« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fenerbahçe'den anlamlı kutlama

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Fenerbahçe Kulübü'nü ziyaretinin (3 Mayıs 1918) 90. ve Fenerbahçe Kulübü'nün kuruluşunun 101. yılı törenle kutlandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu'nun düzenlediği organizasyon, Dereağzı Tesisleri'ndeki, Eski Sporcular Anıtı'nın önünde yapıldı.
Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay'ın yanı sıra, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticiler ile kulüp üyeleri ve çok sayıda sporcu törende hazır bulunurken, Kadıköy Kaymakamı Hasan Karahan ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de törene katıldı.

Yüksek Divan Kurulu Başkanı Günay, yaptığı konuşmada, 101. yılda Ulu Önder'in işaret ettiği ve arzuladığı seviyeye gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Sevgili sporcularım! Bugünlere ağabeylerinizin ve ablalarınızın çalışkan spor anlayışıyla geldik. Şimdi sizler nice 100 yıllar yaşayacak olan Ulu Önder'in söylediği gibi Fenerbahçe'yi çalışkan, dürüst, ahlaklı ve laik düzene dayalı spor yaparak yaşatacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti'nde daima etik spor anlayışıyla, sevgili Atamız'ın izinde yürümekteyiz. Onu bir kere daha anmanın mutluluğunu yaşamaktayız” diye konuştu.

Günay, Fenerbahçe'nin bugün 89 bin metrekare alanda spor yaptığını, 29 bin metrekare alanda sosyal tesisinin, 10 bin 500 metrekarelik alanda spor salonunun bulunduğunu, lisanslı sporcu sayısının ise 363 bayan, 669 erkek olduğunu anlatarak şöyle devam etti:

“Her hafta 311 sporcumuz 10 dalda yarışmaya çıkıyor. Tabii ki şampiyonluk elbette ki bizleri en mutlu eden olaydır. 11 dalda yarışma yapan bir kulüp, her dalda ve her sezon şampiyon olacak diye de bir kural yoktur. Zaten bu da eşyanın tabiatına aykırıdır. Mesele Avrupa bazında kupalara iştirak etmek, mesele Avrupa platformunda yarışmaktır. Bugün itibarıyla 4 branşta Avrupa boyutlarında yarışmaya hak kazandık.”

Fenerbahçe Kulübü Müze ve Tarih Kurulu Başkanı Sertaç Kayserilioğlu da yaptığı konuşmada Atatürk'ün kulübü ziyaretini ve sarı-lacivertlilerin milli mücadele yıllarında üstlendiği rol ve tarihsel süreci anlattı.

Kayserilioğlu, “Milli mücadele yıllarında düşman kuvvetlerine karşı hem yeşil sahalarda, hem savaş meydanlarında tattırdıkları mağlubiyetler ve Anadolu'ya silah aktarmakta üstlendikleri o üstün görevleri nedeniyle Ulu Önder, sevdalısı Fenerbahçesini satırlarında takdirle karşılamış ve övgüyle bahsetmiştir” diye konuştu.

Törende daha sonra Fenerbahçe Koleji'nden bir öğretmenin günün anlamına ilişkin konuşmasından sonra öğrenciler şiir okudu. Tören, tesislerde düzenlenen kokteyl ile sona erdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler