Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fener'den acı veda:68-71

Ekibimize tur için 2 farklı yenilgi bile yetiyordu ancak olmadı. İlk 3 maçını kazanan F.Bahçe, son 3 maçını kaybederek, genel averajda Petersburg’un gerisinde kaldı.

Doğan Hakyemez
SON GÜNCELLEME
FIBA Avrupa Kupası’ndaki temsilcimiz F.Baçe, evinde ahlar-vahlar arasında Saint Petersburg’a 71-68 kaybederek I Grubu’nda ilk ikinin dışında kaldı. Sarı lacivertliler bence, sahasındaki BC Kiev maçını yitirerek gruptan çıkma şansını kaçırmıştı. Ne acıdır ki, Kiev ve StPetersburg’u deplasmanda yenen Fenerbançe evinde bu iki takıma yenilerek elenmiş oldu. Burda şunu da belirtmek gerekiyor, bu iki takımın bütçeleri F.Bahçe’nin kat kat üstünde ve aynı zamanda geçen yılın finalistleri. Bu açıdan baktığımızda sarı lacivertlilerin buraya kadar gelmelerini başarı olarak kabul etmek lazım.

Fenerbahçe’nin bu maçı niçin kaybettiğine baktığımızda, hücum ederken kaybettikleri toplar ve rakiplerine verdikleri hücum ribauntları yenilgiyi hazırladı diyebilirim. Bir de Petersburg’un 18 asistine karşın Fenerbahçe’nin 6’da kalması yenilgiyi getiren diğer etkenlerden biriydi. Oyuna gelince... İlk periyotta hücumda yapılan top kayıpları, Kambala’ya yapılan ikili sıkıştırmalar ve Stevenson’a nefes dahi aldırmayan Petersburg’un mükemmel savunması karşısında sadece Mrsic ayakta kalabildi. Askrabic’in sırtladığı Rus ekibi de ilk çeyreği 19-10 önde geçti. İkinci çeyrekte Aydın Örs takımını alan savunmasına yönelterek oyunda dengeyi sağladı. Kambala’nın da pota dibinden olağanüstü çabalarıyla attığı basketler bir anda sarı lacivertlileri öne fırlattı (25-18). Ancak Milijkovic’in devreye girmesiyle ilk yarı 37-35 Petersburg’un oldu.

Üçüncü periyotta ise Stevenson’ın şovu vardı. Arka araya attığı üçlüklere Mrsic ve Erdal’ın sayıları eklenince Fenerbahçe bir anda farklı öne geçti. Mc Carthy’nin isabetli üçlüklerine karşın final bölümüne 54-49 üstün girdi.

Kader bölümüne geldiğimizde, sinirler gerildi. Yine hücum ribauntları alan Petersburg oldu. Sayı bulmakta güçlük çeken Fenerbahçe karşısında, maçın başından beri iyi bir oyun ortaya koyan Askrabic bu bölümde de ağırlığını ortaya koyunca Fenerbahçe, Avrupa’ya evinde veda etti: 71-68. Maçın en değerli oyuncusu da 18 sayı, 7 ribauntla oynayan Askrabic’di.

Hakem üçlüsünün de ev sahibi olma avantajını gözardığı etmesi ve üstüne üstlük aleyhine kararlar vermesi bu sonucun ortaya çıkmasına neden oldu.

l SALON: Abdi İpekçi

l
HAKEMLER: Dragan Neskovic (*) (S.Karadağ), Robert Lottermoser (*) (Almanya), Wincent Delestree (*) (Belçika)

FENERBAHÇE: Mrsic (**) 16, Erdal (**) 8, Stevenson (**) 17, Violette (**) 9, Kambala (**) 15, Barış (*) 1, Rasim (*) 2, Hakan (*), Semih (*)

SAINT PETERSBURG: Mc Cullough (**) 8, Ivanov (**) 1, Mc Carty (***) 17, Middleton (**) 4, Veremeenko (**) 5, Miljkovic (***) 11, Askrabic (****) 18, Zibirov (*), Keyru (*), Khizhniak (**) 7, Khloponin (*)

l
1.PERİYOT: 10-19, l DEVRE: 35-37 (St.Petersburg lehine), l 3.PERİYOT: 54-49

l 5 FAULLER: 39.57 Miljkovic (St.Petersburg), 39.58 Stevenson (Fenerbahçe)

Bunları da Beğenebilirsiniz