« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fenerbahçe avukatından açıklama

Fenerbahçe Kulübü'nün avukatlarından Emin Özkurt, UEFA'nın, görevlisi Pierre Cornu'nun raporunun, Fenerbahçe'nin Spor Tahkim Mahkemesi'nde (CAS) açtığı tazminat davası dosyasından çıkartılmasını talep etmesiyle ilgili olarak, "Hukuk çocuk oyuncağı değildir. Verdiğiniz bir dilekçeyi, 'ben geri çekiyorum, bunun yerine başka birşey koyuyorum' şeklinde bir yaklaşımla geri almanız mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

Gökhan HEBEPÇİ - İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

CNN Türk'e telefonla bağlanan Avukat Özkurt, ilk olarak TFF'nin yaptığı açıklamayı şu şekilde özetledi; "Hukuk dilinden uzak bir şekilde açıklamak istiyorum. UEFA diyor ki; 'Ben, kendi yetkilim Cornu'nun dilekçe olarak CAS'a sunduğu bir beyan vermiştim. Bunun hiçbir geçerliliğinin olmasını istemiyoruz. Geri almak istiyoruz. Bu hem CAS heyetiyle, hem de Türk spor kamuoyunun zekasıyla alay etmek gibi birşey. Cornu'nun, Türkiye'deki temaslarını resmi olarak CAS'a sunduğu dilekçede, ""Fenerbahçe Yetkililerinin maçlarda hile yapmadıklarına dair yüzde bir olasılık olup olmadığını, TFF yetkililerine sorduğumda bana verdikleri cevap, 'Fenerbahçe'nin şikeye karışma iddiasının temiz çıkmasına imkan olmadığı noktasındaydı" şeklinde kullandığı ifadesinin, şu an itibariyle geçerli kılınmaması için geri çekilmesi talebidir. UEFA ve TFF ciddi bir kurum. Bunların CAS'a verdikleri dilekçeler ciddiye alınması gereken dilekçeler. Siz bir beyan verdikten sonra aradan 2-3 ay geçtikten sonra, bu beyanı basit bir dilekçeyle geri almayı düşünüyor, buna göre hareket ediyorsanız, bunun takdirini kamuoyuna bırakıyorum."

"Ortak bir strateji çerçevesinde Fenerbahçe'nin haklarının zayi edilmesi noktasında, kararlılıkla işbirliği devam ediyor" diyen Emin Özkurt, şunları söyledi;

"Bizim o dönem sorduğumuz bazı sorular vardı. Cornu'nun ifadesinde gerçekleşen açıklamalarla ilgili herhangi bir yasal süreç takip ettiniz mi diye sormuştuk. Bunun cevabı 'hayır'dı. Hala da hayır. Biz yine sormuştuk TFF"ye. Bunun düzeltilmesiyle ilgili olarak UEFA'ya yazdığınız yazıya cevap verildi mi diye, üzerinden aylar geçti cevap verilmemişti. Şu an gördüğümüz o ki, yine ortak bir strateji çerçevesinde Fenerbahçe'nin haklarının zayi edilmesi noktasında, kararlılıkla işbirliği devam ediyor."

Hukukun ciddiyetsiz bir şekilde yürütüldüğünü sözlerine ekleyen Fenerbahçe Kulübü Avukatlarından Emin Özkurt, "CAS, doğru ve adil bir karar verdiği takdirde, şu anki UEFA'nın bu yaklaşımı kesinlikle ama kesinlikle Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden o dönem için men edilmesiyle alakalı olarak verilen kararın yanlışlığını vurgulayacaktır. Hukuk çocuk oyuncağı değildir. Verdiğiniz bir dilekçeyi, 'ben geri çekiyorum, bunun yerine başka birşey koyuyorum' şeklinde bir yaklaşımla geri almanız mümkün değildir. Hukukun böyle ciddiyetsiz bir şekilde yürütülmesinden dolayı ben bir hukukçu olarak üzüntü duyuyorum" diye konuştu.

"UEFA, Fenerbahçe'den davayı geri çekmesini talep etti mi?" şeklindeki soruya ise Özkurt, şu yanıtı verdi;

"Ben spekülasyonlara girmem, çünkü bu soru tam manasıyla bir spekülasyon. Bu konuyla ilgili yapacağım açıklama, bunların bir senaryo olduğu ve herhangi bir ciddiyet yüklememek olacaktır.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler