« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu yapıldı

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu'nun olağan toplantısı yapıldı. Nihat Özdemir 2010 yılı gelirlerinin giderlerden 15 milyon 572 bin 749 lira fazla gerçekleştiğini ve ilk defa bu boyutta bir gelir fazlası olduğunu söyledi. Kurulda konuşma yapan üyelerden Eli Niyego, “Aziz Yıldırım Fenerbahçe'den 3 şey kazanmıştır. Şeker hastalığı, kalp hastalığı ve ailesinden boşanmıştır” diye konuştu.

DHA - A.A.
SON GÜNCELLEME

Faruk Ilgaz Tesisleri'nde, Yüksel Günay başkanlığında gerçekleştirilen ve 457 üyenin katıldığı Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda, kulüp başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kulüpte 25, 40, 50, 60 ve 70. yılını dolduran üyelere başkan Yıldırım ve yöneticiler plaket verdi. Üyelikte 50. yılını dolduranlara ayrıca altın rozet ve sertifika verildi.

25 yılını dolduran üyeler arasında eski yöneticilerden Ertuğrul Hataylı da yer aldı. Aziz Yıldırım, Hataylı'ya plaketini verirken salonda bulunan eski yönetici Vefa Küçük'ü de yanlarına çağırarak birlikte fotoğraf çektirdiler. Yönetim kurulu faaliyet programını okuyan kulüp ikinci başkanı Nihat Özdemir, son 3 aylık faaliyetleri değerlendirdi. Futbol takımının devre arasını iyi değerlendirmek ve hataları gidermek için teknik direktör Aykut Kocaman, futbolcular ve yöneticilerin Antalya kampında kenetlendiğini, takımın özgüvene kavuştuğu bir ortam yaratıldığını anlatan

Özdemir, Medical Park Antalyaspor karşısında aldıkları galibiyetin ardından Spor Toto Süper Lig'deki hedefleriyle ilgili olarak, "Ligin ilk sırasında bulunan Trabzonspor'un kendi sahasında puan kaybetmesinden dolayı aramızdaki farkı 7'ye indirmiş olmamız, yarın oynayacağımız maç için bizlere avantaj sağlamıştır. Maçı kazanacağımıza ve puan farkının daha da azalacağına inancımız tamdır. Amacımız 16 maçımızı da alarak şampiyon olmaktır" diye konuştu.

GELİRLER İLK KEZ FAZLA GERÇEKLEŞTİ

2010 yılı gelirlerinin giderlerden 15 milyon 572 bin 749 lira fazla gerçekleştiğini ve ilk defa bu boyutta bir gelir fazlası olduğunu bildiren Özdemir, yatırım çalışmalarının ilk günkü heyecanla devam ettiğini kaydetti. Ataşehir'de yapımı süren spor salonu ve kompleksin kaba inşaatının önümüzdeki hafta tamamlanacağını belirten Özdemir, Düzce Topuk Yaylası'ndaki tesislerin inşaatında da sona yaklaşıldığını, bahar aylarında açılışının yapılacağını ifade etti.

BORÇ 254 MİLYON 896 BİN 41 LİRA

Fenerbahçe Kulübü'nün, 2015 yılına kadarödemesi gereken tahakkuku yapılmış borç tutarının 254 milyon 896 bin 41 lira olduğu açıklandı.

Kulübün, 2010 yılı kayıtlarının büyük ölçüde tamamlandığını bildiren Denetleme Kurulu Üyesi Doğan Yeşin, 2010 yılında 314 milyon 940 bin 809 lira gelir elde edildiğini, 299 milyon 368 bin 60 lira gider olduğunu ve böylece gelirlerin 15 milyon 572 bin 749 lira fazla olarak gerçekleştiğini kaydetti. Yeşin, 31 Aralık 2010 tarihine kadar tahakkuku yapılmış borç tutarının toplam 254 milyon 896 bin 41 lira olduğunu, bu yıl 96 milyon 452 bin 698 lira, 2012 yılında 69 milyon 974 bin 953 lira, 2013 yılında 23 milyon 321 bin 376 lira, 2014 yılında 13 milyon 977 bin 337 lira ve 2015 yılında 51 milyon 169 bin 677 bin lira borç ödemesi yapılacağını bildirdi.

Doğan Yeşin, gayrimenkullerin 19 ayda ödenecek taksitlerinin 2 milyon 203 bin 221 lira, şahıslara olan borç bakiyesinin 7 milyon 156 bin 699 lira, yatırımlar için alınan avanslar toplamının 19 milyon 729 bin 519 lira, Kenan Evren Lisesi'nin yerine yapılan ikinci okul için harcanan tutarın 5 milyon 276 bin 531 lira, Düzce Topu Yaylası tesisleri için yapılan harcama tutarının 10 milyon 187 bin 601 lira, Fenerbahçe Koleji Spor ve Kültür Kompleksi için yapılan harcamanın 1 milyon 585 bin 69 lira olduğunu bildirdi.

