Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Fenerbahçe taraftarı İnönü Stadı'na gidecek"

İlk yaptığı açıklamada bu akşam oynanacak derbiye Fenerbahçe taraftarlarının alınmayacağını söyleyen Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Saka, son yaptığı açıklamada "Daha önce iki kulüp yönetimi bir araya gelerek maçlara rakip takım seyircilerinin alınmaması konusunda karara varmıştı. Ancak dün akşam ve bugün toplantılar yapıldı ve iki kulüp yönetimi konuk seyircilerin alınması konusunda anlaştı. Bu akşamki maç için Fenerbahçe taraftarlarına stat kapasitesinin yüzde 5'i olan 1600 kişilik yer ayrıldı” dedi" dedi.

hurriyet.com.tr / DHA
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş ve Fenerbahçe kulüpleri dün aldıkları kararı bozarak taraftarların deplasman maçlarına girme engelini ortadan kaldırdı.

Tepkiler üzerine bugün bir kez daha toplandıkları öğrenilen Beşiktaş ve Fenerbahçeli yöneticilerin "2011-2012 sezonunda iki takım arasındaki derbi maçlarını rakip takım taraftarı statta izleyemeyecek" şeklinde alınan ortaklaşa kararı değiştirdikleri belirtildi.

Bu şartlarda Fenerbahçe taraftarı bu akşamki derbiyi izleyebilecek. Rövanşta ise Beşiktaş taraftarları Şükrü Saracoğlu Stadı'nda olabilecek.

FENERBAHÇE KULÜBÜ: "TARAFTARIMIZ MAÇA GİDİYOR"

İstanbul Valiliği'nin yaptığı açıklamanın ardından bir değerlendirme yapan Fenerbahçe Yönetim Kurulu, taraftarların bu akşam Fiyapı İnönü Stadyumu'nda Beşiktaş'a karşı oynanacak derbi maça gidebileceklerine dair kararı kulübün sitesinden duyurdu.

Yapılan açıklama şöyle: "İstanbul Valiliği’nin yaptığı açıklamanın ardından bir değerlendirme yapan yönetim kurulumuz, taraftarlarımızın bu akşam Fiyapı İnönü Stadyumu’nda Beşiktaş’a karşı oynayacağımız Spor Toto Süper Lig mücadelesine gitmesi kararını almıştır. Daha önce Biletix internet sitesinden bilet satın alan ancak biletlerini henüz teslim almamış olan taraftarlarımız, Taraftar Kartları ve kimliklerini göstererek Biletix gişelerinden biletlerini teslim alabilirler. Biletlerini daha önce teslim almış ancak yapılan açıklamalar üzerine iade etmiş olan taraftarlarımız ise ellerindeki Sorun-Bildirim Formu, Taraftar Kart ve kimlikleri ile Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Biletix gişesine başvurarak biletlerini yeniden alabilirler. Kulübümüzün tamamen kontrolü dışında yaşanan sıkıntılardan ötürü taraftarlarımızın anlayışına sığınıyor, bu karmaşık ortamda BJK taraftarının da taraftarımıza yaptığı jesti de memnuniyetle karşıladığımızı bildiriyoruz."

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ: "KARAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLDİ VE..."

Beşiktaş Kulübü'nden yapılan açıklamada, bu  akşam Fiyapı İnönü Stadı'nda oynanacak Fenerbahçe derbisine sarı-lacivertli  taraftarların alınacağı bildirildi.

Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu akşam Fiyapı İnönü Stadı'nda Fenerbahçe Spor Kulübü ile  oynayacağımız Spor Toto Süper Lig müsabakası öncesi yapılmış olan İl Spor  Güvenlik Kurulu Toplantısı'nda tarafların Türk futbolunun içinde bulunduğu olağan  dışı durum nedeniyle duydukları kaygıdan kaynaklanan ve bu müsabakaya  Fenerbahçeli taraftarların alınmaması yönünde iki kulüp temsilcilerinin yapmış  olduğu ve İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından kabul edilmiş olan teklif, iki kulüp  yönetimi tarafından tekrar gözden geçirilmiş, taraftarların camialarına yakışır  olgunluk, sağduyu, barış ve sevgi dolu mesajları karşısında bu karardan  vazgeçilerek Fenerbahçe taraftarlarının Fiyapı İnönü Stadı'na misafir seyirci  olarak kabulüne karar verilmiştir.”

