Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fenerbahçe kim?

DAKİKA 63.. O ana kadar istediği skoru elde eden dinamo Kiev çalıştırıcısı Semin ikinci oyuncu değişikliğini yapıyor.. Rakibine oyununu kabul ettiremeyen, sürekli pas hatası yapan, çağdışı bir anlayışla hücumdan uzak iki önliberoyla oynayan, Emre’yi inatla sol kanada sıkıştırıp, Uğur gibi takımın en önemli pasörünü yedek bırakan Aragones ise hala skordan memnun.. Ne oyuncu değiştiriyor ne de taktik..

Saha içine bakıyorum.. Oyuncuların tümü büyük stres içinde.. Ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar ama "takım olarak" hareket edemiyorlar.. Rakibin topu dolaştırıp kendilerini yormasına izin veriyorlar.. Selçuk’la Maldonado 20 metrekare içinde birbirlerini marke ediyor.. En kötüsü koca Fenerbahçe mutlaka kazanmak zorunda olduğu maçı tek forvetle oynuyor.. Hem de dakikalarca.. Maç bitmiş, hala iki önlibero sahada.. Hala bir değişiklik hakkı cepte.. Sonuç belli zaten.. 8 maçlık seri bitiyor.. İki puan göz göre göre gidiyor..

Korkan kaybeder

Çok sevdiğim bir söz vardır.. "Kaybetmekten korkan kaybeder" diye.. Hayatın her alanında geçerlidir bu söz.. Futbolda da kaybetmekten korktuğu için "kaybeden" çok isim gördüm.. Ama Aragones kadar "Kazanmaktan korkanını" ilk kez görüyorum..

Birileri Aragones’e nerede olduğunu hatırlatmalı.. Fenerbahçe’nin kazanması için baskı kurması, topa sahip olması, oyunu ileride tutması, şut çekmesi, hızlı oynaması gerektiğini söylemeli.. Sezon başından beri atılan gollerin çoğunda katkısı olan, sol kanadı mükemmel kullanan Uğur nerede? Geçen yılki CSKA maçını izletmedi mi kimse İspanyol teknik adama?

Çok uzağa gitmeye gerek yok.. Galatasaray son üç maçında 12 gol attı.. 40’a yakın gol pozisyonu yakaladı.. Yenik duruma düşse bile, gol gecikse bile rakibe, "ben bu maçı kazanacağım" mesajını verdi.. Peki nasıl oynuyor Galatasaray? Lincoln, Kewell, Baros, Nonda, Arda, Hasan, bazen Aydın..

Düşünün Ümit Karan gibi bir silah henüz onbirde değil.. Skibbe deli mi? Neden bu kadar hücum adamını bir arada oynatıyor? Çünkü ne kaybetmekten korkuyor ne de kazanmaktan.. Sadece tecrübesiz Alman çalıştırıcı.. Ama yanında kendisini sürekli uyaran Adnan Sezgin var.. Ligdeki futbolcular hakkında ayrıntılı bilgiye sahip Ümit Davala var.. Aragones ise korkularıyla baş başa..

Ligdeki onunculuğa, Şampiyonlar Ligi’ndeki sonunculuğa karşın hala şansı ve zamanı var Fenerbahçe’nin.. İki cephede de hedefine ulaşabilir.. Ama birisinin Aragones’e "Fenerbahçe’nin kim olduğunu" hatırlatması şartıyla.. Fenerbahçe kim mi? Gücünü "kazanmak için" harcayanların kulübü, "kaybetmemek için çırpınanların" değil..
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI