« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fenerbahçe'ye sihirli değnek değdi

Fenerbahçe'nin ikinci yarıdaki şahlanışı ve zirveye maç fazlasıyla yerleşmesi devre arasındaki kampta sinyallerini vermişti.

Uğur DEMİRKIRDI, İstanbul-DHA
SON GÜNCELLEME

Malatyaspor kabusundan sonra Antalya kampının başlaması bugünlere gelinmesinde büyük bir şanstı. Takım Malatya'dan İstanbul'a uçsaydı Sabiha Gökçen Havaalanı'ndaki olası bir taraftar taşkınlığı hazin bir sonu hazırlayabilirdi. Bir çok yabancı oyuncu ülkeyi terkedebilirdi. Ama Antalya'daki ilk gece alkışlarla karşılanan kafile utancından bir kat daha üzülmüştü. Taraftara ve camiaya karşı sorumluluklarını iyiden iyiye hisseden futbolcular birbirlerine söz vererek kenetlendiler. Onurlu davranışları, antrenmanlardaki gayretleri bu güzel günleri hazırladı. Hatta yılbaşı tatilinden erken dönen ve Samandıra'da özel çalışan futbolcular oldu. Herşeye rağmen övgüven tam olarak kazanılmak zorundaydı. Onu da ilk maç olan Antalya galibiyeti ile sağladılar. Trabzon maçı ise dönüm noktası olacaktı. Antalya maçı öncesindeki 9 günlük kampta çok büyük ve önemli gelişmeler yaşandı. Kısa sürede sorunlar bir bir çözüldü. Önce Alex ile yöneticiler kampta konuştu. Aykut Kocaman'ın da "Alex ile devam edilmeli" demesinin ardından işlemler hızlandı. Kaptanın kafasındaki sözleşme yenileme kaygıları yok edilince Alex'in yüzünde gülücükler hiç eksik olmadı. Takımda bahar havası esmeye başladı.

Takımdaki diğer Brezilyalılar Andre Santos ve Cristian ile olan pürüzler çözüldü. Önce apar-topar Santos'tan Aykut hoca için özür diletildi. "Yıldırım hızındaki özür" ile Caner ile yetersiz kalan sol kanat sağlama alındı. O günden bu yana Santos bir başka oynuyor. Cristian ile de görüşen Aykut Kocaman teklif almasına rağmen bu oyuncusunun ayrılmasına izin vermedi. Kendisine ihtiyacı olacağını söyleyerek yedek kalmasının nedeninin 6 yabancı kontenjanına bağlı olduğunu anlattı.

YILDIRIM: "TRANSFER YOK, SİZ ZATEN LİGİN EN KALİTELİ FUTBOLCULARISINIZ"

Başkan Aziz Yıldırım'ın transfere onay vermemesi doğru bir hamleydi. Yıldırım'ın "Devre arasındaki transferler bize yaramıyor. Kimse elindeki iyi oyuncusunu devre arasında bırakmaz" düşüncesi hakimliğine devam ediyordu. Başkan, "sizler bu ligin en kaliteli futbolcularısınız" diyerek takımın içine yeni bir oyuncu sokmadı. Mevcut kadro ile devam kararı alınması futbolculara ne kadar güvenildiğini de gösterdi. Takım savunması artınca da peş peşe galibiyetler geldi.

UMRE ZİYARETİ MORAL KAZANDIRDI

Devre arasında UMRE ziyareti için Aykut Kocaman'dan izin alan Mehmet Topuz, dini vecibesini yerine getirmenin mutluluğunu yaşarken, tecrübeli oyuncunun saha içindeki taktikleri daha iyi uygulaması için Aykut hoca çok defa kendisiyle görüştüğü ve isteklerini tekrar tekrar anlattı. Devre arasından bu yana Topuz'un performansının çok daha iyi duruma geldi ve başarılı oyuncu şampiyonluk yolunda elinden gelenin daha da iyisini yapmak için hocasına söz verdi.

"BAL YAPMAYAN ARI"

Orta sahada dinamo gibi çalışan ve sahada basmadık yer bırakmayan Mehmet Topuz, sadece orta sahada değil, rakip savunmanın da sahasından çıkmasını engellemek için hücum pres de uyguladı. Y

Geçen sezon ve bu sezonun ilk yarısında takımın en çok koşan isimlerinden olan ancak deyim yerindeyse "Bal yapmayan arı" misali enerjisini boşa harcadığı gerekçesiyle eleştirilen Mehmet Topuz, ligin ikinci yarısı ile birlikte daha faydalı işler yapmaya başladı. Antalyaspor, Trabzonspor ve Manisaspor maçlarında çok koşmasının meyvelerini almaya başlayan ve asistler yapan Topuz'un bu performansında Aykut Kocaman'ın katkısının büyük olduğu belirtildi.

YAKLAŞIK 6 MİLYON DOLAR PRİM

Tüm oyuncular "Malatyaspor yenilgisi bizi kendimize getirdi" diyerek bu utancı kası sürede haklı gurura çevirdiler. Maçlar kazanıldıkça Yönetim zde boş durmadı ve kesenin ağzını açtı.

Ligin ikinci yarısında oynadığı 5 maçı kazanan sarı lacivertli oyuncular toplam 4.4 milyon dolar primin sahibi oldu. Şampiyonluk yolunda moral üstüne moral kazandı. Zirveye koşan ve dün de Beşiktaş galibiyetiyle maç fazlasıyla liderlik koltuğuna oturan Fenerbahçe'de yönetim, futbolcularının bu başarısını karşılıksız bırakmıyor.

Şampiyonluk yolunda oyuncularını maçlara özellikle prim ödeyerek motive eden sarı lacivertli yönetim bu geleneğini kritik derbide de sürdürdü. Başkan Aziz Yıldırım ve ekibi İnönü'deki maçı kazanmaları halinde 1.5 milyon dolar prim vermeyi kararlaştırmıştı.

Primlerin yanı sıra her maçtan önce çeşitli motivasyonlar uygulanması da başarı grafiğini yükselten etkenlerden biriydi. Kaptan Alex'in evinde parti vermesi, Cem Yılmaz ile birlikte yenen yemek ve yöneticilerin Samandıra'yı ziyaretleri moral motivasyonu üst noktada tuttu.


Bunları da Beğenebilirsiniz