SUAT KILIÇ: "YASAK YOK"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fi-Yapı İnönü Stadı'nda bu akşam saat 20.30'da oynanacak Beşiktaş-Fenerbahçe derbisine konuk takım taraftarlarının alınmayacağı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Bakan Kılıç, "Spor Toto ligi fikstürü gereği normal bir karşılaşma cereyan edecek. İl Güvenlik Kurulun atfen günlerdir yapılan yayınlar var. Ben önce özet bilgiyi vereyim. İl Güvenlik Kurulunun Beşiktaş stadyumuna ya da Beşiktaş taraftarlarının Fenerbahçe stadyumuna gitmemesi yönünde bir deplasman yasağı kararı bulunmamaktadır. Bu gibi zamanlarda herkesin bu gibi haberler öncesi herkesin ilgili makamlardan doğru bilgiyi teyit ederek yayın yapmalarından büyük fayda vardır" dedi.  

İŞTE SUAT KILIÇ'IN AÇIKLAMALARI / WEB TV

Bakan Kılıç, "Türkiye'nin bir taraftan terörle mücadelesini sürdürdüğü bir taraftan Van depreminin yaralarını sarmaya çalıştığı bir dönemde büyük kulüplerimizin taraftarları arasında büyük ihtilaflar varmış gibi yayınlar yapılmasını son derece yanlış buluyorum. İlgili makamlardan teyit alınmaksızın bu gibi kati ifadelerle deplasman yasağı vurguları yapılmasını da yine son derece yanlış bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum " diye konuştu.

AVNİ MUTLU: "AÇIKLAMADA YASAKLAYICI HÜKÜM YOKTU"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da açıklaması nedeniyle Bakan Suat Kılıç'a teşekkür ederek, şunları söyledi: “İnanıyoruz ve arzu ediyoruz ki, müsabakalar, ev sahibi ya da rakip takım seyircilerinin yoğun katılımıyla hep oynansın. Zaten müsabakaların keyfi buradadır. Taraftarsız müsabakanın hiçbir keyfi olmadığını biliyoruz, idare olarak da buna inanıyoruz.

Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin yapacakları müsabakayla ilgili olarak dün İl Spor Güvenlik Kurulumuza atfen, rakip taraftarın sahaya alınmayacağı yönünde bir haber basın organlarında sürekli olarak kullanıldı. Gerçeği bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu konuyla ilgili yapılmış olan toplantı sonrasında saat 17.00 itibariyle Spor Güvenlik Kurulu kararımız valilik sitemizden yayınlandı. Tüm ajanslara ulaştırıldı. Dün almış olduğumuz kararlar içinde, kesinlikle yasaklayıcı hiçbir hüküm yer almadı. Kararımızda rakip takım taraftarlarının alınmayacağına yönelik yasaklayıcı hiçbir hüküm olmamasına rağmen yaygın bir şekilde haberlerin bu şekilde paylaşılması üzücü olmuştur.”

Vali Mutlu, taraftarları statlarda görmek istediklerini de sözlerine ekledi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA...

Valiliğin yaptığı açıklamada, "Söz konusu toplantıda; Spor Toto Süper Ligi futbol müsabakasında bugün yapılacak olan Beşiktaş-Fenerbahçe spor karşılaşmasında alınacak güvenlik önlemleri ile ilgili toplantıda kulüplerin stada getirecekleri seyirci konusunda herhangi yasaklayıcı bir karar alınmamıştır. Buna rağmen bazı basın yayın organlarında söz konusu karşılaşmaya Fenerbahçe seyircisinin alınmayacağı şeklinde kamu oyunu yanıltıcı asılsız haberler üzerine bu açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur" denildi.

Valiliğin resmi internet sitesinde de dün İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında alınan kararlarda açıklandı. Kararlar arasında konuk taraftarlarla ilgili bir maddenin yer almadığı görüldü..

TFF: BU KARARI BİZ VERMEDİK

ORHAN SAKA'NIN İLK AÇIKLAMASI

Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Orhan Saka: "Derbide Fenerbahçe taraftarının Fİ Yapı İnönü Stadı'na, sezonun ikinci yarısındaki maçta da Beşiktaş taraftarının şükrü Saracoğlu Stadı'na gidemeyecek olması kararı iki kulübün ortaklaşa almış olduğu bir karardır. Valilik ve federasyonun açıklamaları doğrudur ve bu kararı kendilerinin almadığına vurgu yapıyorlar ama iki kulüp anlaştı ve bu akşamki derbiye Fenerbahçe taraftarı alınmayacak, rövanşta da Beşiktaş taraftarı Kadıköy'de olmayacak. Bu saatten sonra Fenerbahçe taraftarının gelmesi mümkün değil"

Öte yandan kulüplerin kendi aralarından bu kararı almasında en büyük etken ise taraftarların stat dışında çıkartacakları olaylarda yöneticilerin sorumlu tutulacak olması...


Bunları da Beğenebilirsiniz