bonservis ücretini ancak İspanya ya da İtalya takımları verebilir ancak, ümit ediyorum ki iki- üç yıl içinde yine Türkiye'ye dönerim.'

TUTUMLU: TERİM 31 MAYIS'I BEKLİYOR

Okocha'nın yanında bulunan uluslararası menajerimiz Bayram Tutumlu ile de Fatih Terim'in Avrupa'ya transferi konusunu görüştük. Tutumlu, ‘‘Fatih Terim'e Avrupa'dan teklifler olduğu doğru. Ancak G.Saray'a saygımızdan, şimdilik bu konuları gündeme getirmek istemiyoruz. Hocamızın kontratının bittiği tarih olan 31 Mayıs'ı bekliyoruz. O zaman gerekli açıklamaları yapacağız’’ diyerek görüşlerini dile getirdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz