« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fenerbahçeliler'i kızdıran görüntüler

TRT Haber’de ekranlara gelen animasyon, sarı lacivertlileri öfkelendirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe’nin simgesi Kanarya uçarken üzerinde “Şike İddiaları” yazan bir klasöre çarpıyor ve yaralanıyor. Ardından Galatasaray’ın simgesi olan Aslan’ın vurduğu toplara hedef oluyor.

ŞİKE soruşturmasının başladığı günden beri gergin olan Fenerbahçe camiası, geçtiğimiz günlerde TRT Haber kanalında yayınlanan ve kendilerini hedef alan bir animasyon çizgi film nedeniyle ayaklandı. Devlet kanalındaki animasyon çizgi filmde Fenerbahçe’nin simgesi olan Kanarya uçarken, üzerinde “Şike İddiaları” yazan bir klasöre çarpıyor ve gözü morarıp yaralanıyor.
Uçmaya devam eden Kanarya’ya bu kez peş peşe toplar çarpmaya başlıyor. Kanarya iyice sersemliyor. Ardından, Fenerbahçelilerin büyük tepkisine neden olan sahne geliyor.
Sahanın ortasında Galatasaray’ın simgesi olan üzerinde sarı kırmızılı bir forma bulunan Aslan’ın gökyüzüne doğru vurduğu toplar, uçmaya çalışan Kanarya’yı yaralamayı sürdürüyor. Sürekli kendisine çarpan toplardan kurtulamayan Kanarya, uçmakta bir hayli zorlanıyor.

Taraftarlar TRT’yi protesto yağmuruna tuttu

TRT Haber kanalında bu animasyon çizgi filmin yayınlanması ve görüntülerin sanal ortama da düşmesi sarı lacivertlilerin büyük tepkilerine neden oldu.  TRT geçtiğimiz günlerde resmi sitesinden konuyla ilgili bir açıklama yapmak zorunda kaldı ve animasyon çizgi filmin kimseyi yaralamak için yapılmadığı belirtildi.
Buna rağmen hedef alınan TRT protesto yağmuruna tutuldu. Fenerbahçe Kulübü de, dün resmi sitesinden yaptığı açıklamayla TRT üst yönetimini kendilerini küçük düşürdükleri gerekçesiyle kınadı.

Ağır küfürlere ve tehditlere maruz kalıyorum

Animasyonu çizen ve TRT’ye dışarıdan iş yapan karikatürist Osman Turhan amacının mizah olduğunu söyledi. Kendisine telefonla ulaştığımız Turhan, “Fenerbahçelileri yaralamak gibi bir düşüncem olmadı. Medyanın bu durumu sunuş şekli yanlıştı. Animasyonu yaklaşık 1 ay önce oynanan Galatasaray derbisinden sonra yaptık. Neden şimdi tartışılıyor anlamadım. Bir kulüp taraftarı değilim ve daha önce Galatasaray ile Beşiktaş’a da benzer animasyonlar yaptık. Ağır küfürlere maruz kalıyorum ve tehditler alıyorum. Keşke tüm futbol camiası birbirini mizah yoluyla eleştirse. Fenerbahçe hassas bir dönemden geçiyor. Bu nedenle yanlış anlaşılmış olabilirim” dedi.

Ölçüyü kaçırdılar

FENERBAHÇE Kulübü, TRT’de yayınlanan çizgi filmin sarı lacivertli taraftarlar arasında tepki toplamasının ardından konuyla ilgili açıklama yayınladı. Kulübün resmi sitesinden yapılan açıklamada TRT’nin yayınladığı video kınandı ve özetle şöyle denildi: “TRT Haber Kanalı’nın, hakaretamiz bir animasyon filmle, mizah sınırının ölçüsünü kaçırdığı; 104 yıllık bir geçmişi ile Türk sporunun lokomotifi olan kulübümüzü küçük düşürmeye çalıştığı, açıkça görülmektedir. Tarafsız kalmak zorunda olan TRT Haber Kanalı’nın bu yayınını ve bu yayına izin veren karar merciini kınıyoruz.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler