« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fener, Chelsea modeliyle uçacak

İngiliz ekibinin başarıyla uyguladığı yetenek tarama sistemini F.Bahçe’ye yerleştirmeye çalışan Aykut Kocaman, bu sayede genç ve ucuz yetenekleri kulübe kazandırmayı hedefliyor.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

FENERBAHÇE’yi, lig şampiyonluğu yarışının en güçlü adayları arasına sokan Aykut Kocaman, bir yandan da sarı lacivertli kulübü maddi açıdan rahatlatacak bir sistemi yerleştirmeye çalışıyor. Halen dünyada en iyi Chelsea Kulübü tarafından uygulanan bu sistem sağlıklı biçimde yürüdüğü taktirde sarı lacivertliler, her yıl transfere milyonlarca dolar harcamaktan kurtulacak.
Antrenör Altay, Peru’ya gönderildi
Avrupa, Güney Amerika ve Afrika ülkelerinde futbolcu taraması yapacak bir ‘scout’ ekibinin ilk adımlarını atan Kocaman, bu ekibin belirleyeceği yetenekli gençleri transfer ettirecek. İlk etapta antrenör Turgay Altay’ı, 20 Yaş Altı Güney Amerika Futbol Şampiyonası’nı izlemesi için Peru’ya gönderen Kocaman’ın, “Taşıma suyla değirmen döndüremeyiz. Her yıl transfere milyonlar harcıyoruz. Scout sistemini tam olarak oturtabilirsek, tıpkı Chelsea ve Manchester United’ın yaptığı gibi çok sayıda yetenekli genci düşük rakamlara alabiliriz. Bu gençler bizi hem sportif hedeflerimize taşır hem de ileride satılmaları halinde para kazandırır” dediği kaydedildi.
S.Prag’ı izlediler
Öte yandan Fenerbahçe den bir antrenörün dün Liverpool-Sparta Prag maçını izleyerek, Çek ekibinin orta saha oyuncusu Kamil Vacek başta olmak üzere bazı futbolcuları takibe aldığı öğrenildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz