Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fen ağırlıklı sosyal bilim liseleri

<B>EDEBİYAT </B>dünyasında karşılaştığım saçmalıkları <B>‘Saksağan ötüşlü bülbül!’ </B> deyişiyle karşılarım. AKP hükümeti <B>‘fen ağırlıklı sosyal bilim liseleri’ </B>hamlesiyle<B> </B>saksağanı bülbül gibi öttürmeyi başarıyor.

Sosyal bilim liseleri konusunda hazırladığım yazıları birkaç hafta sonra yayınlamayı tasarlıyordum. Ancak, arkadaşımız Kamuran Zeren’in Ankara’dan bildirdiği ‘Sosyal bilimler liseleri ‘fen’ ağırlıklı olacak’ (Hürriyet, 27.05.04) başlıklı haberi bu konudaki ilk yazımı öne almama yol açtı. Aklınız alıyor mu, fen ağırlıklı sosyal bilimler liseleri!

* * *

Sosyal bilimler liseleri bu ders yılı açıldı. Aralık 2003 tarihli MEB Tebliğler Dergisi’nde yayınlanan ve yönetmeliğin henüz değiştirilmeyen 6. maddesinde bu okulun amacının ‘Edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek’ olduğu yazıyor.

Yönetmelik öğretim programlarını tanımlıyor. Madde 12: ‘Okulda, bakanlıkça uygun görülen ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanır. Sosyal Bilimler Grubu, Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik derslerine ağırlık verilir ve eğitim-öğretim Türkçe yapılır.’ Madde 13: ‘10’uncu, 11’inci ve 12’nci sınıflarda Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler Grubu derslerinin ağırlığı, haftalık ders saatleri toplamının % 60’ından az olmayacak şekilde düzenlenir.’

* * *

Aradan altı ay geçmeden 12. maddede yapılan değişiklik 25 Mayıs 2004 tarih ve 25472 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı:

‘Bu okullarda bakanlıkça uygun görülen ders çizelgeleri ve öğrenim programı uygulanır.

Eğitim-öğretim Türkçe yapılır.


Uluslararası Bakalorya Programı (IB) uygulamasına da yer verilebilir.

Uluslararası Bakalorya Programı’nı uygulayan okullarda Matematik ve Fen Bilimleri yabancı dilde okutulur.’

Milli Eğitim Bakanlığı 6. maddede yazılı (‘Edebiyat ve sosyal silimler alanlarında ihtiyaç duyulan nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder’) amacını değiştirmeksizin, sosyal bilimler liselerini matematik ve fen bilimleri derslerinin yabancı dilde okutulduğu özel bir fen lisesi haline getiriyor.

* * *

Amaç ne? Tümüyle eğitim ve öğretim sistemini Avrupa Birliği standartlarına uygunlaştıracak köklü ve çağdaş reformlar yapılması beklenirken, hokkabazın şapkasından tavşan çıkarması benzeri bu ‘okul darbesi’nin nedeni ne? Ne dersiniz, AKP’nin geleceğe dönük bir kadro harekátı mı, yani imam hatip liselerinin kendi alanlarına dönmelerinden sonra ortaya çıkacak yüksek öğrenim boşluğunu doldurmak mı?

Yoksa, kapıları İHL’ye kapalı Harbiyelere bacadan girme taktiği mi?

Evet, 1001 parçalı bohçaya bir parça daha ekleyen bu yönetmelik değişikliğini nasıl açıklayacaklar?
X
YAZARIN DİĞER YAZILARI