« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fenerbahçe'de 'Eurolig' tehlikesi

Ülker ile birleştiği andan itibaren 3 yıldan bu yana basketbolun Avrupa'daki en üst organizasyonu olan ''Eurolig''e Efes Pilsen'le birlikte otomatikman katılan Fenerbahçe'ye kötü haber..

hurriyet.com.tr / ÖZEL
SON GÜNCELLEME

Kupanın organizasyonunu üstelenen ULEB,  katılımcı takımlar arasında ''En az seyirci ortalamasına sahip'' olan Sarı-Lacivertli ekibe büyük bir darbe vurmaya hazırlanıyor.

Maçlarını 15 bin kişilik Abdi İpekçi Arena'da oynayan Fenerbahçe Ülker'in bu sezon ilk haftada Barcelona, son haftada da Cibona Zagreb ile yaptığı karşılaşmaların sadece 1000 seyirci tarafından takip edilmesi alarm zillerinin çalmasına neden oldu..

Kupaya katılan takımlarla yaptığı ''Garanti'' anlaşmalarla ''Seyirci ortalamasını'' örnek alan ve ''Bizim için kupaya katılan takımın ismiyle birlikte maçını izleyen seyirci sayısı da önemli'' diyen ULEB yetkililerinin bu durum değişmediği takdirde önümüzdeki sezon Sarı-Lacivertli ekibi, Eurolig'e almayacağı öğrenildi..

Bu durumda Fenerbahçe Ülker 5 bin seyirci ortalamasını tutturamazsa, önümüzdeki sezon Avrupa basketbolunun krema tabakası olarak anılan Eurolig yerine bir alt kupa olan Eurocup'a katılmak zorunda kalacak..

Bu sezon ilk 3 hafta baz alındığında 11 bin seyirci ortalaması ile İsrail'in Maccabi takımının Sloven Olimpija takımı ile yaptığı karşılaşma ilk sırayı alırken bu maçı 10 bin seyirci ortalaması ile Panathinaikos-Khimki mücadelesi takip ediyor..

Efes'in Partizan ile ikinci haftada Abdi İpekçi'de oynadığı karşılaşma 8 bin seyirci ile ortalama 5'nci sırada yer bulurken, Fenerbahçe hem Barcelona, hem de Cibona maçlarındaki 1000 sayısı ile ilk 3 haftada son sırada yer alıyor..

Tarihinde Eurolig'e bu sezon ilk kez katılan Yunanistan'ın küçük bir kent takımı olan Marousi'nin bile 2 bin kişi kapasiteli salonunda ilk iki maçını 1700 seyirci ortalaması ile oynadığı düşünülürse Fenerbahçe Ülker'in seyirci sayısını artıramadığı takdirde ULEB tarafından Eurolig'den atılması kaçınılmaz son olarak gözüküyor..


Bunları da Beğenebilirsiniz