Maddi duran varlıklarda 2010 yılında toplam 84 milyon 994 bin 399 lira artış olduğunu kaydeden Yeşin, geçmiş yıllarda gerçekleşen gelir tutarları göz önüne alınarak, Fenerbahçe Sportif A.Ş'den beklenen kar payı gelirleri ve buna ilave olarak amatör şubeler sponsorluk sözleşmelerine göre beklenen gelirlerin, 2011 yılında 105 milyon 450 bin, 2012 yılında 106 milyon 900 bin, 2013 yılında

109 milyon 800 bin, 2014 yılında 109 milyon 800 bin ve 2015 yılında da yine 109 milyon 800 bin lira olduğunu, bu tutarlara maç gelirleri, kombine kart gelirleri, loca gelirleri, isim hakkı gelirleri ve henüz sözleşmesi yapılmamış gelirlerin dahil olmadığını belirtti.

AZİZ YILDIRIM 3 ŞEY KAZANDI

Yaptığı konuşmada başkan Yıldırım'a destek veren üye Eli Niyego, “Aziz Yıldırım Fenerbahçe'den 3 şey kazanmıştır. Şeker hastalığı, kalp hastalığı ve ailesinden boşanmıştır” diye konuştu.

UZUNOĞLU: VERDİĞİMİZ EMEKLERİN KARŞILIĞINI ALALIM BİRAZ

Kongre ve yüksek divan kurulu üyesi Uzunoğlu, konuşmasında öncelikle statta görev yapan güvenlik elemanlarının yetersiz olduğu üzerinde durup, daha sonra futbol takımına eleştiriler yöneltti.

Salona, “Oynadığımız futboldan ne kadar memnunsunuz?” şeklinde bir soru yönelten Uzunoğlu, yönetim kuruluna dönüp, “Bizler üye olarak aidatımızı ödüyoruz, televizyonumuzu izliyoruz, birçok şeyi yapıyoruz. Katkı ise maksimumu yapıyoruz. Ama o zaman biz maksimumu da istiyoruz. Bize bu maksimumu verin artık, rica ediyorum artık sizden” dedi.

Brezilyalı teknik direktör Zico döneminden sonra düşüşe geçildiğini savunan Uzunoğlu, “İş Londra'da Chelsea maçında bitmiştir. Ondan sonra takım devamlı kaybetmiştir. O günden bu yana başaşağıya gitmekteyiz. Rica ediyorum şu takımı toparlayın, huzurlu bir şekilde maç seyredelim. Verdiğimiz emeklerin karşılığını alalım biraz. Başkanımız 3 sene şampiyon olacağız demişti, maalesef onu da göremiyoruz, İnşallah onu da çözersiniz Sayın Başkan” ifadesini kullandı.

YILDIRIM: TARİHE KARA LEKE SÜRMEDİK

Bu ifadeleri üzerine oturduğu yönetim kurulu masasından araya girerek Uzunoğlu'na yanıt veren Aziz Yıldırım, geçen sezon son maçta Trabzonspor karşısında şampiyonluğu yitirmelerini hatırlatarak, “Futbol takımı son maçta burada kaybetti. Aziz Yıldırım söz verdi ama son maçta kaybedeceğimizi bilerek söz vermedi. 15 gol pozisyonumuz vardı, nereden bileyim kaybedeceğimizi. Ben senden daha çok üzülüyorum” dedi.

Futbolda iki kez son maçta şampiyonluğu yitirdiklerine işaret eden Yıldırım, “Bir öneriniz varsa onu da söyleyin. Kız baskette, erkek baskette takımı buralara getirdik. Bunları da korkmadan söyleyelim o zaman. İki defa son maçta şampiyonluğu kaçırdık. Ama hiçbir zaman Fenerbahçe tarihine leke sürmedik. Bu yönetim Fenerbahçe tarihine leke sürmedi” diye konuştu.

52 bin seyirci kapasiteli statları olduğunu hatırlatarak, Galatasaray maçında 48 bin, Beşiktaş maçında ise 42 bin taraftar geldiğini bildiren Yıldırım, şöyle devam etti: “Diğer maçlarda 20-25 bin kişiye oynuyoruz. Bütçe gelirleri ortada. Sizin verdiğiniz aidatları bizler de veriyoruz. Kulübün bütçesi 250 milyon dolarlara gelmiş, aidatları toplasan 30 milyon dolar eder, aidatlarla bu işler dönmüyor.”

Uzunoğlu'nun, özel güvenlik birimleriyle ilgili şikayetleriyle ilgili olarak da yetersizliklerine kendisinin de katıldığını, devlet istediği için statlarda özel güvenlik elemanları konuşlandırıldığını anlatan başkan Yıldırım, “Bundan daha kötü gidecektir. Hiçbir özel güvenlik şirketi maçlarda ihtiyaç olan elemanı sağlayamaz. Bu kadar elemanı karşılayamaz. Para verip kahveden adam topluyorlar, yapacak bir şey yok. Benim başıma gelen bir olay da, bir maçta taraftarın birini kapıdan dışarı çıkarmaya çalışırken ayağım kaydı, yere düşmek üzereydim, bir tane özel güvenlik bana dahi yardım etmedi” dedi.

Uzunoğlu, eleştirilerine yönetim kurulu masasından yanıt veren Aziz Yıldırım'ın ifadelerinin ardından konuşmasını bitirip kürsüden indi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler