« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fenerbahçe bana bağlı kalmamalı

“Fenerbahçe’de sorumluluk alan futbolcu sayısı çoğalmalı. Eğer bu başarılırsa Avrupa’da final oynayabiliriz. Özellikle hücumda benden başka oyuncuların devreye girmesi şart.”

Altan Tanrıkulu
SON GÜNCELLEME

TARİH 13 Nisan 2010.. Fenerbahçe Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanşında Manisaspor karşısında ecel terleri döküyor. Kaptan Alex maçın bitimine doğru sahneye çıkıyor ve harika bir golle finali getiriyor.. Herkes maçtan ve finalden çok Alex’in golünü konuşuyor.
Maç bitiminde basın toplantısı odasındayım. Önce Manisaspor Teknik Direktörü Reha Kapsal, ardından Christoph Daum sorularımızı yanıtlıyor. Ve içeri Alex giriyor. Kısa bir maç değerlendirmesinin ardından Alex’e tercümanı aracılığıyla hep aklımdaki bir soruyu soruyorum.. Onu eleştirdiğim satırlarda yer alan en önemli unsuru...
Final oynayabilir mi?
“Alex, Fenerbahçe’yi yakından takip eden biri olarak seni bu kulübün gelmiş geçmiş en başarılı yabancısı olarak görüyorum. Fenerbahçe’de çok güzel goller attın, önemli başarılar yaşadın. Ama takım bir türlü Avrupa’da final oynayacak seviyeye gelemedi. Gelen teknik direktörler sen yorulduğunda senin yerine bir alternatif geliştiremedi. Bu konuda ne düşünüyorsun? Fenerbahçe seninle Avrupa’da final oynayabilir mi?” Gözlükleriyle oldukça değişik bir profil çizen ve futbolcudan çok bir düşünürü andıran Alex de Souza, sorumu şöyle cevapladı:
Savunmamız iyi ama...
“Oyunun savunma yönünü daha iyi oynamaya başladık. Ama takım gol yönünden bana bağlı kalmamalı. Daha çok sorumluluk alan futbolcu olmalı. Bunu yaparsak daha büyük başarılar gelir. Evet, Shaktar Donetsk, Sevilla gibi takımlar UEFA Kupası’nı kazandılar. Fenerbahçe bu takımlardan daha aşağıda değil, hatta daha büyük bir camia.. Sadece doğru projelendirilme şart. Eğer bu başarılırsa Avrupa’da final oynayabiliriz. Hücumda benden başka oyuncuların devreye girmesi şart..”
Hücumcuları eleştirdi
Evet, bu sözler bize değil bizzat Alex’e ait. Üstü kapalı Güiza’yı ya da yanındaki diğer hücum oynayan oyuncuları böyle eleştirmişti Alex.. O günden sonra Beşiktaş derbisinde attığı gol, Kasımpaşa maçındaki asisti ve Eskişehirspor karşılaşmasındaki frikiği ile yine sonuca etki etti kaptan.. Ancak gelecek sezon Avrupa’da Alex’li takımın daha etkili olması için yönetimi, Aykut Kocaman’ı, Daum’u ve arkadaşlarını da uyardı Brezilyalı yıldız...
“Fenerbahçe Avrupa’da final istiyorsa saha içinde her şey bana bağlı kalmamalı..”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler