« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fenerbahçe Ersun Yanal ile sözleşme imzaladı

Fenerbahçe, teknik direktör Ersun Yanal ile 1 yıllık sözleşme imzaladı. Sarı lacivertli, kulüp Yanal'a 1 yıl için 1,5 milyon Dolar verecek.

hurriyet.com.tr / DHA/ A.A
SON GÜNCELLEME

ERSUN YANAL KİMDİR? İŞTE FENERBAHÇE'NİN YENİ HOCASI

Fenerbahçe, teknik direktörlük görevi için Ersun Yanal ile 1 yıllık anlaşma sağlandığını borsaya bildirdi. Ersun Yanal'a 1 yıllık sözleşme için 1.5 milyon dolar ödeneceği belirtildi...

Kulüpten yapılan açıklama şöyle; "Fenerbahçemiz, Profesyonel Futbol Takımı Teknik Direktörlüğü için  Sayın Ersun Yanal ile 1 yıllık sözleşme imzalamıştır. Teknik direktörümüz Ersun Yanal'ın basın toplantısı önümüzdeki günlerde yapılacak olup, detaylar resmi yayın organlarımızdan duyurulacaktır. Sayın Yanal'a hoş geldiniz diyor ve başarılar diliyoruz."

<ınput name="pollID" value="1916" type="hidden"><ınput name="pollVoted" value="1" type="hidden">
Fenerbahçe'nin Ersun Yanal kararı doğru mu?
<ınput name="pollchoice" value="102016" type="radio">Evet doğru karar
<ınput name="pollchoice" value="102017" type="radio">Hayır yanlış karar
<ınput style="WIDTH: 80px; FONT-FAMILY: Verdana; HEIGHT: 20px; FONT-SIZE: 12px" onclick="return validateanket1916();" name="anket" value=" Gönder " type="submit">

"Oynayacağımız futbol taraftarımıza keyif ve gurur verecek"
Fenerbahçe'nin Yeni Teknik Direktörü Ersun Yanal kulübün resmi internet sitesine yaptığı ilk açıklamada keyif ve gurur veren, aynı zamanda rakip taraftarların bile alkışlayacağı güzellikte futbol oynatma sözü verdi. Yanal'ın ilk açıklamaları şöyle: "Bugün itibariyle Fenerbahçe Spor Kulübü'nün teknik direktörlüğü için resmi adımı atmış bulunmaktayım. Sayın Başkanımızın ve Sayın Yönetim Kurulu'nun, ülkemizin bu büyük değerini, tarafıma emanet etmesi mesleki hayatım adına onur verici... Bu adımın, camiamıza ve Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum.

Taraftarlarımız, çok zor günlerde yüksek dayanışmanın ve yürekliliğin destanını yazdı; önümüzdeki süreçte de onların desteği, kuşkusuz, en büyük gücümüz olmaya devam edecektir. 2013-2014 sezonunda oynayacağımız futbol, taraftarımıza keyif ve gurur verecek; sarı lacivert renklere taraftar olmayanların da alkışlayacağı güzellikte olacaktır.

Futbol kamuoyunun özellikle bilmesini istiyorum ki, Fenerbahçe için koşullar zor olsa da hep birlikte aşamayacağımız hiçbir şey yoktur. Şampiyonluk yolunda, yolumuz açık olsun. Görüşmelerimiz sırasında gösterilen destek ve anlayışa, Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım'a, yöneticilerimize, taraftarlarımıza teşekkür ederim."

Yanal tesisleri gezdi
Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Ersun Yanal, imzayı atmasından sonra Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri'ni gezdi ve tesis hakkında bilgiler aldı. Bu gezi sırasında Yanal'a İdari Menajer Hasan çetinkaya, Yardımcı Antrenör İsmail Kartal ve kulüp doktoru Burak Kunduracıoğlu eşlik etti.

Fenerbahçe Ersun Yanal ile sözleşme imzaladı

 

Ersun Yanal, Fenerbahçe'nin 68. teknik direktörü oldu

Ersun Yanal, Fenerbahçe Futbol Takımı'nın tarihindeki 68. teknik direktör oldu. Kulübün 1 yıllık anlaşma yaptığı Yanal, 3 sezonluk Aykut Kocaman döneminin ardından sarı-lacivertli ekibin başına geçti. Fenerbahçe'nin 106 yıllık tarihinde futbol takımında 35 yabancı, 32 de Türk teknik direktör görev yaptı. Kocaman'ın istifasıyla 3 sezon sonra teknik adam değişimine giden Fenerbahçe'de, Yanal, Aziz Yıldırım'ın başkanlığı döneminde sarı-lacivetli takımı çalıştıracak 14. teknik adam olacak.

