Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ’Fener’ dosyası resmen istenmedi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  04 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ekim 2008 - 11:42

  Frankfurt Savcılığı Sözcüsü Başsavcı Doris Möller-Scheu, Deniz Feneri dosyalarının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resmen istenmediğini söyledi.

  Möller-Scheu, "Bu süreç haftalar alabilir ama kesinlikle gönderilir" dedi. Başsavcı RTÜK Başkanı Akman hakkında soruşturma açıldığını da doğruladı.

  FRANKFURT Savcılığı Sözcüsü Başsavcı Doris Möller-Scheu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Deniz Feneri e.V ile ilgili dosyaları isteme talebinin kendilerine resmen ulaşması halinde, dosyaların Türkiye’ye gönderileceğini söyledi. Möller-Scheu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Almanya’dan Deniz Feneri e.V ile ilgili dosyaları isteme kararı aldığının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

  İsteme yolları belli

  "Şu an için bize gelmiş resmi bir talep yok. Ama bunun yolu bellidir. Türk savcılığı iki ülke arasındaki adli yardımlaşma mekanizması çerçevesinde bizden dosyaları isteyebilir. Bu talep bize Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Hessen Eyaleti Adalet Bakanlığı üzerinden gelecektir. Talepte nelerin istendiği incelenir ve ona göre de nelerin gönderileceğine karar verilir. Bu süreç haftalar alabilir. Ancak dosya kesinlikle gönderilir."

  Akman için soruşturma

  Başsavcı Möller-Scheu, RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkında soruşturma başlatıldığını da doğruladı. Möller-Scheu, Akman’la ilgili Offenbach ve Frankfurt Konut İnşaat Kooperatifi’ne ilişkin ortaya atılan iddialarla da ilgili şunları söyledi: "Bu dosya şimdi Mali Suçlar Bölümü’nde. Bu bir kooperatif şirketi hakkında dolandırıcılık ve iflasıyla ilgili soruşturmadır. Bu soruşturma daha devam ettiği için dosyalar poliste. Polisin soruşturması sona erdiğinde dosya değerlendirilir ve takipsizlik kararı mı verileceğine, dava mı açılacağına o zaman karar verilir."

  Buraya gelir mi bilemem

  Möller-Scheu, "Akman, Almanya’ya rahatlıkla giriş yapabileceğini söylüyor. Bu doğru mu, yoksa Akman hakkında bir yaptırım söz konusu mu?" sorusuna ise "Bu adli makamların işi değil. İçişleri, daha doğrusu Yabancılar Polisi vize bölümünü ilgilendirir. Yabancılar Polisi, Akman’ın girişine izin verir mi onu bilemem" yanıtını verdi.

  Dava çok önemliydi

  FRANKFURT Savcılığı Sözcüsü Başsavcı Doris Möller-Scheu, Deniz Feneri e.V davasının ALmanya için önemine dikkat çekti. Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi dava sonucunda, Kanal 7 Avrupa Müdürü Mehmet Gürhan’a 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Deniz Feneri Almanya Başkanı Mehmet Taşkan 2 yıl 9 ay, muhasebeci Firdevsi Ermiş 1 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası tecil edilen Ermiş, serbest bırakıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı