Feminist sinema 100, Filmmor 10 Yaşında

14 Mart 2012 - 15:15Son Güncelleme : 14 Mart 2012 - 15:20

‘Kadınlar sinema yapıyor’ sloganıyla sadece kadın sinemacıların filmlerine yer veren festival Filmmor 10 yaşında.

Festival 19 Mart’a kadar İstanbul’da, AFM Fitaş Beyoğlu, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern ve Pera Müzesi salonlarında olacak, ardından Van Kadın Derneği ortaklığıyla Van, Yüksekova Kadın Derneği ortaklığıyla Hakkari ve Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği ortaklığıyla Çanakkale’de sürecek.

Tunus’un Yaseminleri/images/100/0x0/55ea749cf018fbb8f8811796

 

Festivalin bu yıl 2 de özel bölümü olacak."Tunus’un Yaseminleri" başlıklı özel bölümde, Kalthoum Bornaz’ın "Dünyanın Yarısı", Nejia Ben Mabrouk’un "Sema", Nadia El Fani’nin belgeseli "Laiklik İnşallah!" izlenebilecek.

 

İkinci özel bölüm "Cins-iyet-ler"de ise cinsiyet ve cinsel kimlik meselelerine dair filmler yer alıyor.


Festivalin 10’uncu seneye özel programının en dikkat çekici bölümlerinden biri feminist sinema tarihinden ve Filmmor’un geçmişinden filmlerin bir araya getirildiği ‘Elemtere Fiş Kem Gözlere Şiş’. ‘Feminist sinemanın 100., Filmmor’un 10. Yılı’ altbaşlıklı bölüm, sinema tarihinde feminist duyarlılıklarıyla öne çıkan kadın yönetmenlerin filmlerini topluca görmek için kaçırılmayacak bir fırsat. Amerikan yeraltı sineması efsanesi Maya Deren’in ‘Meshes of the Afternoon / Akşamüstü Kafesleri’, makaleleriyle feminist film teorisinde çığır açan Laura Mulvey’nin ‘Frida Kahlo ve Tina Modotti’si bölümün en çok ilgi uyandıran filmleri. Sally Potter’ın kariyerindeki en başarılı işi ‘Orlando’, aynı zamanda bir söyleşi de gerçekleştirecek festival konuğu Marleen Gorris’in Oscarlı ‘Antonia’sı, Agniezska Holland klasiği ‘Avrupa Avrupa’, Agnes Varda’dan ‘Agnes’in Plajları’ da bu bölümde yer alan diğer kadın sineması klâsiklerinden.

 

Yeniler de var

Feminist sinemanın daha yeni örnekleri ise ‘Kadınların Sineması’ bölümünde. Margarethe von Trotta’nın ‘Kehanet’iyle yer aldığı bölümde, Hollanda’nın Oscar aday adayı ‘Evladım Sonny’yi, Fina Torres’in Küba’da geçen ve hikayesini bildik romantik komedilerden farklı bir uslupla anlattığı ‘Havanalı Eva’ da yer alıyor. Tunus’tan kadın yönetmenlerin konuk olduğu ‘Tunus’un Yaseminleri’, Marie Mandy toplu gösterisi, cinsel kimlik meselelerini konu edinen filmlere yer veren ‘Cins-iyet-ler’ ise festivalin diğer bölümleri.

Etiketler:
 
HaberlerFenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeAlmanyaışid