« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fener kapıyı açtı

Fenerbahçe Ülker, normal sezondaki iki maçtan da galip ayrıldığı için 1-0 önde başladığı yarı final serisinde güçlü rakibine yine şans tanımadı. Maça damgasını vuran isim 15 sayı ile oynayan Ömer Onan’dı.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME
BEKO Basketbol Ligi’nin son 4 sezonunda final oynayan F.Bahçe Ülker ile Efes Pilsen’in yolları bu kez yarı finalde kesişti. Sarı lacivertliler, normal sezondaki 2 maçı da kazandığı için 1-0 önde başladığı seride, önemli eksiklerine rağmen seyircisinin desteği ile kazanıp, final kapısını ardına kadar açtı: 79-70. Sarı lacivertliler, 27 Mayıs Cuma günü yine Sinan Erdem Salonu’nda oynanacak maçı da kazanırsa finale yükselen ilk takım olacak.

Sezonu erken kapatan Engin ve Vidmar’a Mirsad ve Kinsey’in de eklenmesiyle kısıtlı bir rotasyonla mücadele etmek zorunda kalan F.Bahçe Ülker, ilk periyotta 8 sayı (17-9) geriye düştüğü maçı çevirmesini bilirken Ömer Onan ateşleyici rolü üstlenerek karşılaşmanın yıldızı oldu.

Devreyi önde kapadı

Sarı lacivertliler 19-18 geride tamamladığı ilk periyodun ardından seyircisinin de desteği ile üstünlüğü ele aldı. 13. dakikada Oğuz Savaş’ın basket faulüyle öne geçen sarı lacivertliler karşılıklı basketlerle geçen periyot boyunca üstünlüğünü korudu ve devreyi 37-35 üstün kapattı.
İkinci devrede tıpkı maçın başında olduğu gibi yine Efes Pilsen daha iyi başlayan taraftı. 25. dakika 46-39 Efes Pilsen üstünlüğü ile geçilirken devreye yine F.Bahçe’nin sihirli molası girdi.

Ömer ve Jasikevicius

Bu dakikadan sonra May’in savunma gayreti üstünlüğü tamamen ele alan sarı lacivertliler Sean May’in son saniye basketiyle 3. periyotu 55-52 üstün kapatı. Karşılaşmanın son periyotunda hem savunmasıyla hem de Ömer Onan’ın ve Jasikevicius’un müthiş hücum katkısıyla rakibine karşı müthiş bir üstünlük kuran sarı lacivertliler rakibin önemli hücum silahı Rakoceviç’i de kitleyince üstünlüğünü maç sonuna kadar taşıdı ve karşılaşmadan 79-70 galip ayrılmayı başardı.

Seriyi bitirmek çok zor olacak

F.BAHÇE Ülker’in Hırvat antrenörü Spahija, Efes Pilsen karşısında seride 2-0 öne geçmelerine rağmen temkinli konuştu. Tecrübeli çalıştırıcı, “Seriyi bitirmek zor olacak. Çünkü rakibimiz çok güçlü bir takım” derken, kendilerini destekleyen taraftarları için “Mükemmeldiler” yorumunu yaptı.

Esas maç cuma günü

Efes Pilsen’in hocası Ufuk Sarıca ise, “Son 3-4 dakika hariç iyi oynadığımızı düşünüyorum. Ancak çok basit atışlar ve hatalar yaptık. Karşımızda F.Bahçe Ülker gibi bir takım olunca bu basit hataları değerlendiriyor” dedi. Seride 2-0 geriye düşmelerine rağmen umudunu kaybetmeyen Sarıca, “Esas hadise cuma günü oynayacağımız maç. Ya sezonu bitireceğiz ya da 2-1 yapacağız. Bu tip serilerde üst üste 3 defa yenmek kolay deeğil. Yenebilirsek her gün birer defa yenmeye çalışacağız” diye konuştu.

Hidayet Türkoğlu tribünde

F.BAHÇE Ülker ile Efes Pilsen arasında oynanan play-off yarı final serisi ilk maçını NBA’de Orlando Magic’in formasını giyen milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu da izledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

İlişkili Haberler