Teknik direktörler

Sarı-lacivertli takımın tarihinde görev alan 32 yerli teknik adam şunlar: Dalaklı Hüseyin, Galip Kulaksızoğlu, Fuat Hüsnü Kayacan, Mustafa Elkatip, Sami Coşar, Zeki Rıza Sporel, Lebib Elmas, Reşat Erte, Hikmet Mocuk, Necmettin Çakar, Fikret Arıcan, Cihat Arman, Reşat Nayır, Necdet Erdem, Selahattin Torkal, Basri Dirimli, Sabri Kiraz, Necdet Niş, Nedim Günar, Şükrü Ersoy, Enver Katip, Ziya Şengül, Yılmaz Yücetürk, Ömer Kaner, Tınaz Tırpan, Erol Togay, Rıdvan Dilmen, Turhan Sofuoğlu, Mustafa Denizli, Oğuz Çetin, Tamer Güney, Aykut Kocaman.

Sarı-lacivertli ekipte bugüne kadar 12 değişik ülkeden toplam 35 yabancı teknik adam görev yaptı. Fenerbahçe'de toplamda 7 Macar, 6 Yugoslav, 5 Alman teknik adam görev alırken, dörder İngiliz ve Brezilyalı, ikişer Hırvat ve Rumen, birer Hollandalı, İskoç, İtalyan, Slovak ve İspanyol teknik adam sarı-lacivertli takımın başına geçti.

"Sarı Kanaryalar"ın 35 yabancı teknik direktörü ise şunlar:

Josef Swenk (Macar), James Elliot (İngiliz), Nemettz (Macar), John Prayr (İngiliz), İgnace Molnar (Macar), Peter Molley (İngiliz), James McCormick (İskoç), Laszlo Szekely (Macar), Zarko Mihailoviç (Yugoslav), İmre Markoş (Macar), Miroslav Kokotoviç (Yugoslav), Oscar Hold (İngiliz), Abdullah Gegiç (Yugoslav), Traian İonescu (Rumen), Constantin Teasca (Rumen), Waldeira Parreira Didi (Brezilya), Tomislav Kaleperoviç (Yugoslav), Friedrich Rausch (Alman), Branko Stankoviç (Yugoslav), Todor Veselinoviç (Yugoslav), Karlman Mezsöly
(Macar), Pal Csernai (Macar), Guus Hiddink (Hollanda), Josef Venglos (Slovak),
Holger Osieck (Alman), Tomislav İviç (Hırvat), Carlos Alberto Parreira (Brezilya), Sebastiao Lazaroni (Brezilya), Otto Bariç (Hırvat), Joachim Löw (Alman), Zdenek Zeman (İtalya), Werner Lorant (Alman), Christoph Daum (Alman), Zico (Brezilya), Luis Aragones (İspanya).

Şampiyonlar

Tarihinde Türk teknik adamlarla sadece 2 kez lig şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe, Aykut Kocaman'ın ardından tercihini yine Türk çalıştırıcıdan yana kullandı. Lig tarihinde 18 şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe'nin şampiyonluk yaşadığı teknik direktörler şöyle: Ignace Molnar (1959, 1967-68), Laszlo Szekely (1960-61), Miroslav Kokotoviç (1963-64), Oscar Hold (1964-65), Tarian Ionescu (1969-70), Waldeira Parreira Didi (1973-74, 1974-75), Tomislav Kaleperoviç (1977-78), Branko Stankoviç (1982-83), Todor Veselinoviç (1984-85, 1988-89), Carlos Alberto Parreira (1995-96), Mustafa Denizli (2000-2001), Christoph Daum (2003-2004, 2004-2005), Zico (2006-2007), Aykut Kocaman (2010-2011).

En uzun ve az süre görev yapanlar

Sarı-lacivertli takımda en uzun süre görev yapan teknik direktör toplam 6 dönem takımı çalıştıran Ignace Molnar. Macar teknik adam, 1947-48 sezonunun yanı sıra, 1957-60 ve 1967-69 yılları arasında 6 sezon sarı-lacivertli takımın başında bulundu ve 2 kez şampiyonluk sevinci yaşadı. Fenerbahçe'de en az süre görev yapan teknik direktörler üçer maçla Ömer Kaner ile Erol Togay oldu. Rıdvan Dilmen 5, Tamer Güney 9, Oğuz Çetin ve Zdenek Zaman ligde takımın başında 10'ar maç bulunurken, Tınaz Tırpan ve Enver Katip ikişer ay, İngiliz James Mc Cormick ise 3 ay ile en kısa çalışan teknik adamlar olarak dikkati çekti.    


    


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler